SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Šefčovič: Rusko a Ukrajina sa v princípe dohodli na tranzite plynu

Podľa Putina má aj Moskva veľký záujem na dohode. Detaily zmluvy by mali dotiahnuť dnes.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN - Moskva a Kyjev sa vo štvrtok počas rokovaní v Berlíne dohodli na tranzite ruského zemného plynu do EÚ cez Ukrajinu.

S odvolaním sa na vyhlásenie podpredsedu EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroša Šefčoviča o tom informovala agentúra DPA.

"Som veľmi rád, že po mimoriadne intenzívnych rozhovoroch môžem vyhlásiť, že v princípe bola dosiahnutá dohoda vo všetkých kľúčových bodoch," povedal Šefčovič.

Detaily týkajúce sa dohody, ktorá zatiaľ nebola zverejnená, by mali byť podľa jeho slov prediskutované v piatok.

Skryť Vypnúť reklamu

Predstavitelia Ruska a Ukrajiny sa vo štvrtok stretli v Berlíne, aby dosiahli novú dohodu o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu ešte pred tým, ako momentálne platná dohoda vyprší 31. decembra.

Pre Úniu, ktorá rokovania sprostredkovala, ide o dôležitú otázku, keďže niekoľko členských štátov je závislých od plynovej infraštruktúry vedúcej z Ruska cez Ukrajinu.

Pár hodín predtým sa k téme vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin. Vyjadril presvedčenie, že preprava ruského plynu cez Ukrajinu bude pokračovať napriek výstavbe alternatívnych plynovodov, pretože aj Moskva má záujem o zachovanie tejto trasy.

Ruský prezident vyhlásil, že sa Moskva bude snažiť o vzájomne prijateľné riešenie sporu s Kyjevom o tranzit plynu. Informuje o tom portál rt.com. „Myslím si, že sa s Ukrajinou o plyne dohodneme,“ cituje portál šéfa Kremľa.

„Zachováme tranzit cez Ukrajinu. Otázkou sú termíny a podmienky. Ukrajinská trasa je preverená a vyhovujúca. Moskva je pripravená dodávať Kyjevu plyn so zľavou,“ citoval ruského prezident portál kommersant.ru.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na to, že na budúci rok by mali byť do prevádzky uvedené hneď dva nové ruské plynovody obchádzajúce územie Ukrajiny, snažil sa Kyjev v rámci rokovaní uzavrieť s Moskvou dlhodobú dohodu o tranzite.

Vzťahy Ruska a Ukrajiny sa vyostrili po tom, ako Moskva v roku 2014 anektovala Krymský polostrov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

7 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

9 h
Ilustračné foto

Matka dieťaťa ju v metre požiadala, aby dodržiavala bezpečný odstup. Nasledovala zbesilá reakcia.

10 h
Americký prezident Joe Biden.

Demokrati však ešte musia vyriešiť, ako v súbore opatrení ponechať návrh na astronomické zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy zo 7,25 dolára na 15 dolárov, čo je hlavnou prioritou pre ľavicovú, progresivistickú časť demokratov.

12 h