SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Povinná vojenčina bola podľa Hrnka zrušená predčasne. Naď vidí najmä pozitíva

Pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa vojenská služba postupne skracovala na dvanásť, deväť a šesť mesiacov, až do jej oficiálneho zrušenia 1. januára 2006.

Odpočítavanie dní do civilu pomocou krajčírskeho metra patrilo k rituálom vojenskej služby.Odpočítavanie dní do civilu pomocou krajčírskeho metra patrilo k rituálom vojenskej služby. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Povinná vojenská služba bola zrušená predčasne, uviedol pri príležitosti dnešného 14. výročia zrušenia povinnej vojenčine poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko (SNS).

Jaroslav Naď z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti si myslí opak. Podľa neho priniesli profesionálne Ozbrojené sily SR iba pozitíva.

Pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa vojenská služba postupne skracovala na dvanásť, deväť a šesť mesiacov, až do jej oficiálneho zrušenia 1. januára 2006, keď hlavnú zodpovednosť za obranu štátu prevzala profesionálna armáda.

SkryťVypnúť reklamu

Branná povinnosť pre mužov však aj po zrušení povinnej vojenskej služby zostala legislatívne naďalej zachovaná.

„Myslím si, že to bolo nepremyslené a predčasné. Domnievam sa, že istá forma by mohla fungovať aj dnes, napríklad odvod, aby mali Ozbrojené sily SR evidenciu aspoň o zdravotnom stave. Aj v budúcnosti by sa mohla istá podoba povinnej vojenskej služby vrátiť, ale povedzme ako aktívne zálohy, kedy by boli tí ľudia lepšie motivovaní," uviedol Hrnko.

Šéf parlamentného brannobezpečnostného výboru pre obranu a bezpečnosť si vie predstaviť aj to, že by sa absolventi dobrovoľnej vojenčiny, či členovia aktívnych záloh mohli ľahšie uplatniť v iných bezpečnostných zboroch.

„Absolvovanie prípravy by umožňovalo sa následne uplatniť povedzme v polícii," dodal.

Jaroslav Naď (OĽaNO) sa domnieva, že vytvorenie profesionálnej armády bolo krokom vpred. Na druhej strane je podľa neho potrebné neustále zvyšovať úroveň podmienok pre profesionálnych vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo to dobré rozhodnutie, ale následne mali prichádzať kroky, ktoré by zlepšili podmienky pre profesionálnu armádu. Či už hovoríme o lepšom fungovaní aktívnych záloh, alebo o iných projektoch. Ak súčasné Ozbrojené sily SR neprejdú zásadnou reformou smerom k profesionalizácii, obávam sa, že bude potrebné vrátiť povinnú vojenskú službu a to by nebolo dobré," povedal Naď.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu