SME
Pondelok, 17. február, 2020 | Meniny má Miloslava
SLOVENSKO

Náhrobné kamene na židovskom cintoríne v Rajci a Námestove poškodili neznámi vandali

„Takéto konanie nesmieme tolerovať. Je to veľmi nebezpečná hra so strachom a vyvolávaním napätia v spoločnosti,“ uviedla Čaputová.

Židovský cintorín v Rajci.Židovský cintorín v Rajci.(Zdroj: ZILINA-GALLERY.SK)

RAJEC - Na židovskom cintoríne v Rajci (okres Žilina) poškodili neznámi vandali zhruba dvadsať náhrobných kameňov, väčšinou z konca 19. a prvej polovice 20. storočia.

Podľa predsedu žilinskej Židovskej náboženskej obce Pavla Frankla ich poškodili v období od 4. decembra do 22. decembra.

"V súvislosti s danou udalosťou sa začalo trestné stíhanie vo veci prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku. Vykonávame všetky potrebné úkony a opatrenia za účelom objasnenia skutku," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Nikola Kačkovič.

Článok pokračuje pod video reklamou

V Rajci žila podľa Frankla židovská komunita už koncom 17. storočia a bola najstaršou v žilinskom regióne.

"O židovský cintorín, na ktorom je zhruba 400 náhrobkov, sa stará 13 dobrovoľníkov z Rajca. Skutočne sa vzorne starajú, klobúk dole. Židovská obec v Rajci už dávno zanikla, ako väčšina obcí v menších mestách po vojne, pretože ľudia sa nevrátili kvôli holokaustu. Cintorín pripadol Ústrednému zväzu Židovských náboženských obcí. A pretože máme celokrajskú pôsobnosť, sme jedinou obcou v kraji, je to pod dohľadom židovskej obce v Žiline," vysvetlil Frankl.

"Nie je to v prvom rade materiálna škoda. Tie kamene, až na dva kusy, sa dajú postaviť. Ide o morálne hľadisko - cintorín je mimo mesta, v kopci pri ceste, ktorá vedie do hôr. Chodí tam málo ľudí, nikto tam nebýva. Ľudia, ktorí tam išli, išli tam cielene. Aby zvalili kamene a urobili zle mŕtvym. A to je z môjho pohľadu ďaleko väčšia škoda, ako to, že ich budeme musieť znovu postaviť," zdôraznil Frankl.

Pripomenul, že na Slovensku žilo pred druhou svetovou vojnou 135 000 Židov.

"Zostalo nám 750 cintorínov. Dnes máme 2000 členov v židovských náboženských obciach na Slovensku, plus ďalších 2000 až 3000 neregistrovaných. Ale všetky cintoríny nám zostali. Nie sme fyzicky ani finančne schopní sa o ne starať. Mnohé sú opustené, v žalostnom stave. Často za obcou, v extraviláne, v horách, zarastené v lese a nevieme, či nie sú poškodené. Budeme to preverovať. Toto je druhý, ktorý sme zistili v krátkom čase," dodal predseda žilinskej Židovskej náboženskej obce.

Neznámi vandali zničili aj 59 pomníkov na židovskom cintoríne v Námestove. Podľa predsedu občianskeho združenia Pamätaj Karola Kurtulíka to zistili aktivisti v pondelok (16. 12.). Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície v Dolnom Kubíne začal trestné stíhanie vo veci prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku.

"Staráme sa o 150 cintorínov, ako-tak sa udržiavajú. Z času na čas sa kosia, sem-tam sa niečo opraví. Tieto vieme zmapovať. Zhodou okolností, rajecký aj námestovský sú také cintoríny," uzavrel Frankl.

Nehanebné a poburujúce, reaguje Židovská náboženská obec


Židovská organizácia B’nai B’rith a Židovská náboženská obec v Bratislave sú zhrozené a pobúrené zničením ďalších náhrobných kameňov na židovskom cintoríne v Rajci. Pod stanoviskom je podpísaný prezident organizácie Peter Werner a predseda Židovskej náboženskej obce Tomáš Stern. V prípade zničených pomníkov ide už o druhý zničený cintorín.

„Dozvedeli sme sa o tom počas zapaľovania sviečok, pri príležitosti začiatku osláv židovského sviatku Chanuka, že tento akt už vyšetruje polícia SR,“ uvádza sa v stanovisku.

Komunita žiada prísne potrestanie vinníkov.

„Organizácia B’nai B’rith a Židovská náboženská obec v Bratislave sú zhrozené a pobúrené. Nazdávame sa, že ide o koordinovanú akciu extrémistických odporcov dobrého občianskeho spolunažívania v našej krajine. Dôrazne vyzývame najvyšších predstaviteľov štátu, aby tieto činy a ich páchateľov verejne odsúdili a aby orgány činné v trestnom konaní podnikli všetky nevyhnutné kroky na ich odhalenie, potrestanie a zabránenie ďalším takýmto činom,“ dodávajú v stanovisku.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej nemá na Slovensku vandalizmus miesto, informoval jej hovorca Martin Strižinec.

„Vandalizmus na Slovensku nemá miesto. Takéto konanie nesmieme tolerovať. Je to veľmi nebezpečná hra so strachom a vyvolávaním napätia v spoločnosti. Dotknutí sú nielen pozostalí a ich blízki, ale celá židovská komunita,“ uviedla Čaputová.

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Nemecká utrapravicová skupina údajne plánovala útoky na mešity v štýle útoku v Christchurchi

Vodca skupiny podrobne popísal svoje plány na stretnutí s komplicmi. Vyšetrovatelia sa o tom dozvedeli od človeka, ktorý sa do skupiny infiltroval.

Jednu z dvanástich osôb zadržali v Karlsruhe.
Názory

Demokratka, ktorá na Trumpovom mítingu neverila vlastným očiam

Ako prestať byť priaznivcom strany, ku ktorej ste predtým patrili celý život.

Dlhý rad ľud pred vstupom na míting Donalda Trumpa.
Európska únia

Po Trianone a rozpade okolitých krajín Maďarsko ešte stále existuje, povedal Orbán

"Krajina, ktorú prinútili kľaknúť si na kolená, si zvolila namiesto poklonkovania sebaúctu a namiesto migrantov vlastné, maďarské deti," zhrnul predseda vlády

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Slovensko

Pellegrini nevníma sociálny balíček ako kupčenie, Kiska naopak áno

Pikantný predvolebný súboj šéfa Smeru proti predsedovi Za ľudí. Pellegrini tvrdí, že by šli do koalície aj s Kiskovou stranou, ten to odmieta.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident SR Andrej Kiska.