SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Desiatky univerzít v USA špehujú telefóny študentov, sledujú ich dochádzku alebo správanie

Veľký brat ťa sleduje...

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: Jozef Jakubco/SME)

Desiatky amerických univerzít využívajú chytrých mobilných telefónov a univerzitných wifi sietí na sledovanie stoviek tisíc študentov.

Monitorujú tak ich akademickej výkony, dochádzku, či analyzujú správanie a posudzujú ich psychické zdravie. Informuje o tom americký denník The Washington Post.

Ako jeden z príkladov uvádza americkú Syracuse University a jej hodiny úvodu do IT. Vysielače umiestnené v posluchárni sa po vstupe spoja s aplikáciou, ktorú majú študenti na svojich chytrých telefónoch a zaznamenajú im "dochádzkové body".

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa na prednášku nedostavia, aplikácia zapíše ich absenciu do databázy, kde ju dlhodobo sleduje a môže im časom aj zhoršiť výslednú známku. Zároveň upozorní prednášajúceho, ktorý následne kontaktuje študentov a požaduje vedieť, prečo neprišli, píše server echo24.cz.

"Oni o tie body stoja. Vedia, že sa pozerám a podľa toho sa správajú. Takže, z hľadiska správania sa zmenia," cituje denník profesora Jeffa Rubina.

Univerzity sa spoliehajú skôr ako na sledovanie GPS súradníc na vysielača Bluetooth v učebniach či wifi siete univerzít.

Jedna z firiem zbierajúca dáta pre inú z vysokých škôl uviedla, že využíva wifi sieť na monitorovanie pohybu študentov a u každého z nich zozbiera denne až 6000 údajov o polohe. Vedenie školy tvrdí, že to silne povzbudzuje študentov k úspechu.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré univerzity idú však v monitorovaní ešte ďalej a využívajú systémy, ktoré vypočítavajú študentom ich osobné "rizikové skóre", ktoré závisí napríklad na tom, či študent chodí dostatočne často do knižnice.

Z radov profesorov i pracovníkov univerzít však zaznieva s monitorovaním aj nesúhlas. Podľa kritikov ide o ďalšie "dno", ktoré dosiahli stále doternějšie technológie.

Sledovanie podľa nich narúša súkromie študentov v masívnom meradle a sledovacie systémy na školách z nich robia "malé deti" na mieste, na ktorom by sa z nich naopak mali stávať dospelí.

Podľa kritikov si kvôli tomu navyše študenti zvykajú, že žiť pod takým dohľadom je normálne súčasť života.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).