SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Sloboda sa obmedzuje nielen v Číne

Zelený komunizmus je na dosah v neďalekom Nemecku.

Václav KlausVáclav Klaus (Zdroj: TASR)

Keď som bol tento rok po mnohých rokoch opäť v Číne, za nepríjemnú novinku som považoval úplne neprijateľný systém tzv. Social scoring (sociálneho či spoločenského hodnotenia), ktorý je založený na sledovaní správania každého človeka (patrí do neho napr. aj systém pouličných kamier, ktoré vám znižujú hodnotenie, keď prechádzate ulicu na červenú či mimo prechod pre chodcov).

Videl som v tom ďalší stupeň sociálno-inžinierskeho systému regulácie ľudského správania, ktorý nebol ani za komunizmu a o ktorom sme si iba čítali v antiutopickej literatúre typu Huxleyho "Brave New World".

Skryť Vypnúť reklamu

Číňania sú podľa tohto scoringu prijímaní do školy alebo do zamestnania, a berie sa to do úvahy pri povoľovaní cesty do cudziny.

Naši bojovníci s Čínou by však nemali jasať, že na ich slová o Číne dochádza. Niečo veľmi podobné sa totiž rodí ďaleko bližšie k nám, v susednom Nemecku, píše Václav Klaus v komentári uverejnenom na webe idnes.cz a webe Inštitútu Václava Klausa.

Zatiaľ len "dobrovoľne", ešte na to nie je zákon, ale už teraz je vytváraná masívna nátlaková spoločenská atmosféra, aby sa ľudia dobrovoľne - zatiaľ - "podvoľovali" (čo len potvrdzuje genialitu názvu nedávneho Houellebecqového románu Podvolenie).

V Nemecku sa to organizuje v réžii nemeckej strany Zelených, ktorá je najsilnejšou opozičnou stranou (a druhou najväčšou politickou silou v krajine - ďaleko pred sociálnou demokraciou).

Skryť Vypnúť reklamu

Jej dnešné preferencie dosahujú historického vrcholu 22%. Vďaka tomu je veľmi pravdepodobné, že táto strana bude súčasťou budúcej nemeckej vládnej koalície.

V miestach, kde majú zelení silnú pozíciu, sa stalo novinkou zavádzanie tzv. Zelených domových čísel, ktoré sú prideľované podľa "trvalo udržateľného správania" vlastníkov či obyvateľov domu.

Správanie je hodnotené podľa 84 kritérií!!!

Doterajší systém je zatiaľ založený na základe "sebahodnotenia". Je k tomu veľký dotazník (84 bodov) s rôznou veľkosťou hodnôt kladných bodov - kto dosiahne 150 bodov, dostane zelené domové číslo.

Nie je to žart. A neprichádza to z postkomunistickej NDR, ale zo "starého" západného Nemecka. Mám v ruke kópiu dotazníka z Hesenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Príklady kritérií sú takmer neuveriteľné:

- za všetky okná v dome z dreva dostanete 5 bodov;

- keď máte v dome drevené schody, môžete dostať až 6 bodov (podľa počtu poschodí);

- keď sú v dome okná obrátená na juh - 5 bodov;

- keď máte vlastné fotovoltaiku (solárne panely) - 20 bodov;

- keď používate dažďovú vodu pre toaletu - 10 bodov;

- keď spotrebovávate len malé množstvo pitnej vody - 10 bodov;

- ak máte na záhrade či dvore strom, dostanete 1 bod, maximálne 6 bodov;

- ak kupujete sezónne potraviny z regiónu, dostanete 2 body (čo je málo, tomu by som ja dal viac);

- ak jete mäso len 2x týždenne, potom máte 4 body;

- ak sa angažujete v sociálnych alebo environmentálnych organizáciách pasívne, dostanete 3 body, keď aktívne tak 6 bodov);

- ak nemáte auto - 5 bodov;

Skryť Vypnúť reklamu

- ak jazdíte na bicykli do práce, tiež 5 bodov.

To je len ukážka z celkových 84 kritérií, niekto by ako ukážku možno vybral niečo iné.

Ja, ktorý od začiatku 70. rokov, teda od vzniku Rímskeho klubu (a ich publikácie Limity rastu), považujem zelenú ideológiu - a to bolo ešte pred tým, než zelení objavili deštruktívny charakter klimatického alarmizmu - za najväčšie zlo našej doby, za nový komunizmus , nie som prekvapený. Všetko k tomu po celú dobu smerovalo. Niektorí ľudia si naivne mysleli, že ide o ochranu prírody, o čistenie studničiek a potôčikov, a celkový ničivý charakter zelenej ideológie podceňovali.

Vydal som o tom dve knihy a desiatky článkov, predniesol na všetkých kontinentoch desiatky prednášok a prejavov, ale žijeme v čase, keď chýba načúvanie.

Skryť Vypnúť reklamu

O absurdite zelenej ideológie existuje rozsiahla, všetkým dostupná literatúra. Len to chce si ju čítať.

Niekto si práve teraz možno myslí, že by sme teraz skôr mali hovoriť o absurdnom plánu EÚ prerobiť celú Európu do roku 2050 na bezuhlíkovú ekonomiku, ale ja považujem zelené domové čísla za desivejší konkrétny príklad manipulácie myslenia ľudí. To nerobil ani komunizmus.

Nie je náhodou, v ktorej krajine to vzniká. Politicky nekorektne hovorím, že mám obavu, že najšialenejšie veci v Európe skoro vždy vznikali v Nemecku, skôr než na východe Európy.

Preto dávajme pozor. Niekoho možno zmätie doterajšie dobrovoľnosť účasti v tomto systéme. Nebude to tak dlho. Čoskoro vznikne atmosféra nútenej "dobrovoľnosti", bude to jednoducho politicky korektné.

Skryť Vypnúť reklamu

Odhadujem, že prechod k povinnej účasti v tomto systéme bude veľmi rýchly.

Čínsky"social scoring" už nie je ďaleko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

3 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

5 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

9 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

11 h