SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Rusko-poľské spory o druhú svetovú vojnu

Poľsko si predvolalo ruského veľvyslanca pre Putinove výroky. Ten odmietol rezolúciu EP, ktorá pripisuje ZSSR spoluzodpovednosť za najväčšiu vojnu v dejinách.

Pamätník začiatku II. sv. vojny na Westerplatte v Gdansku.Pamätník začiatku II. sv. vojny na Westerplatte v Gdansku. (Zdroj: TASR)

Varšava – Poľské ministerstvo zahraničných vecí si v piatok povolalo ruského veľvyslanca vo Varšave Sergeja Andrejeva po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v uplynulých dňoch opakovane obvinil Poľsko z toho, že môže za vypuknutie druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra AP.

Výroky prezidenta Putina a ďalších ruských predstaviteľov sa podobajú „stalinistickému naratívu dejín“ a „propagande totalitného štátu“, uviedol námestník poľského ministerstva zahraničných vecí Marcin Przydacz.

Putin v predošlých dňoch kritizoval rezolúciu prijatú Európskym parlamentom, v ktorej sa píše, že za druhu svetovú vojnu nesie zodpovednosť Sovietsky zväz (ZSSR). Putin toto tvrdenie nazval „čírym nezmyslom“.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa rezolúcie sa vojnový konflikt začal v dôsledku zmluvy o neútočení medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom. Po nemeckých vojakoch, ktorí 1. septembra 1939 vtrhli do Poľska, tam 17. septembra z východu vstúpili aj sovietske vojská. Rezolúciu europarlamentu Putin niekoľkokrát odmietol a označil za klamlivú.

Podľa ruského prezidenta archívne dokumenty, ktoré počas vojny ukoristili sovietski vojaci, o. i. odhalili, že poľský veľvyslanec v Berlíne v 30. rokoch chválil zámer nacistov zbaviť Európu Židov.

Ruskí predstavitelia tvrdia, že Moskva bola k útoku na Poľsko donútená neschopnosťou Západu efektívne sa postaviť proti agresii Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu