SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Na Slovensku poznali aj pred sto rokmi nielen biele Vianoce

V novinách a časopisoch v Uhorsku sa zhruba do roku 1900 často stretávame s informáciou, že prvé mrazy a metelice prišli už v októbri a trvali zvyčajne do Kataríny.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)

MARTIN - Na Slovensku zažívali naši prastarí rodičia nielen biele Vianoce, ale namiesto čečiny mali na Štedrý večer vo vázach aj ratolesť a v miske jahody.

Podľa hovorkyne Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine Kataríny Štefanides Mažáriovej o tom svedčia archívy novín spred viac ako 100 rokov.

Zima v roku 1846 bola podľa Orla tatranského krátka a slabá, ale práve 24. decembra (Kračún alebo Dohviezdny deň) husto snežilo a nasledujúce dva sviatočné dni trápili Uhorsko silné víchrice.

"Treskúcu zimu a sanicu sme tu mali v roku 1849 - Slovenské noviny z 25. decembra píšu, že v Ľvove mesto zriadilo 'teplé izby pre dlhodobo opustené osoby v nepohodlnom počasí, kde sa môžu pritúliť'. Tesne pred Kračúnom sa v Krakove na Visle prelomili ľady a rieka sa rozvodnila, u nás rovnako šarapatil Dunajec a v Krupine ľudí vystrašilo zemetrasenie," uviedla hovorkyňa SNK.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnila, že v novinách a časopisoch v Uhorsku sa zhruba do roku 1900 často stretávame s informáciou, že prvé mrazy a metelice prišli už v októbri a trvali zvyčajne do Kataríny.

"Potom nastal alebo nenastal odmäk. Zdá sa teda, že naši predkovia zažívali kruté jesene, o akých sa nám ani nesnívalo. Keďže pravidelné meteorologické informácie absentovali, čitatelia sa dozvedali o počasí len v rubrikách, ktoré uverejňovali listy dopisovateľov alebo amatérskych pozorovateľov. Až po roku 1900 sa v slovenských novinách pravidelne do roku 1919 objavuje informácia o počasí a o prognóze, ktorú vydával Krajinský meteorologický ústav," dodala Štefanides Mažáriová.

Medzi 22. novembrom 1855 a 28. februárom 1856 bolo podľa dobovej tlače veľa snehu.

SkryťVypnúť reklamu

"Slováci mali 75 nocí, keď mrzlo, a 52 dní, počas ktorých maximálna denná teplota nevyšla nad nula stupňov Celzia. Naopak, Prvý sviatok vianočný v roku 1857 po Gemeri poletovali včely, kvitli kvety a ani najstarší obyvatelia si nespomenuli, kedy mali naposledy takéto sviatky," podotkla hovorkyňa SNK.

"Storočné noviny sú mimoriadne úspešný projekt Slovenskej národnej knižnice, ktorý sme spustili v roku 2014, v čase realizácie národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív. Stále je čitateľsky i mediálne atraktívny. Čítaním o historických míľnikoch, starých kauzách, vynálezoch i bežných udalostiach sa vraciame v čase a máme pocit, ako by sme tie udalosti prežívali na vlastnej koži," dodala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu