SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Moja babka je staré prasa, spievajú nemecké deti v rámci boja za klímu

Progresívni tvorcovia z verejnoprávneho rozhlasu sa v inovovanej detskej pesničke pustili do staršej, environmentálne málo uvedomelej generácie.

Detský zbor WDR pri nahrávaní piesne „Meine Oma ist `ne alte Umweltsau“.Detský zbor WDR pri nahrávaní piesne „Meine Oma ist `ne alte Umweltsau“. (Zdroj: Youtube)

V pôvodnej verzii je to jedna z tých jednoduchých detských pesničiek, aké sú populárne v každej krajine. „Moja babka jazdí na motorke po slepačej maštali“ – dal by sa preložiť prvý verš skladby určenej pre malé deti v Nemecku. Verš sa opakuje a potom nasleduje refrén, podľa ktorého „moja babka je celkom zručná žena“.

Naprávači sveta tu zacítili potenciál a namiesto opakovania úvodných slov pridali verš kritizujúci množstvo paliva, ktoré takto stará mama každomesačne spáli, takže potom v refréne tejto novej verzie to už nie je „celkom zručná žena“ (ganz patente Frau), ale „staré environmentálne prasa“ (alte Umweltsau).

Skryť Vypnúť reklamu

Fail alebo trend?

Tento nápad, prijateľný možno jednorazovo v pokročilej hodine v niektorom podniku s neodolateľnou ponukou kvalitných alkoholických nápojov, sa jeho tvorcom, napodiv, pozdal tak, že ho pretlačili cez celý dramaturgický a tvorivý reťazec vo verejnoprávnej vysielacej organizácii WDR (Westdeutsche Rundfunk).

A tak vo výsledku vidíme rozhlasový detský zbor zložený zo školopovinných dievčat spievať postupne niekoľko slôh popisujúcich rôzne spôsoby akými sa babka previňuje voči životnému prostrediu. Napríklad chodí k lekárovi vo veľkom aute a každý deň konzumuje mäso. Za to jej patrí odsudzujúci refrén opakujúci sa na konci každej z týchto slôh: „Moja babka je staré environmentálne prasa“.

Takýto poslucháčsky zážitok, pri ktorom, takpovediac, padá sánka, vyvoláva u pozorovateľa s (doteraz) štandardným spôsobom myslenia, otázky. V súčasnom preklápajúcom sa svete je jednou z tých podstatnejších vari tá, či je to sám pozorovateľ alebo, naopak, tvorcovia tohto diela, kto zostáva na strane normality.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani dodatočné vysvetľovanie predstaviteľov WDR a nadriadenej ARD, že išlo o satiru, neprináša príliš veľkú úľavu. Urážlivé expresívne výrazy (kde „prasa“ je ten jemnejší preklad výrazu „sau“) adresované niektorej skupine v ľudskej spoločnosti totiž ešte donedávna nezvykli byť znakom kvalitnej satiry.

Počin tvorcov z WDR nezostal nepovšimnutý v nemeckých médiách (nehovoriac o sociálnych sieťach), ktoré v komentároch napospol dávajú za pravdu skôr tradičnému poňatiu úcty k starším. Dokonca veľké mainstreamové noviny sa prikláňajú aj k názoru, že ani boj za životné prostredie a klímu netreba preháňať, pokiaľ ide o používané prostriedky.

Gretina stopa

V tejto súvislosti pripomínajú aj niektoré prešľapy Grety Thunbergovej a jej organizácie Piatky pre budúcnosť, keď tieto príliš dehonestujúco obviňovali staršie generácie za zlý stav životného prostredia.

Skryť Vypnúť reklamu

V úplnom závere nahrávky sa totiž aj detský ansámbel WDR prihlási ku Gretinmu kultu, keď zaznie jej hlas a krátka veta z jej emotívnej reči v angličtine. „Nedovolíme vám vykrútiť sa z toho“ (We will not let you get away with this) – vyslovujú to aj dievčatá zo súboru, hoci počuť iba Gretu.

Pre objektivitu treba dodať, že posledná sloha inovovanej detskej pesničky o starej mame na motorke je už zmierlivá, pretože babka sa polepšila, prestala lietať lietadlom a desať razy za rok ide namiesto toho na výletnú loď, čo znamená, že predsa len nie je „Umweltsau“.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Orave a v Bardejove vznikne 235 odberných miest

Pilotné testovanie v najviac ohrozených regiónoch sa uskutoční počas troch dní od piatka 23.10. Účasť na testovaní rezort neodporúča seniorom nad 65 rokov, ktorí sa zdržiavajú najmä v domácom prostredí.

Vojaci začali s prípravami na plošné testovanie na Orave a v okrese Bardejov.
Európska únia

Učiteľka blondínka ako diabol. Podrezanie učiteľa ukázalo, v akom veľkom probléme je francúzske školstvo

Deklarácie na demonštráciách boli len chabou ukážkou vzplanutia, francúzske školstvo je totiž pred islamom dlhodobo v úplnej defenzíve.

Vo Francúzsku sa po vražde učiteľa konali pochody za slobodu slova i učenia.
Slovensko

Na plošnom testovaní sa plánuje zúčastniť 44,4 percenta opýtaných

Určite sa testovania nezúčastní desať percent obyvateľov, vyplýva z prieskumu.

Testovanie na nový koronavírus.
Zahraničie

Dobrovoľníkov vo Veľkej Británii nainfikujú koronavírusom, aby urýchlili vývoj vakcíny

Do štúdie sa zapoja zdraví ľudia vo veku 18 až 30 rokov.

Testovanie na nový koronavírus.