SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Rusko pripravuje autonómny internet s cieľom bojovať proti vonkajším hrozbám

Moskva tento zákon vypracovala ako reakciu na podľa nej "agresívnu povahu" národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti Spojených štátov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Unsplash / Glenn Carstens-Peters))

MOSKVA - Moskva začne v pondelok testovať vlastný domáci autonómny internet, ktorý má Rusku zabezpečiť nezávislosť v prípade odpojenia krajiny od celosvetovej siete. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

Testovanie sa uskutoční na etapy 23. decembra a nebude mať vplyv na používateľov internetu, uviedlo vo štvrtok ministerstvo komunikácie.

Rusko v novembri prijalo zákon známy ako zákon o "autonómnom internete", ktorého cieľom je sprísniť kontrolu štátu nad sieťou. Podľa aktivistov v oblasti slobody prejavu sa ním posilní vládny dohľad nad kybernetickým priestorom krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Moskva tento zákon vypracovala ako reakciu na podľa nej "agresívnu povahu" národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti Spojených štátov.

Na testovaní sa podľa uvedenej právnej normy musia zúčastňovať všetci telekomunikační operátori, kuriéri a poskytovatelia e-mailových služieb, ako aj štátne inštitúcie a bezpečnostné služby.

Cieľom predmetnej legislatívy je nasmerovať ruský webový prenos a údaje cez miesta, ktoré kontrolujú štátne orgány, a vybudovať národný systém domén. Ten by ukončil závislosť Ruska od systémov zo zahraničia, ktoré by podľa obáv Ruska mohli zahraničné vlády dať uzavrieť.

Zákon o autonómnom internete hovorí, že v prípade ohrozenia by celoštátnu internetovú sieť mohla centrálne riadiť ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor).

Skryť Vypnúť reklamu

Kritici naopak varujú, že tento zákon umožní orgánom obmedzovať prístup k zdrojom a informáciám podľa vlastného uváženia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Míľnik pre Notre-Dame - požiarom poškodené lešenie odstránili

To teraz umožní vykonať rozhodujúce ochranné a stabilizačné práce.

Horiaca katedrála.
Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.