SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

V obci Košolná majú dva kostoly vedľa seba

Nový, väčší kostol má len desať rokov, vežu má iba ten starší barokový. Pred rokom v obci dokončili aj novú krížovú cestu.

Filiálny dvojkostol Povýšenia sv. Kríža v Košolnej, okres Trnava.Filiálny dvojkostol Povýšenia sv. Kríža v Košolnej, okres Trnava. (Zdroj: TASR)

Košolná – Obec Košolná pri Trnave oslavovala 700. výročie svojej prvej písomnej zmienky pred 23 rokmi. Dejiny, ktoré sa ňou prehnali, zanechali väčšie aj zanedbateľnejšie stopy.

„V roku 1732 si miestni postavili kostolík Povýšenia sv. Kríža, ktorý stojí doteraz a práve začíname s jeho opravou,“ povedal pre TASR starosta Martin Halaksa.

Kostol svojou veľkosťou vyhovoval potrebám pomerne dlho, ale neskôr sa všetci na omše už nepomestili. A tak padlo rozhodnutie postaviť nový chrám – v tesnom susedstve starého kostola. Funguje už desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Bola to veľká akcia, na výstavbu sa robili zbierky, výrazne prispela obec. Ľudia pomáhali ako sa dalo, aj dobrovoľníckou prácou,“ informoval Halaksa.

K novej modernej chrámovej lodi však už nepostavili vežu, pretože slúži tá pôvodná a v nej aj zvon, zvolávajúci na bohoslužby. Pomenovanie je takisto spoločné pre obe sakrálne stavby.

Nie sú v Košolnej jediné. Starosta je pyšný na nový prírastok – krížovú cestu. „Štrnásť zastavení sme si postavili na obecnom pozemku popri ceste v rokoch 2014 až 2018 rovnako sami, prispeli obyvatelia,“ povedal.

Okrem toho sa obec s 830 obyvateľmi stará aj o dve ďalšie kaplnky a dva pamätné kríže.

Pokiaľ ide o históriu obce, monografia, ktorá k vyšla k 700. výročiu, uvádza ako jeden z najtragickejších dní 3. september 1663, keď do obce vtrhli Turci. Podľa vtedajšieho kronikára povraždili alebo odvliekli do zajatia 46 ľudí a čo nevládali odniesť, to spálili. Obec sa však pozviechala a o sto rokov neskôr v nej žilo 544 obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Košolná je súčasťou farnosti sídliacej v susednej Suchej nad Parnou.

Starostu Martina Halaksu neopúšťa budovateľské nadšenie. V uplynulých rokoch obnovili obecný úrad, kultúrny dom, dom smútku, dve bývalé školské budovy, športový areál i materskú školu a na rade je vybudovanie asi 800 metrov chodníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu