Zlatý, fialový, či strieborný, aj v tomto sa dnes predbiehame, respektíve sledujeme trendy ozdobovania vianočného stromčeka. Veď aj výzdoba je dôležitá. Ženy určite vedia o čom je reč.
Aj keď je to v podstate úplne jedno. Dôležité je, aby bol. Či už je taký alebo onaký.
Vianočný stromček nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Symbol života, zelene...,prosperity. Je súčasťou našich tradícií, našich Vianoc. Veď pod ním nachádzame darčeky, nesmie teda chýbať, ale nielen preto. Nádherne dotvorí celú sviatočnú atmosféru, ak je živý, dokáže prevoňať celý dom.
Zdobil sa jabĺčkami...
V mestách mal vianočný stromček zväčša estetickú funkciu, ale ochrannú, keď sa ihličie podkladalo pod sliepky.
Tradícia zdobenia stromčekov pochádza z Nemecka. O sviečkami ozdobenom stromčeku v miestnosti je zápis z roku 1570. Orechy v ligotavom papieri, či červené jabĺčka a sviečky. Takto sa ozdobovali stromčeky na začiatku.
Najprv sa táto móda rozniesla po mestách a neskôr aj dedinách. Zdobenie stromčekov sa ujalo na začiatku hlavne u protestantov. Katolíci to považovali za pohanský zvyk.
V niektorých rodinách sa stromček vešal nad štedrovečerný stôl, zavesený špičkou dolu. Pod stromček sa dával betlehem s vyrezavanými, či keramickými soškami. Zobrazuje príchod Ježiša Krista na tento svet. Tradičný betlehem je s Jezuliatkom, Pannou Máriou, Jozefom, tromi kráľmi, pastiermi aj ovečkami v maštaľke.
Rarita medzi betlehemami
Na Slovensku máme raritný pohyblivý betlehem. Zhotovil ho rezbár Jozef Pekar a je umiestnený v Dome Božieho milosrdenstva v Rajeckej Lesnej.
Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica hýbe. Je to určite rarita, ktorá nemá obdobu na svete. Expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa.