SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Žiga: Keď neponúknete stimuly, investori sa s vami ani nezačnú baviť

Na Slovensko prišlo v tomto roku 32 investičných projektov s 3 600 pracovnými miestami. Niektoré sú zamerané na výskum a vývoj.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga.Minister hospodárstva SR Peter Žiga. (Zdroj: TASR)

Spomínané investičné projekty približne za 245 miliónov eur uzatvorilo Ministerstvo hospodárstva SR spolu so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Ministerstvo nešpecifikovalo, na ktoré z nich sa viažu investičné stimuly, ale šéf rezortu Peter Žiga pripustil, že v niektorých prípadoch sú rozhodujúce.

Minister: Ak neviete dať stimuly, to ostatné nie je zaujímavé

Podľa ministra je síce pravda, že investičné stimuly krivia trh, ale na prilákanie investorov ich používajú všetky štáty.

SkryťVypnúť reklamu

„Robí to Maďarsko, Poľsko, Česko a dokonca aj Rakúsko. A keď chcete držať krok a chcete priviesť investorov, tie investičné stimuly musíte dať, lebo sa s vami tí investori ani nezačnú rozprávať. Toto je konkurenčný boj medzi krajinami,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

„Napríklad pre investičné stimuly sme s Maďarskom prehrali boj o automobilku BMW. Nevedeli sme im dať taký investičný stimul, ako im dávali Maďari. To nebolo o tom, či je tu dobrá pracovná sila, alebo je tu nejaké školstvo či nejaká výška daní. To nie je o tom,“ vysvetlil minister.

Investície aj na východné a stredné Slovensko

Z uzavretých investičných projektov išlo v 20 prípadoch o zriadenie nových prevádzok a v 12 prípadoch o expanzné projekty.

„Máme novú filozofiu a koncentrujeme sa na projekty s vyššou pridanou hodnotou a na tie, ktoré smerujú do regiónov s vyššou nezamestnanosťou, aby sme znižovali regionálne rozdiely,“ zdôraznil Peter Žiga.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer 56 % celkového počtu podľa neho predstavovali projekty s vyššou pridanou hodnotou. Ide o technologické centrá, centrá strategických služieb či projekty s priemyselnou výrobou aj výskumom a vývojom.

„Na západe už podporujeme výskum a vývoj s pridanou hodnotou; typickým príkladom sú nové technologické centrá spoločností Porsche v Hornej Strede a Muehlbauer v Nitre. Je to výrazný príspevok ku konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva,“ skonštatoval minister hospodárstva.

Do okresov východného Slovenska smerovala tretina investičných projektov a približne pätina na stredné Slovensko. Významná časť išla do najmenej rozvinutých regiónov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu