SME
Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k hranici 80-tisíc

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú naďalej Ukrajinci.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ADOBE STOCK)

BRATISLAVA - Ku koncu novembra tohto roka na Slovensku pracovalo 78,4-tisíca cudzincov. Oproti októbru tohto roka ide o nárast o 1,4-tisíca cudzincov, medziročne sa počet cudzincov pracujúcich na Slovensku zvýšil o 11,8-tisíca.

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku v posledných mesiacoch stúpa. V júli tohto roka totiž ich stav medzimesačne klesol o 119 osôb, v auguste už išlo o nárast o 444 cudzincov, v septembri počet cudzincov pracujúcich u nás stúpol o 1,1-tisíca a v októbri o 2,4-tisíca. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú naďalej Ukrajinci. V minulom mesiaci ich na slovenskom trhu práce pribudlo 887, čím sa celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás zvýšil na takmer 22,8-tisíca.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet Srbov pracujúcich na Slovensku v minulom mesiaci vzrástol o 565 osôb na 13,6-tisíca.

Najpočetnejšou skupinou občanov z krajín Európskej únie boli aj v novembri Rumuni, ktorých u nás pracovalo 8,9-tisíca, nasledovali Česi s 5,9-tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,5-tisíca.

Traja z desiatich cudzincov na Slovensku pracovali ku koncu minulého mesiaca v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 21,8-tisíca cudzincov. Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 8,5-tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 3,3-tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín.

Naopak, len osem cudzích štátnych príslušníkov pracovalo v novembri tohto roka v okrese Medzilaborce.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič

Premiérov prejav pri prvom výročí výskytu koronavírusu na Slovensku prekvapil.

8 h
Ilustračné foto.

Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú už využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska.

11 h
Ilustračné foto

Koronakríza existenčne zasiahla ubytovateľov, ich tržby boli v januári 2021 nižšie o takmer 90 %, reštaurácie a pohostinstvá bojovali s polovičným poklesom tržieb.

9 h

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

15 h