SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Vianočné nákupy sú po 30 rokoch výrazne dostupnejšie

Kým v roku 1989 stál vianočný nákup viac ako štvornásobok priemernej mzdy, tento rok rovnaký sortiment vyjde rodinu na niečo viac ako polovicu priemernej mzdy.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Marko Erd )

BRATISLAVA - Vianočné nákupy sú po 30 rokoch výrazne dostupnejšie. Kým v roku 1989 stál vianočný nákup viac ako štvornásobok priemernej mzdy, tento rok rovnaký sortiment vyjde rodinu na niečo viac ako polovicu priemernej mzdy.

Vyplýva to z analýzy CFD World a CETA (Centrum ekonomických a trhových analýz) Praha.

"Ak porovnáme Česko a Slovensko, tak sú Česi stále o niečo viac prosperujúci, rozdiel medzi oboma krajinami sa však postupne znižuje. V roku 2004, teda ešte pred prijatím eura Slovenskom, činil rozdiel 19,2 percentuálneho bodu, v roku 2019 už robí rozdiel len 10,5 percentuálneho bodu," informoval hlavný analytik CFD World Martin Krištoff.

Ceny sú dnes, s výnimkou elektroniky, ktorá bola v roku 1989 stále ťažko dostupným, luxusným tovarom, oveľa vyššie ako predtým. To však platí aj o mzdách.

SkryťVypnúť reklamu

Analýza vychádza z vývoja nominálnej mzdy, ktorá sa za 30 rokov zdvihla na viac ako desaťnásobok.

Vianočný spotrebný kôš bol vyskladaný s ohľadom na porovnateľnosť tovaru.

Oblečenie stojí dnes osemnásobok, vianočný stromček takmer šesťnásobok ceny z roka 1989, naproti tomu vybraný televízor zostal približne rovnako drahý.

Obdobne pri vybraných potravinách narástli nominálne ceny v rozmedzí trojnásobku až sedemnásobku, teda menej, než o koľko sa zvýšila mzda.

Výnimkou, ktorá skoro presne kopírovala rast mzdy, je mlieko. Tento rok je pre spotrebiteľov "rovnako drahé" ako za socializmu.

Oproti roku 1989 dnes existuje oveľa pestrejší sortiment spotrebného tovaru a jeho dostupnosť je napríklad aj s ohľadom na možnosti internetového obchodu neporovnateľná v prospech súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zvlášť v oblasti elektronických zariadení nemožno porovnávať roky 1989 (ale ani 2004) so súčasnosťou. Dnešná ponuka je oveľa širšia a samotné zariadenia sú výrazne lepšie.

Dnešné najlacnejšie smartfóny sú napríklad násobne výkonnejšie ako najdrahšie stolné počítače v roku 2004, o roku 1989 nehovoriac.

"Roky 1989 a 2019 sa líšia ešte v jednom fenoméne, ktorým je kúpa vianočných darčekov na dlh. Pred Nežnou revolúciou a ani týždne krátko po nej neexistovala možnosť neúčelových spotrebných úverov, ktoré vtedajší štátny bankový sektor neposkytoval. Dnes je rast dlhu v predvianočnom čase celospoločenským problémom, ktorý má pre niektoré domácnosti fatálne následky," komentoval rozdiely v nákupnom správaní analytik z CETA Michal Hejl.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu