ŠTOKHOLM - Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zaplatí Ukrajine 2,9 miliardy dolárov a vyrieši tak zdĺhavý spor o tranzit plynu, ktorým sa zaoberala arbitráž v Štokholme. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.
Gazprom v piatok podpísal so zástupcami Ukrajiny protokol o päťročnom pokračovaní tranzitu ruského plynu cez ukrajinské územie ďalej do Európy, píše server echo24.cz.
Zmluva podľa Gazpromu tiež predpokladá, že Ukrajina stiahne všetky zvyšné žaloby, o ktorých súdy zatiaľ nerozhodli.
V rámci štokholmskej arbitráže vzniesol Kyjev novú požiadavku, aby mu Gazprom zaplatil 12 miliárd dolárov (takmer 276 miliárd Sk).
Skutočnosť, že Ukrajina upustí od zvyšných pohľadávok voči Gazpromu, podľa agentúry TASS potvrdil tiež ukrajinský minister energetiky Oleksij Orzeł.
Na základe novej dohody by mala Ukrajina podľa Gazpromu v budúcom roku prepraviť do Európy 65 miliárd metrov kubických ruského plynu, zatiaľ čo teraz je to 90 miliárd ročne.
V rokoch 2021 až 2024 klesne ročné tranzit na 40 miliárd metrov kubických ročne. Päťročný kontrakt obsahuje aj klauzulu o možnom predĺžení na ďalších desať rokov.
Podpis konečného dokumentu sa podľa ruského vicepremiéra Dmitrija Kozaka očakáva do konca tohto roka, keď vyprší súčasný desaťročný kontrakt na tranzit plynu.
Šéf ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko v sobotu uviedol, že dohoda musí byť podpísaná do 29. decembra, aby mohol tranzit po 1. januári 2020 pokračovať. Rokovania Moskvy a Kyjeva budú dnes pokračovať vo Viedni, uviedla agentúra TASS.
Podľa nariadenia Štokholmského arbitrážneho súdu mal Gazprom Naftogazu vyplatiť 2,6 miliardy dolárov (57 miliárd Sk). Ukrajinský podnik vymáhal zaplatenie sumy súdnou cestou a usiloval o zabavenie majetku Gazpromu v Európe.
Uzavretá dohoda o tranzite plynu medzi Kyjevom a Moskvou podľa ministra Orzeła nerieši problematiku dodávok ruského plynu na Ukrajinu, ktorá sa v minulosti stala tiež predmetom vzájomných sporov.
Ukrajina je kľúčovou cestou pre prepravu zemného plynu z Ruska k európskym zákazníkom. Spory sú sprievodným javom zhoršených vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou po ruskej anexii Kryme a vypuknutí povstania proruských separatistov na východe Ukrajiny.
Pre Kyjev je tranzit ruského plynu dôležitý, pretože z neho finančne profituje. Ukrajina, ale aj ďalšie krajiny, napríklad Poľsko či Spojené štáty, sa preto tvrdo stavajú proti sprevádzkovaniu plynovodu Nord Stream 2.
Ten spojí Rusko a Nemecko po dne Baltského mora, a vyhne sa teda tradičným tranzitným krajinám, predovšetkým potom Ukrajine.
Vlani Gazprom dodal do Európy viac ako 200 miliárd metrov kubických plynu. Cez Ukrajinu putuje plyn aj na Slovensko či do Českej republiky.