SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
PRÍBEH

Milenci z Osvienčimu sa stretli po 72 rokoch, holokaust prežili vďaka láske

Dojemný príbeh lásky slovenského dievčaťa a poľského chlapca v tábore smrti.

Na archívnej snímke z januára 1945 obete fašistického holokaustu - deti stoja za ostnatým drôtom v nacistickom koncentračnom  tábore v poľskom Osvienčime tesne po tom, ako tábor oslobodili sovietske jednotky.Na archívnej snímke z januára 1945 obete fašistického holokaustu - deti stoja za ostnatým drôtom v nacistickom koncentračnom tábore v poľskom Osvienčime tesne po tom, ako tábor oslobodili sovietske jednotky. (Zdroj: TASR/AP)

OSVIENČIM - David Wiśnia a Helen Spitzerová našli lásku na mieste známom ako továreň na smrť. Stretli sa za múrmi koncentračného tábora Osvienčim, kde nacisti počas druhej svetovej zavraždili viac ako milión ľudí.

Nažive ich držala zamilovanosť a túžba po spoločnom živote. Hoci ich osud po vojne rozdelil, po 72 rokoch sa vtedajší milenci nakoniec znovu stretli, píše server idnes.cz.

Hoci sa sedemnásťročný Poliak Wiśnia a dvadsaťpäťročná Slovenka Spitzerová za vojny ocitli v hotovom pekle na zemi, ich stretnutie v roku 1943 im navždy zmenilo život. Hoci sa vzájomne milovali, ich príbeh nakoniec dopadol inak, než plánovali. Wiśnia sa ho rozhodol so všetkými podrobnosťami rozprávať až teraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek nepriaznivému osudu sa obom židovským väzňom podarilo v tábore dosiahnuť lepšie postavenie a prežiť. Predovšetkým vďaka svojim schopnostiam, ktoré ich odlišovali od ostatných.

Spitzerová podľa denníka The New York Times prišla do Osvienčimu v roku 1942. Pretože bola nadanou grafičkou, dostala prácu v kancelárii, kde miešala farbu a maľovala pruhy na väzenské uniformy. Neskôr dostala za úlohu registráciu všetkých žien prichádzajúcich do tábora. Mohla preto rôzne manipulovať s dokumentmi, opätovne prideľovať ľudí na inú prácu a zachraňovať ich pred istou smrťou.

Wiśniu na začiatku pridelili k čate, ktorá mala za úlohu odpratávať mŕtve telá väzňov. Neskôr však nacisti odhalili, že je talentovaným spevákom, a tak pravidelne vystupoval pre pobavenie dozorcov a nemeckých dôstojníkov SS.

Skryť Vypnúť reklamu

Milenci sa schádzali potajomky


Kvôli svojim privilegovaným pozíciám sa mohli milenci stretávať na tajných stretnutiach, čo bolo v tábore, kde boli inak obe pohlavia prísne oddelené, niečo jedinečného. Wiśnia rád spomína na to, že ho jeho dievča naučilo v spoločných chvíľach spievať maďarskú pieseň, ktorú si navždy zapamätal.

Spoločne so zvesťami o slabnúcej nemeckej armáde a blížiacimi sa sovietskymi silami, začali byť nacisti nervózni a posielali väzňov do iných táborov. Keď sa však nepriatelia dostali príliš blízko, vyháňali nacisti väzňov na mnohokilometrové pochody smrti. Kto nemohol ísť kvôli vysileniu ďalej, bol na mieste zastrelený.

Wiśnia bol v decembri 1944 zaradený do jedného z prvých takýchto pochodov. Zázrakom sa mu podarilo udrieť strážcu lopatou a zmiznúť v lese. Potom sa skrýval v stodole, kde ho objavila 101. výsadková divízia americkej armády. Vojaci mu dali uniformu, vzali ho pod ochranné krídla a zamestnali ho ako prekladateľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Spitzerová sa naopak stala jedným z posledných väzňov, ktorí opustili múry osvienčimského tábora. Aj ona zázračne prežila pochod smrti, keď sa primiešala k skupine miestnych obyvateľov utekajúcich pred Červenou armádou. Odtiaľ zamierila do tábora vo Feldafing určeného židovským zachráneným.

Predstava slobodného života v USA bola silnejšia ako láska


Hoci sa pár dohodol, že sa po vojne stretne v poľskej Varšave, Wiśnia sa rozhodol ísť za svojím americkým snom. Nechcel byť utečencom v Európe a dal prednosť novému životu.

"Keď som vtedy dostal americkú uniformu, stal som sa okamžite na 110 percent Američanom," opísal Wiśnia.

Obaja milenci si nakoniec vzali niekoho iného a odsťahovali sa do rozličných častí sveta. On emigroval do Spojených štátov a usadil sa v New Yorku u svojej tety a strýka, čo boli jediní preživší členovia jeho rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Spitzerová sa vydala za Ewrina Tichauera, ktorý bol šéfom bezpečnosti tábora vo Feldafingu. Manželia svoj život zasvätili pomáhania druhým. V rámci humanitárnych misií precestovali Bolíviu, Peru, Indonéziu alebo Austráliu. Aj oni nakoniec zamierili do USA, kde sa usadili aj v New Yorku.

Si dôvodom, prečo som nažive?


Wiśnia sa neskôr prostredníctvom spoločného známeho dozvedel, že Tichauerová žije tiež v USA a v roku 2016 ju kontaktoval. Zaujímalo ho, či je ona tým dôvodom, prečo prežil Osvienčim. Vydal sa preto za dávnou láskou.

Tichauerová bola už kvôli chatrnému zdraviu pripútaná na lôžko, ale svojho niekdajšieho milenca spoznala aj po 72 rokoch.

"Jej oči sa rozžiarili. Ako by sa do nej opäť vrátil život. Všetky nás zamrazilo," opísal Wisniov vnuk Avi.

Skryť Vypnúť reklamu

Zostávalo len položiť otázku, ktorú mal Wiśnia v hlave viac ako sedemdesiat rokov.

"Prihovárala si sa za mňa, aby si ma v Osvienčime ušetrila osudu, ktorý stretol toľko ďalších?" spýtal sa Wiśnia.

"Päťkrát. Päťkrát som ťa zachránila pred zlou cestou," odpovedala mu.

"Čakala som na teba. Bola som po vojne vo Varšave, ako sme plánovali. Milovala som ťa," povedala Tichauerová prekvapenému mužovi.

"Tiež som ťa miloval," odvetil Wiśnia.

Hoci spolu milenci nestrávili život, zostali priateľmi. Tichauerová zomrela vlani vo veku sto rokov. Keď ju Wiśnia navštívil naposledy pred smrťou, požiadala ho, aby jej zaspieval. Wiśnia neomylne vybral onú maďarskú pieseň, ktorú ho naučila vtedy na ich tajných stretnutiach v Osvienčime.

Skryť Vypnúť reklamu

93-ročná Wiśnia žije so svojou rodinou v Pensylvánii. O svojich zážitkoch v koncentračnom tábore napísal knihu Jeden hlas, dva životy: Z osvienčimského väzňa k 101. výsadkovej divízii.

Wiśnia sa v januári zúčastní 75. výročia oslobodenia Osvienčimu, kde má v pláne zaspievať všetkým zachráneným.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

7 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

8 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

12 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

15 h