SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Páchateľom streľby v Moskve je podľa médií 39-ročný Rus

Podľa jeho matky bol pracovníkom súkromnej bezpečnostnej služby, nedávno však prestal pracovať a "hovorieval telefonicky s nejakými Arabmi".

Polícia hliadkuje neďaleko miesta činu.Polícia hliadkuje neďaleko miesta činu. (Zdroj: SITA/AP)

MOSKVA - Muža, ktorý vo štvrtok pri streľbe pred sídlom Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) v centre Moskvy zabil jedného človeka a piatich ďalších zranil, identifikovali v piatok ruské médiá ako 39-ročného obyvateľa neďalekého mesta.

Totožnosť útočníka, ktorého príslušníci bezpečnostných síl po prestrelke zastrelili, úrady zatiaľ oficiálne nepotvrdili, podľa ruských médií však ide o bývalého člena bezpečnostnej služby, ktorého koníčkom bola streľba a žil v meste Podoľsk na južnom okraji Moskvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Fotografiu mŕtveho útočníka - muža s bradou a okuliarmi a so zakrvavenou tvárou - zverejnilo viacero kanálov na sociálnej sieti Telegram.

Denník Komsomoľskaja pravda a televízia Ren TV s odvolaním sa na vyšetrovateľa uviedli, že údajný útočník Jevgenij Maňurov mal sedem strelných zbraní, ktoré vlastnil legálne.

Podozrivý sa zúčastnil na streleckých súťažiach a inštruktor v jeho streleckom klube pre Komsomoľskú pravdu povedal, že Maňurov mal zbrane legálne, no "strieľal zle" a nikdy si neskladal tmavú kapucňu.

Denník priniesol aj vyjadrenia Maňurovovej matky, podľa ktorej bol pracovníkom súkromnej bezpečnostnej služby, nedávno však prestal pracovať a "hovorieval telefonicky s nejakými Arabmi", ona však nerozumela ich rozhovorom v angličtine.

Skryť Vypnúť reklamu

FSB poskytla len stručnú informáciu o útočníkovi, ktorý spustil streľbu na ulici Veľká Lubianka pred jej sídlom a neďaleko rušnej nákupnej oblasti v centre ruskej metropoly.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) oznámil, že o život prišiel jeden príslušník FSB a zranenia utrpelo päť osôb vrátane jedného civilistu.

Motívy činu nie sú naďalej jasné. Ruské orgány neuviedli, že by prípad súvisel s terorizmom, a otvorili vyšetrovanie vo veci útoku na príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Útok sa odohral podvečer približne v čase, keď ruský prezident Vladimir Putin vystupoval s príhovorom na koncerte na počesť dôstojníkov FSB a ďalších bezpečnostných služieb, ktorý sa konal v necelý kilometer vzdialenom Kremli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Rusko poskytne Arménsku, potrebnú pomoc v bojoch o Náhorný Karabach

Ruský medveď vyceril zuby. Putin vypočul prosbu Pašinjana.

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.