SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Čínsky prezident Si vyzval na prepísanie Biblie tak, aby zodpovedala línii komunistickej strany

Neide len o Bibliu, útok je vedený na samotné náboženske doktríny od Nového zákona po Korán a budhistické sútry.

Si Ťin-pching dal príkaz prepísať Bibliu.Si Ťin-pching dal príkaz prepísať Bibliu. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING - Čína pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga zahajuje novú ofenzívu v počínštení náboženstva. Biblia sa má pre tamojších kresťanov prepísať tak, aby zodpovedala línii čínskej komunistickej strany.

Píše o tom denník Le Figaro s tým, že neide len o Bibliu, ale útok je teraz vedený na samotné náboženske doktríny od Nového zákona po Korán a budhistické sútry.

Úrady na rokovaní, ktoré sa uskutočnilo 6. novembra, vyzvali zástupcov hlavných náboženských kultov v Číne, aby upravili preklady referenčných, teda predovšetkým fundamentálnych náboženských textov tak, aby spĺňali jednak líniu čínskej komunistickej strany, a ďalej, aby ich uviedli do súladu s "požiadavkami novej epochy ".

Skryť Vypnúť reklamu

Termín "požiadavky novej epochy" je pritom kódová formula, ktorá odkazuje na "epochu prezidenta Si Ťin-pchinga", ktorého myslenie bolo v roku 2018 zakomponované do ústavy na základe záverov straníckeho zjazdu.

Podľa denníka Le Figaro pôjde skutočne o podrobné posúdenie kompletných textov a ich následne upravené preklady.

Ako sa to bude páčiť napríklad Svätej stolici, nie je celkom jasné. Vatikán totiž vlani po 70 rokoch znovu nadviazal diplomatické vzťahy s Pekingom, píše server echo24.cz.

V roku 1951 čínsky komunistický vodca Mao Ce-tung vykázal z krajiny posledných vatikánskych diplomatov, to už prenasledovanie tamojších kresťanov bolo v plnom prúde.

Vzťahy medzi Ríšou stredu a Katolíckou cirkvou sú však storočné a trvajú najmenej od začiatku novoveku, keď tam boli aktívni predovšetkým dominikáni a jezuiti. Ale aj vtedy nebolo vždy ich pôsobenie jednoduché a niektorí misionári boli na pokyn cisára popravovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Minuloročné obnovenie vzťahov za Františkovho potifikátu, za ktorým majú stáť práve jezuiti, je však zásadné. Znamenalo totiž akceptácii vplyvu štátu, teda Číny, na vymenovanie biskupov.

V Číne je asi 10 miliónov katolíkov, väčšina je súčasťou štátnej cirkvi, tzv. Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov, predstaviteľa ktorého však Vatikán do tejto doby neuznával.

Naopak podporoval podzemnú cirkev, ktorá má podľa odhadov asi 80-tisíc veriacich a svojich tajne menovaných biskupov. To sa vzájomným uznaním Pekingu a Vatikánu zmenilo, čo katolícki disidenti vidia ako zradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú už využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska.

1 h

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

6 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 300-tisíc osôb. Podiel nakazených v oboch prípadoch testovania klesol.

7 h
Vera Pechtelevová sa stala obeťou domáceho násilia a ľahostajnosti polície.

Domáce násilie polícia v Rusku zvyčajne nerieši. Aj trest, ktorý prokuratúra žiada pre vraha, je pre mnohých smiešny. Prepis hovorov na záchrannú linku mrazí ľahostajnosťou.

9 h