SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Páchateľom streľby v Moskve je podľa médií 39-ročný Rus

Podľa jeho matky bol pracovníkom súkromnej bezpečnostnej služby, nedávno však prestal pracovať a "hovorieval telefonicky s nejakými Arabmi".

Polícia hliadkuje neďaleko miesta činu.Polícia hliadkuje neďaleko miesta činu. (Zdroj: SITA/AP)

MOSKVA - Muža, ktorý vo štvrtok pri streľbe pred sídlom Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) v centre Moskvy zabil jedného človeka a piatich ďalších zranil, identifikovali v piatok ruské médiá ako 39-ročného obyvateľa neďalekého mesta.

Totožnosť útočníka, ktorého príslušníci bezpečnostných síl po prestrelke zastrelili, úrady zatiaľ oficiálne nepotvrdili, podľa ruských médií však ide o bývalého člena bezpečnostnej služby, ktorého koníčkom bola streľba a žil v meste Podoľsk na južnom okraji Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu

Fotografiu mŕtveho útočníka - muža s bradou a okuliarmi a so zakrvavenou tvárou - zverejnilo viacero kanálov na sociálnej sieti Telegram.

Denník Komsomoľskaja pravda a televízia Ren TV s odvolaním sa na vyšetrovateľa uviedli, že údajný útočník Jevgenij Maňurov mal sedem strelných zbraní, ktoré vlastnil legálne.

Podozrivý sa zúčastnil na streleckých súťažiach a inštruktor v jeho streleckom klube pre Komsomoľskú pravdu povedal, že Maňurov mal zbrane legálne, no "strieľal zle" a nikdy si neskladal tmavú kapucňu.

Denník priniesol aj vyjadrenia Maňurovovej matky, podľa ktorej bol pracovníkom súkromnej bezpečnostnej služby, nedávno však prestal pracovať a "hovorieval telefonicky s nejakými Arabmi", ona však nerozumela ich rozhovorom v angličtine.

SkryťVypnúť reklamu

FSB poskytla len stručnú informáciu o útočníkovi, ktorý spustil streľbu na ulici Veľká Lubianka pred jej sídlom a neďaleko rušnej nákupnej oblasti v centre ruskej metropoly.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) oznámil, že o život prišiel jeden príslušník FSB a zranenia utrpelo päť osôb vrátane jedného civilistu.

Motívy činu nie sú naďalej jasné. Ruské orgány neuviedli, že by prípad súvisel s terorizmom, a otvorili vyšetrovanie vo veci útoku na príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Útok sa odohral podvečer približne v čase, keď ruský prezident Vladimir Putin vystupoval s príhovorom na koncerte na počesť dôstojníkov FSB a ďalších bezpečnostných služieb, ktorý sa konal v necelý kilometer vzdialenom Kremli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu