SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

V obci Košolná majú dva kostoly vedľa seba

Nový, väčší kostol má len desať rokov, vežu má iba ten starší barokový. Pred rokom v obci dokončili aj novú krížovú cestu.

Filiálny dvojkostol Povýšenia sv. Kríža v Košolnej, okres Trnava.Filiálny dvojkostol Povýšenia sv. Kríža v Košolnej, okres Trnava. (Zdroj: TASR)

Košolná – Obec Košolná pri Trnave oslavovala 700. výročie svojej prvej písomnej zmienky pred 23 rokmi. Dejiny, ktoré sa ňou prehnali, zanechali väčšie aj zanedbateľnejšie stopy.

„V roku 1732 si miestni postavili kostolík Povýšenia sv. Kríža, ktorý stojí doteraz a práve začíname s jeho opravou,“ povedal pre TASR starosta Martin Halaksa.

Kostol svojou veľkosťou vyhovoval potrebám pomerne dlho, ale neskôr sa všetci na omše už nepomestili. A tak padlo rozhodnutie postaviť nový chrám – v tesnom susedstve starého kostola. Funguje už desať rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Bola to veľká akcia, na výstavbu sa robili zbierky, výrazne prispela obec. Ľudia pomáhali ako sa dalo, aj dobrovoľníckou prácou,“ informoval Halaksa.

K novej modernej chrámovej lodi však už nepostavili vežu, pretože slúži tá pôvodná a v nej aj zvon, zvolávajúci na bohoslužby. Pomenovanie je takisto spoločné pre obe sakrálne stavby.

Nie sú v Košolnej jediné. Starosta je pyšný na nový prírastok – krížovú cestu. „Štrnásť zastavení sme si postavili na obecnom pozemku popri ceste v rokoch 2014 až 2018 rovnako sami, prispeli obyvatelia,“ povedal.

Okrem toho sa obec s 830 obyvateľmi stará aj o dve ďalšie kaplnky a dva pamätné kríže.

Pokiaľ ide o históriu obce, monografia, ktorá k vyšla k 700. výročiu, uvádza ako jeden z najtragickejších dní 3. september 1663, keď do obce vtrhli Turci. Podľa vtedajšieho kronikára povraždili alebo odvliekli do zajatia 46 ľudí a čo nevládali odniesť, to spálili. Obec sa však pozviechala a o sto rokov neskôr v nej žilo 544 obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Košolná je súčasťou farnosti sídliacej v susednej Suchej nad Parnou.

Starostu Martina Halaksu neopúšťa budovateľské nadšenie. V uplynulých rokoch obnovili obecný úrad, kultúrny dom, dom smútku, dve bývalé školské budovy, športový areál i materskú školu a na rade je vybudovanie asi 800 metrov chodníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.
Slovensko

Rezort financií zatiaľ neplánuje predĺžiť čas pre odklad splátok úverov

Ak bude mať niekto problém so splácaním aj po skončení odkladu, odborníci odporúčajú komunikovať s finančnou inštitúciou.

Ilustračné foto