SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Desiatky univerzít v USA špehujú telefóny študentov, sledujú ich dochádzku alebo správanie

Veľký brat ťa sleduje...

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: Jozef Jakubco/SME)

Desiatky amerických univerzít využívajú chytrých mobilných telefónov a univerzitných wifi sietí na sledovanie stoviek tisíc študentov.

Monitorujú tak ich akademickej výkony, dochádzku, či analyzujú správanie a posudzujú ich psychické zdravie. Informuje o tom americký denník The Washington Post.

Ako jeden z príkladov uvádza americkú Syracuse University a jej hodiny úvodu do IT. Vysielače umiestnené v posluchárni sa po vstupe spoja s aplikáciou, ktorú majú študenti na svojich chytrých telefónoch a zaznamenajú im "dochádzkové body".

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa na prednášku nedostavia, aplikácia zapíše ich absenciu do databázy, kde ju dlhodobo sleduje a môže im časom aj zhoršiť výslednú známku. Zároveň upozorní prednášajúceho, ktorý následne kontaktuje študentov a požaduje vedieť, prečo neprišli, píše server echo24.cz.

"Oni o tie body stoja. Vedia, že sa pozerám a podľa toho sa správajú. Takže, z hľadiska správania sa zmenia," cituje denník profesora Jeffa Rubina.

Univerzity sa spoliehajú skôr ako na sledovanie GPS súradníc na vysielača Bluetooth v učebniach či wifi siete univerzít.

Jedna z firiem zbierajúca dáta pre inú z vysokých škôl uviedla, že využíva wifi sieť na monitorovanie pohybu študentov a u každého z nich zozbiera denne až 6000 údajov o polohe. Vedenie školy tvrdí, že to silne povzbudzuje študentov k úspechu.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré univerzity idú však v monitorovaní ešte ďalej a využívajú systémy, ktoré vypočítavajú študentom ich osobné "rizikové skóre", ktoré závisí napríklad na tom, či študent chodí dostatočne často do knižnice.

Z radov profesorov i pracovníkov univerzít však zaznieva s monitorovaním aj nesúhlas. Podľa kritikov ide o ďalšie "dno", ktoré dosiahli stále doternějšie technológie.

Sledovanie podľa nich narúša súkromie študentov v masívnom meradle a sledovacie systémy na školách z nich robia "malé deti" na mieste, na ktorom by sa z nich naopak mali stávať dospelí.

Podľa kritikov si kvôli tomu navyše študenti zvykajú, že žiť pod takým dohľadom je normálne súčasť života.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu