SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

VšZP zastaví takmer 248-tisíc exekúcií, záväzky jej dlžníkov však nezaniknú

Na trovách tzv. starých exekúcií môžu náklady VšZP dosiahnuť 10,4 mil. eur s DPH.

Všeobecná zdravotná poisťovňa.Všeobecná zdravotná poisťovňa. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zastaví takmer 248-tisíc exekúcií vo výške 220 mil. eur, záväzky jej dlžníkov však nezaniknú.

V piatok o tom v tlačovej správe informovala Zuzana Štukovská z referátu komunikácie štátnej poisťovne.

Od 1. januára 2020 začnú v praxi platiť nové pravidlá týkajúce sa niektorých exekúcií.

Zo zákona sa postupne zastavia exekúcie staršie ako päť rokov, ak bude splnená podmienka ich nevymožiteľnosti, teda za posledných 18 mesiacov bol dosiahnutý výťažok nižší ako 15 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon o ukončení niektorých exekučných konaní prijala Národná rada SR ešte v júni a zámerom pôvodne vládneho návrhu je odbremeniť súdy od veľkého množstva starých exekúcií podaných na okresné súdy ešte v papierovej podobe.

Zákonom sa tak zastavia exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017.

Výška paušálnych trov týchto starých exekúcií je stanovená zákonom na 35 eur. Ak je súdny exekútor platiteľom dane z pridanej hodnoty, zvyšuje sa na 42 eur. Tieto paušálne trovy platí veriteľ najneskôr do 60 dní od ukončenia exekučného konania. Na týchto trovách tzv. starých exekúcií môžu náklady VšZP dosiahnuť 10,4 mil. eur s DPH.

Nejde o exekučnú amnestiu, po zastavení starej exekúcie pohľadávka nezaniká a štátna poisťovňa má právo podať nový návrh na vykonanie exekúcie, ale už iba elektronicky a na jediný exekučný súd v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedla Štukovská, VšZP sa musí postupne zaoberať každým prípadom a návrhy na exekúcie opätovne podá, ak to bude vzhľadom na majetkové pomery povinného považovať za efektívne a hospodárne.

Pohľadávka vymáhaná v starej exekúcii sa nepremlčí skôr, ako uplynie jeden rok od skončenia exekučného konania.

"V každom jednom prípade zastavenej exekúcie bude VšZP posudzovať splnenie zákonných podmienok a zákonné náležitosti upovedomenia o zastavení exekúcie, v prípade nesúladu podávať námietky, ďalej zabezpečovať úhradu paušálnych trov, následne posudzovať efektívnosť opätovného návrhu, prípadne podávať nový návrh na vykonanie exekúcie, uskutočňovať zaručenú konverziu exekučného titulu, ak VšZP nie je jeho pôvodcom, prípadne zabezpečovať odpísanie pohľadávky," uviedla štátna poisťovňa.

SkryťVypnúť reklamu

To všetko je podľa VšZP potrebné vykonať v krátkom čase, čo by bez zásadnejšej úpravy procesov a IT podpory v zákonných lehotách nebolo možné, a preto si nová legislatíva vyžiadala aj náklady na úpravu procesov.

Napriek tomu, že sa staré exekučné konanie zo zákona zastaví, klient naďalej zostáva evidovaný v zozname dlžníkov a má nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Bude sa to týkať približne 85-tisíc klientov. VšZP ich bude postupne oslovovať listami a telefonátmi, aby ich individuálne informovala o možných dôsledkoch neplatenia dlhov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a zároveň aj o možnostiach riešenia situácie, v ktorej sa ocitli. Ponúkne im aj možnosť splátkového kalendára.

"VšZP privíta aktívny prístup klientov, ktorí prejavia záujem o možnosti vyriešenia svojej situácie v súvislosti so zastavenou exekúciou. VšZP odporúča klientom uhradiť svoje záväzky vyplývajúce zo zdravotného poistenia, zabezpečia si tak prístup k plnej zdravotnej starostlivosti," uzavrela štátna poisťovňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu