Desiatky amerických univerzít využívajú chytrých mobilných telefónov a univerzitných wifi sietí na sledovanie stoviek tisíc študentov.
Monitorujú tak ich akademickej výkony, dochádzku, či analyzujú správanie a posudzujú ich psychické zdravie. Informuje o tom americký denník The Washington Post.
Ako jeden z príkladov uvádza americkú Syracuse University a jej hodiny úvodu do IT. Vysielače umiestnené v posluchárni sa po vstupe spoja s aplikáciou, ktorú majú študenti na svojich chytrých telefónoch a zaznamenajú im "dochádzkové body".
Ak sa na prednášku nedostavia, aplikácia zapíše ich absenciu do databázy, kde ju dlhodobo sleduje a môže im časom aj zhoršiť výslednú známku. Zároveň upozorní prednášajúceho, ktorý následne kontaktuje študentov a požaduje vedieť, prečo neprišli, píše server echo24.cz.
"Oni o tie body stoja. Vedia, že sa pozerám a podľa toho sa správajú. Takže, z hľadiska správania sa zmenia," cituje denník profesora Jeffa Rubina.
Univerzity sa spoliehajú skôr ako na sledovanie GPS súradníc na vysielača Bluetooth v učebniach či wifi siete univerzít.
Jedna z firiem zbierajúca dáta pre inú z vysokých škôl uviedla, že využíva wifi sieť na monitorovanie pohybu študentov a u každého z nich zozbiera denne až 6000 údajov o polohe. Vedenie školy tvrdí, že to silne povzbudzuje študentov k úspechu.
Niektoré univerzity idú však v monitorovaní ešte ďalej a využívajú systémy, ktoré vypočítavajú študentom ich osobné "rizikové skóre", ktoré závisí napríklad na tom, či študent chodí dostatočne často do knižnice.
Z radov profesorov i pracovníkov univerzít však zaznieva s monitorovaním aj nesúhlas. Podľa kritikov ide o ďalšie "dno", ktoré dosiahli stále doternějšie technológie.
Sledovanie podľa nich narúša súkromie študentov v masívnom meradle a sledovacie systémy na školách z nich robia "malé deti" na mieste, na ktorom by sa z nich naopak mali stávať dospelí.
Podľa kritikov si kvôli tomu navyše študenti zvykajú, že žiť pod takým dohľadom je normálne súčasť života.