SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Moja babka je staré prasa, spievajú nemecké deti v rámci boja za klímu

Progresívni tvorcovia z verejnoprávneho rozhlasu sa v inovovanej detskej pesničke pustili do staršej, environmentálne málo uvedomelej generácie.

Detský zbor WDR pri nahrávaní piesne „Meine Oma ist `ne alte Umweltsau“.Detský zbor WDR pri nahrávaní piesne „Meine Oma ist `ne alte Umweltsau“. (Zdroj: Youtube)

V pôvodnej verzii je to jedna z tých jednoduchých detských pesničiek, aké sú populárne v každej krajine. „Moja babka jazdí na motorke po slepačej maštali“ – dal by sa preložiť prvý verš skladby určenej pre malé deti v Nemecku. Verš sa opakuje a potom nasleduje refrén, podľa ktorého „moja babka je celkom zručná žena“.

Naprávači sveta tu zacítili potenciál a namiesto opakovania úvodných slov pridali verš kritizujúci množstvo paliva, ktoré takto stará mama každomesačne spáli, takže potom v refréne tejto novej verzie to už nie je „celkom zručná žena“ (ganz patente Frau), ale „staré environmentálne prasa“ (alte Umweltsau).

Skryť Vypnúť reklamu

Fail alebo trend?

Tento nápad, prijateľný možno jednorazovo v pokročilej hodine v niektorom podniku s neodolateľnou ponukou kvalitných alkoholických nápojov, sa jeho tvorcom, napodiv, pozdal tak, že ho pretlačili cez celý dramaturgický a tvorivý reťazec vo verejnoprávnej vysielacej organizácii WDR (Westdeutsche Rundfunk).

A tak vo výsledku vidíme rozhlasový detský zbor zložený zo školopovinných dievčat spievať postupne niekoľko slôh popisujúcich rôzne spôsoby akými sa babka previňuje voči životnému prostrediu. Napríklad chodí k lekárovi vo veľkom aute a každý deň konzumuje mäso. Za to jej patrí odsudzujúci refrén opakujúci sa na konci každej z týchto slôh: „Moja babka je staré environmentálne prasa“.

Takýto poslucháčsky zážitok, pri ktorom, takpovediac, padá sánka, vyvoláva u pozorovateľa s (doteraz) štandardným spôsobom myslenia, otázky. V súčasnom preklápajúcom sa svete je jednou z tých podstatnejších vari tá, či je to sám pozorovateľ alebo, naopak, tvorcovia tohto diela, kto zostáva na strane normality.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani dodatočné vysvetľovanie predstaviteľov WDR a nadriadenej ARD, že išlo o satiru, neprináša príliš veľkú úľavu. Urážlivé expresívne výrazy (kde „prasa“ je ten jemnejší preklad výrazu „sau“) adresované niektorej skupine v ľudskej spoločnosti totiž ešte donedávna nezvykli byť znakom kvalitnej satiry.

Počin tvorcov z WDR nezostal nepovšimnutý v nemeckých médiách (nehovoriac o sociálnych sieťach), ktoré v komentároch napospol dávajú za pravdu skôr tradičnému poňatiu úcty k starším. Dokonca veľké mainstreamové noviny sa prikláňajú aj k názoru, že ani boj za životné prostredie a klímu netreba preháňať, pokiaľ ide o používané prostriedky.

Gretina stopa

V tejto súvislosti pripomínajú aj niektoré prešľapy Grety Thunbergovej a jej organizácie Piatky pre budúcnosť, keď tieto príliš dehonestujúco obviňovali staršie generácie za zlý stav životného prostredia.

Skryť Vypnúť reklamu

V úplnom závere nahrávky sa totiž aj detský ansámbel WDR prihlási ku Gretinmu kultu, keď zaznie jej hlas a krátka veta z jej emotívnej reči v angličtine. „Nedovolíme vám vykrútiť sa z toho“ (We will not let you get away with this) – vyslovujú to aj dievčatá zo súboru, hoci počuť iba Gretu.

Pre objektivitu treba dodať, že posledná sloha inovovanej detskej pesničky o starej mame na motorke je už zmierlivá, pretože babka sa polepšila, prestala lietať lietadlom a desať razy za rok ide namiesto toho na výletnú loď, čo znamená, že predsa len nie je „Umweltsau“.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

10 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vysvetlil, v čom je u deviatakov rozdiel oproti maturantom.

15 h
Nehoda auta bez vodiča si vyžiadala dva životy.

Americké cestné úrady prešetrujú niekoľko desiatok nehôd vozov Tesla. Šéf Tesly Elon Musk pritom informuje, že v automobiloch so zapnutým autopilotom je desaťkrát nižšia pravdepodobnosť nehody než u priemerného vozidla.

13 h
Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenta kritizujú aktivisti za mlčanie v diplomatickej roztržke s Ruskom. Zemanov hovorca uviedol, že nápis je "hanbou", a že česká opozícia "šíri nenávisť".

16 h