SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Kontroverzný zákon o náboženských slobodách čiernohorskí poslanci napriek protestom prijali

Tvrdia, že srbskú pravoslávnu cirkev pripraví o jej majetok vrátane stredovekých kláštorov a kostolov. Vláda Čiernej Hory to odmieta.

Pochod cirkevných predstaviteľov.Pochod cirkevných predstaviteľov. (Zdroj: SITA/AP)

PODGORICA - Poslanci čiernohorského parlamentu prijali v piatok kontroverzný zákon o náboženských slobodách, čo vyústilo do ostrých protestov prosrbských poslancov a ich následného zadržania, napísala agentúra AP.

Hlasovanie v čiernohorskom zákonodarnom zbore nasledovalo po dni celoštátnych protestov veriacich a sympatizantov srbskej pravoslávnej cirkvi, ktorí tvrdia, že prijatý zákon pripraví cirkev o majetok - vrátane stredovekých kláštorov a kostolov -, čo však vláda popiera.

V úsilí zabrániť hlasovaniu hádzali prosrbskí poslanci granáty so slzotvorným plynom alebo petardy a pokúšali sa ničiť mikrofóny v rokovacej sále. Policajti oblečení v civile a s nasadenými plynovými maskami zadržali 24 ľudí, medzi nimi 18 opozičných poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

"Sme pripravení zomrieť za našu cirkev, o čom dnes podávame dôkaz," povedal počas vzbury vodca opozície Andrija Mandič.

Zo zákona prijatého 45 poslancami vládnej koalície podľa prosrbských poslancov vyplýva, že náboženské spoločenstvá budú musieť predložiť dôkazy o vlastníctve svojho majetku spred roku 1918, keď sa Čierna Hora stala súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov.

Stovky podporovateľov prosrbskej opozície v Čiernej Hore uskutočnili vo štvrtok celodenný protest proti návrhu zákona o náboženských spoločenstvách.

Ten, ako tvrdia, srbskú pravoslávnu cirkev pripraví o jej majetok vrátane stredovekých kláštorov a kostolov, informovala agentúra AP.

Demonštrantom v snahe dostať sa do budovy parlamentu v hlavnom meste Podgorica, kde poslanci prerokovávali sporný zákon, bránili desiatky príslušníkov poriadkových síl, ktorí na mieste rozostavili kovové zátarasy.

SkryťVypnúť reklamu

Protest pred parlamentom povolený nebol, nakoľko nebol ohlásený vopred, ako uviedla polícia. Tá vo štvrtok skoro ráno uzavrela centrálnu časť čiernohorského hlavného mesta Podgorica.

Počas protestu, na ktorom sa zúčastnili aj kňazi srbskej pravoslávnej cirkvi spievajúci náboženské piesne, neboli hlásené nijaké incidenty. V ďalších častiach krajiny prosrbskí demonštranti blokovali cesty, uviedli miestne médiá.

Tvrdenia, že by pripravovaný zákon srbskú pravoslávnu cirkev pripravil o jej majetok, vláda Čiernej Hory odmieta. Predstavitelia spomínanej cirkvi však plánujú zaslať sťažnosť medzinárodným organizáciám, pretože návrh zákona podľa nich predstavuje veľkú hrozbu pre slobodu náboženstva v Čiernej Hore.

Čiernohorský premiér Duško Markovič sa v snahe zmierniť napätie stretol s hlavou srbskej pravoslávnej cirkvi v krajine - metropolitom čiernohorsko-prímorským Amfilohijem Radovičom, ktorého uistil, že zákon nie je namierený voči srbskej pravoslávnej cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu

Prozápadne orientovaný prezident Čiernej Hory Milo Djukanovič srbskú pravoslávnu cirkev obvinil z podpory prosrbskej politiky a snahy podkopať štátnu suverenitu krajiny, ktorá sa v roku 2006 odtrhla od Srbska.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu