SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Obmedziť uhoľný priemysel by bolo nezodpovedné, tvrdí austrálsky premiér

Austrália podľa neho nezmení svoju politiku ani napriek "panike", ako premiér charakterizoval volanie po zmenách vo svetovom hospodárstve.

Austrálsky premiér Scott Morrison.Austrálsky premiér Scott Morrison. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Austrálsky premiér Scott Morrison v pondelok vyhlásil, že obmedziť uhoľný priemysel by bolo "nezodpovedné" a jeho vláda sa k niečomu takému nikdy nezaviaže.

Mnohí klimatológovia tvrdia, že práve obmedzenie spotreby uhlia a čo najrýchlejší prechod na bezuhlíkovú ekonomiku je v súčasnosti už zrejme jedinou možnosťou, ako predísť katastrofickému scenáru, že sa Zem vďaka klimatickým zmenám stane neobývateľná.

"Je jedna vec, ku ktorej sa nezaviažeme, a to sú nezodpovedné pracovné miesta likvidujúce a ekonomiku poškodzujúce ciele, o ktorých sa hovorí," vyhlásil Morrison.

Austrália podľa neho nezmení svoju politiku ani napriek "panike", ako premiér charakterizoval volanie po zmenách vo svetovom hospodárstve, ktoré by mohli zabrániť najhoršiemu.

Austrália bola - spolu s Ruskom, Čínou, Brazíliou či Saudskou Arábiou - jednou z mála krajín, ktoré na decembrovom výročnom klimatickom summite v Madride tvrdohlavo trvali na tom, že nezmenia svoju súčasnú politiku v oblasti ochrany životného prostredia, a ktoré sa stoj čo stoj odmietajú vzdať uhlia.

Argumentujú pritom najmä neželaným vplyvom požadovaných reforiem na domáce hospodárstvo. Vďaka týmto krajinám summit skončil krachom a krajiny na ňom neprijali žiadnu dohodu, ktorá by mohla zabrániť rapídnemu zhoršovaniu klimatickej krízy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

13 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

15 h
Ilustračné foto

Matka dieťaťa ju v metre požiadala, aby dodržiavala bezpečný odstup. Nasledovala zbesilá reakcia.

17 h
Americký prezident Joe Biden.

Demokrati však ešte musia vyriešiť, ako v súbore opatrení ponechať návrh na astronomické zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy zo 7,25 dolára na 15 dolárov, čo je hlavnou prioritou pre ľavicovú, progresivistickú časť demokratov.

19 h