SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Rusko pripravuje autonómny internet s cieľom bojovať proti vonkajším hrozbám

Moskva tento zákon vypracovala ako reakciu na podľa nej "agresívnu povahu" národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti Spojených štátov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Unsplash / Glenn Carstens-Peters)

MOSKVA - Moskva začne v pondelok testovať vlastný domáci autonómny internet, ktorý má Rusku zabezpečiť nezávislosť v prípade odpojenia krajiny od celosvetovej siete. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

Testovanie sa uskutoční na etapy 23. decembra a nebude mať vplyv na používateľov internetu, uviedlo vo štvrtok ministerstvo komunikácie.

Rusko v novembri prijalo zákon známy ako zákon o "autonómnom internete", ktorého cieľom je sprísniť kontrolu štátu nad sieťou. Podľa aktivistov v oblasti slobody prejavu sa ním posilní vládny dohľad nad kybernetickým priestorom krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva tento zákon vypracovala ako reakciu na podľa nej "agresívnu povahu" národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti Spojených štátov.

Na testovaní sa podľa uvedenej právnej normy musia zúčastňovať všetci telekomunikační operátori, kuriéri a poskytovatelia e-mailových služieb, ako aj štátne inštitúcie a bezpečnostné služby.

Cieľom predmetnej legislatívy je nasmerovať ruský webový prenos a údaje cez miesta, ktoré kontrolujú štátne orgány, a vybudovať národný systém domén. Ten by ukončil závislosť Ruska od systémov zo zahraničia, ktoré by podľa obáv Ruska mohli zahraničné vlády dať uzavrieť.

Zákon o autonómnom internete hovorí, že v prípade ohrozenia by celoštátnu internetovú sieť mohla centrálne riadiť ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor).

SkryťVypnúť reklamu

Kritici naopak varujú, že tento zákon umožní orgánom obmedzovať prístup k zdrojom a informáciám podľa vlastného uváženia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu