SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Môžu nechcenú sochu maršala Koneva získať Slováci? Pribúdajú hlasy za

Myšlienku bývalého premiéra a disidenta Jána Čarnogurského odkúpiť pražský monument a presunúť ho na Slovensko podporil aj SZPB.

Pamätník maršala Ivana Koneva v Prahe.Pamätník maršala Ivana Koneva v Prahe. (Zdroj: SITA)

Bratislava – Predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Pavol Sečkár podporuje ideu Slovensko-ruskej spoločnosti získať pamätník sovietskeho maršala Ivana Koneva a vystaviť ho na Slovensku.

Agentúru TASR o tom informoval Vladimír Mikunda zo SZPB s tým, že pre túto organizáciu by bolo „najväčšou cťou“ mať pamätník Koneva na Slovensku.

Zväz pripomenul, že meno Ivana Koneva je spojené so Slovenským národným povstaním. „Na pomoc SNP naplánoval a zrealizoval druhú najväčšiu horskú bitku druhej svetovej vojny, ktorú poznáme ako Karpatsko-dukliansku operáciu,“ priblížil Mikunda.

SkryťVypnúť reklamu

Socha maršala je podľa neho symbolom, „ktorý má v sebe potenciál vzdávania mu úcty všetkými slovenskými generáciami“.

Konevov pomník, osadený v roku 1980 na Námestí interbrigády v Prahe 6 – Bubenči, sa stal častým terčom vandalov; naposledy koncom augusta, keď sochu niekto polial červenou farbou a nasprejoval na ňu nápisy.

V septembri mestská časť Praha 6 rozhodla o tom, že sochu nahradí nový pamätník oslobodenia Prahy za druhej svetovej vojny.

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v septembri vyhlásil, že presun sochy na iné dôstojné miesto by nebol porušením zmluvy o priateľských vzťahoch medzi Českou republikou a Ruskom.

Maršal Ivan Stepanovič Konev (1897 – 1973) sa počas druhej svetovej vojny zúčastnil na oslobodzovaní Česka, ale kritici upozorňujú aj na jeho úlohu pri potlačení protikomunistických protestov v Maďarsku v roku 1956 či pri výstavbe Berlínskeho múru.

SkryťVypnúť reklamu

V decembri prišiel bývalý slovenský premiér a predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský s možným riešením ohľadom presunu pamätníka Koneva. Svojim menom poslal list starostovi Prahy 6 Ondřejovi Kolářovi s ponukou, že odkúpi danú sochu a pomník.

Cenu by mal podľa Čarnogurského stanoviť súdny znalec a potom by mohol byť pomník umiestnený na súkromnom pozemku na nešpecifikovanom mieste na Slovensku.

Ruské veľvyslanectvo v Prahe však už skôr oznámilo, že je rozhodne proti plánom na premiestnenie pamätníka. Taký krok by bol podľa neho chápaný ako protirečiaci Zmluve o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Ruskou federáciou a Českou republikou z roku 1993.

Aj cez posledný víkend roku 2019 sa pri soche maršala Koneva opäť hádali jej priaznivci a odporcovia. V sobotu 28. decembra popoludní sa ich tam zišlo niekoľko desiatok. Išlo o deň 122. výročia maršalovho narodenia, informoval spravodajský server iDNES.cz.

SkryťVypnúť reklamu

S prejavom vystúpil i starosta pražskej mestskej časti Řeporyje Pavel Novotný, ktorý Koneva ostro kritizoval a označil ho za „sprostého vraha“. Odporcovia sochy mávali zástavami ČR, USA, EÚ a NATO, medzi priaznivcami sa naopak objavili aj sovietske zástavy.

Maršalovi stúpenci si uctili jeho pamiatku položením kvetov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu