SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Slávime prvého mučeníka

Keď ho kameňovali, hovoril: „Pane, nezapočítaj im tento hriech.“

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Hneď po sviatku narodenia Ježiša slávime sviatok svätého Štefana. Mnohých jeho menovcov možno poteší fakt, že to bol človek plný hrdosti, lásky, neoblomný vo svojej viere. Za Ježiša položil napokon aj svoj život.

Ukameňovali ho

Svätý Štefan bol prvým Ježišovým apoštolom, ktorý zaňho položil svoj život.

Mnohých obrátil na vieru, podľa Biblie bola jeho tvár ako tvár anjela. Hovoril ľuďom o Ježišovi ako o Mesiášovi a tým si získal mnohých neprajníkov. Vyčítal im, že mu neveria.

Nahnevali sa naňho a začali kričať, ale on si ich nevšímal, iba sa uprene díval na nebo a hovoril: „Vidím nebo otvorené a Ježiša stáť po pravici Boha.“

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho neprajníkov to ešte viac rozhnevalo, schytili ho, vyviedli ho z Jeruzalema a tam ho ukameňovali na smrť. No on sa ani vtedy na nich nehneval a prosil Boha, aby im nezapočítal tento hriech.

Po týchto slovách skonal.

Štefan Uhorský, kráľ

Spomedzi Štefanov, je veľmi známy aj sv. Štefan Uhorský, ktorý učil ľudí viere, ale aj láske k domovu. Narodil sa okolo roku 969/975 v Uhorsku. Pochádzal z vojvodskej rodiny. Oženil sa s bavorskou princeznou bl. Gizelou.

Prevzal vládu po otcovi Gejzovi. Porazil pohanské kniežatá, ktoré sa proti nemu vzbúrili a do svojej krajiny pozval kresťanských učiteľov z okolitých krajín. Chcel naučiť ľudí prestať kočovať a usadiť sa na jednom mieste. Krajinu rozdelil do biskupstiev s dvoma arcibiskupstvami. Zakladal školy, kláštory, vydal zákonník, predpísal úradnú reč latinčinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vtedajšieho pápeža Silvestra II. prosil o požehnanie a udelenie kráľovského titulu. V roku 1000 bol Štefan korunovaný za kráľa v Ostrihome.

Štefan bol veľmi nábožný, ustanovoval biskupov, spolu s manželkou sa starali o pútnikov, často prišiel medzi ľud preoblečený, aby tak lepšie dozrel na poriadok.

Pomáhal chorým a chudobným. Kázal o viere, o tom, ako sa stať dobrým kresťanom, no mal aj veľa neprajníkov, ktorí sa proti nemu sprisahali a pokúšali sa o jeho zabitie.

Jeho syn Imrich zomrel ako mladý, preto za svojho nástupcu napokon ustanovil syna svojej sestry Gizely, Petra.

Štefan zomrel v roku 1038 v Ostrihome a za svätého ho vyhlásil pápež Gregor VII v roku 1083. Jeho sviatok však slávime 16. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

6 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

8 h
Ilustračné foto

Matka dieťaťa ju v metre požiadala, aby dodržiavala bezpečný odstup. Nasledovala zbesilá reakcia.

10 h
Americký prezident Joe Biden.

Demokrati však ešte musia vyriešiť, ako v súbore opatrení ponechať návrh na astronomické zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy zo 7,25 dolára na 15 dolárov, čo je hlavnou prioritou pre ľavicovú, progresivistickú časť demokratov.

12 h