SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Likvidácia slobody slova vo Francúzsku, v Nemecku a na internete

Kým Facebook horlivo tvrdí, že bojuje proti "online nenávistným prejavom", vrátane vyhlásení, že odstránil milióny príspevkov s teroristickým obsahom, tak podľa správy je na Facebooku aj na YouTube stále 105 príspevkov niektorých neslávne preslávených teroristov Al-Kajdy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

V máji 2019 Francúzsko vyzvalo na zvýšenie vládneho dohľadu nad Facebookom. Facebook podľa francúzskeho štátneho tajomníka pre digitálnu agendu Cédrica O súhlasil s tým, že postúpi francúzskym sudcom identifikačné údaje francúzskych používateľov, podozrivých z nenávistných prejavov.

Podľa správy agentúry Reuters sa predtým "Facebook vyhýbal odovzdávaniu identifikačných údajov osôb podozrivých z nenávistných prejavov, pretože to nevyžadovali americko-francúzske právne dohovory a pretože sa obával, že toho zneužijú krajiny, v ktorých nie je súdny systém nezávislý."

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra Reuters uviedla, že Facebook doteraz spolupracoval s francúzskymi súdmi len vo veciach súvisiacich s teroristickými útokmi a násilnými činmi tak, že odovzdával IP adresy a ďalšie identifikačné údaje podozrivých francúzskym sudcom, ktorí to formálne požadovali.

Teraz sa však zdá, že sa "nenávistné prejavy" - ako sú obvykle etiketované prejavy, nevyhovujúce súčasnej politickej korektnosti - stali rovnako nebezpečnými ako terorizmus a násilná trestná činnosť, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Aké autokratické, ale Cedricovi O sa to zjavne páči: "To sú skvelé správy, ktoré znamenajú, že súdny proces normálne pobeží."

Dá sa predpokladať, že podobnú dohodu budú chcieť s Facebookom uzavrieť aj ďalšie krajiny; Facebook im pravdepodobne vyhovie.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad v máji, keď prebiehala vo Francúzsku legislatívna debata, ktorá by novému "nezávislému regulačnému orgánu" poskytla právomoc pokutovať technologické spoločnosti až do výšky 4% ich celosvetového príjmu, ak neurobia dosť pre to, aby odstránili "nenávistný obsah", výkonný riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg vyhlásil: "Dúfam, že sa (francúzsky návrh) stane modelom, použiteľným v celej EÚ."

Francúzsko je prvou a doteraz jedinou krajinou, ktorá takúto dohodu s Facebookom uzavrela.

Nová dohoda by mohla pre francúzskych občanov znamenať de facto koniec slobody prejavu na Facebooku.

Autocenzúra v Európe je už rozšírená: nedávny prieskum v Nemecku ukázal, že dve tretiny Nemcov sú "veľmi opatrní" ohľadne toho, o akých témach na verejnosti diskutujú - najväčším tabu je islam a migranti.

SkryťVypnúť reklamu

Vedomie toho, že za púhy príspevok na Facebooku môžete skončiť pred súdom, veľmi pravdepodobne utlmí túžbu slobodne sa vyjadrovať.

Francúzski predstavitelia už pripravujú extrémnu odstrašujúcu ukážku toho, čo sa môže stať tým, ktorí využívajú slobodu slova na internete.

Marine Le Penovej, predsedníčke strany Národné združenie, nedávno nariadili dostaviť sa pred súd. Za šírenie "násilných správ, ktoré podnecujú terorizmus alebo pornografiu alebo vážne poškodzujú ľudskú dôstojnosť" môže byť odsúdená až na tri roky odňatia slobody a pokute 75 000 eur.

V roku 2015 na Twitteri zverejnila fotografie zverstiev, spáchaných ISIS v Sýrii a Iraku, aby ukázala, čo ISIS robí.

Ak dohodu s Facebookom uzavrú aj ďalšie európske krajiny, je pravdepodobné, že sa rýchlo začnú drobiť zvyšky slobody slova v Európe, najmä na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom júla 2019 francúzske Národné zhromaždenie prijalo návrh zákona, ktorého cieľom je obmedzenie online nenávistných prejavov.

Návrh zákona dáva platformám sociálnych médií na odstránenie "nenávistného obsahu" 24 hodín, ak tak neurobia, riskujú pokutu až do výšky 4% ich celosvetového príjmu. Návrh zákona išiel do francúzskeho Senátu a mohol by byť schválený po letných parlamentných prázdninách. (Poznámka prekladateľa - článok bol publikovaný 8. augusta 2019.)

Ak sa tak stane, bude Francúzsko po Nemecku druhou európskou krajinou, ktorá prijme zákon, zavádzajúce povinnosť sociálnych médií cenzurovať svojich užívateľov miesto nemeckého štátu.

Na začiatku júla v Nemecku - kde cenzúrny zákon, známy ako NetzDG, tiež vyžaduje, aby Facebook odstránil nezákonný obsah do 24 hodín alebo zaplatil pokutu až do výšky 50 miliónov eur - Spolkový súdny dvor uložil Facebooku regulačnú pokutu 2 milióny eur "za neúplné informácie uvedené v jeho správe (zverejnenie správy o transparentnosti za prvú polovicu roka 2018 požadované podľa NetzDG) o počte prijatých sťažností na nezákonný obsah. To poskytuje širokej verejnosti skreslený obraz množstva nezákonného obsahu a reakcie sociálnej siete. "

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nemeckého Spolkového súdneho dvora Facebook neinformuje svojich užívateľov dostatočne o možnosti nahlásiť "nezákonný obsah" pomocou osobitného "formuláre hlásení NetzDG":

"Facebook má dva systémy podávania správ: svoje štandardné kanály spätnej väzby a podávanie správ na jednej strane a 'formulár pre hlásenie podľa zákona NetzDG' na strane druhej.

Používatelia, ktorí chcú podať sťažnosť na nezákonný obsah podľa zákona NetzDG, sú nasmerované k štandardným kanálom , pretože paralelná existencia štandardných kanálov a 'formuláru hlásenia podľa zákona NetzDG' nie je dostatočne transparentná, a 'formulár pre hlásenie podľa zákona NetzDG' je príliš skrytý...

Pokiaľ sociálne siete ponúkajú viac ako jeden kanál pre podávanie správ, musí to byť pre používateľov dostatočne transparentné a sťažnosti prijaté prostredníctvom týchto kanálov musia byť zahrnuté do správy o transparentnosti. Koniec koncov postupy vybavovania sťažností na nezákonný obsah majú značný dopad na transparentnosť. "

SkryťVypnúť reklamu

V reakcii na to Facebook vyhlásil:

"Chceme odstrániť nenávistné prejavy čo najrýchlejšie a najefektívnejšie, ako je to len možné. Pracujeme na tom. Sme presvedčení, že naše zverejnené správy podľa zákona NetzDG sú v súlade so zákonom, ale ako zdôraznilo mnoho kritikov, zákon nie je príliš jasný."

Kým Facebook horlivo tvrdí, že bojuje proti "online nenávistným prejavom", vrátane vyhlásení, že odstránil milióny príspevkov s teroristickým obsahom, tak podľa správy nedávno publikovanej v Daily Beast je na Facebooku aj na YouTube stále 105 príspevkov niektorých neslávne preslávených teroristov Al-Kaidy.

Medzi teroristov patril Ibrahim Suleiman al-Rubaish, ktorý bol uväznený na viac ako päť rokov na Guantáname za to, že absolvoval výcvik s Al-Kaidou a bojoval spolu s Talibanom v Afganistane proti Spojeným štátom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší bol Anwar al-Awlaki, v USA narodený terorista. Obaja boli zabití pri útokoch amerických dronov. Podľa jedného amerického predstaviteľa pre boj proti terorizmu, ktorý prehovoril v septembri 2016:

"Ak by ste analyzovali osoby, ktoré sa dopustili teroristických činov, alebo boli zatknuté a vytvorili by ste si štatistiku, zistili by ste, že väčšina z nich bola ovplyvnená Awlakim."

Awlaki kázal a šíril svoje posolstvo o džiháde v amerických mešitách už v 90. rokoch. V mešite Masjid Ar-Ribat al-Islami v San Diegu v rokoch 1996-2000 navštevovali jeho kázne dvaja z neskorších únoscov lietadiel z 11. septembra 2001.

Uvádza sa tiež, že inšpiroval niekoľko ďalších teroristov, ako bol terorista z Fort Hood major Nidal Malik Hasan, s ktorým si písal e-maily, a bratia Carnajevovci ktorí vykonali bombový útok na Bostonský maratón v roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že tento druh činnosti Facebook neznepokojuje: The Daily Beast údajne našiel videá pomocou jednoduchých vyhľadávaní v arabčine, keď používal iba mená džihádistov.

To, že je Facebook "kreatívne" selektívny v dodržiavaní svojich vlastných pravidiel, nie je nič nové.

Ako už skôr uviedol Gatestone Institute, Ahmad Qadan vo Švédsku dva roky verejne získaval finančné prostriedky pre ISIS. Facebook odstránil jeho príspevky až potom, čo bol kontaktovaný švédskou Bezpečnostnou službou (Sapo).

V novembri 2017 bol Ahmad odsúdený na šesť mesiacov väzenia za používanie Facebooku na financovanie nákupu zbraní pre teroristické skupiny ISIS a front an-Nusrat a za zverejňovanie správ vyzývajúcich k "závažným násilným činom primárne zameraným na civilistov so zámerom terorizovať verejnosť."

SkryťVypnúť reklamu

V septembri 2018 kanadské médiá odhalili, že vodca teroristov z Toronta Zakaria Amara (ktorý si vo väzení odpykával doživotný trest za plánovanie bombových útokov v centre Toronta, inšpirovaných al-Kaidou) mal na Facebooku stránku, na ktorej zverejňoval fotky z väzenia a poznámky o tom , čo z neho urobilo teroristu.

Facebook Amarův účet odstránil "z dôvodu porušenia komunitných štandardov" až potom, čo sa ho na Amarov účet spýtali kanadské médiá.

Kedy bude pre Facebook - a YouTube - odstránenie materiálu s teroristom Anwarom al-Awlakim, ktorého podnecovanie inšpirovalo skutočných teroristov k vraždeniu ľudí, skutočne prioritou?

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu