SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Moja babka je staré prasa, spievajú nemecké deti v rámci boja za klímu

Progresívni tvorcovia z verejnoprávneho rozhlasu sa v inovovanej detskej pesničke pustili do staršej, environmentálne málo uvedomelej generácie.

Detský zbor WDR pri nahrávaní piesne „Meine Oma ist `ne alte Umweltsau“.Detský zbor WDR pri nahrávaní piesne „Meine Oma ist `ne alte Umweltsau“. (Zdroj: Youtube)

V pôvodnej verzii je to jedna z tých jednoduchých detských pesničiek, aké sú populárne v každej krajine. „Moja babka jazdí na motorke po slepačej maštali“ – dal by sa preložiť prvý verš skladby určenej pre malé deti v Nemecku. Verš sa opakuje a potom nasleduje refrén, podľa ktorého „moja babka je celkom zručná žena“.

Naprávači sveta tu zacítili potenciál a namiesto opakovania úvodných slov pridali verš kritizujúci množstvo paliva, ktoré takto stará mama každomesačne spáli, takže potom v refréne tejto novej verzie to už nie je „celkom zručná žena“ (ganz patente Frau), ale „staré environmentálne prasa“ (alte Umweltsau).

SkryťVypnúť reklamu

Fail alebo trend?

Tento nápad, prijateľný možno jednorazovo v pokročilej hodine v niektorom podniku s neodolateľnou ponukou kvalitných alkoholických nápojov, sa jeho tvorcom, napodiv, pozdal tak, že ho pretlačili cez celý dramaturgický a tvorivý reťazec vo verejnoprávnej vysielacej organizácii WDR (Westdeutsche Rundfunk).

A tak vo výsledku vidíme rozhlasový detský zbor zložený zo školopovinných dievčat spievať postupne niekoľko slôh popisujúcich rôzne spôsoby akými sa babka previňuje voči životnému prostrediu. Napríklad chodí k lekárovi vo veľkom aute a každý deň konzumuje mäso. Za to jej patrí odsudzujúci refrén opakujúci sa na konci každej z týchto slôh: „Moja babka je staré environmentálne prasa“.

Takýto poslucháčsky zážitok, pri ktorom, takpovediac, padá sánka, vyvoláva u pozorovateľa s (doteraz) štandardným spôsobom myslenia, otázky. V súčasnom preklápajúcom sa svete je jednou z tých podstatnejších vari tá, či je to sám pozorovateľ alebo, naopak, tvorcovia tohto diela, kto zostáva na strane normality.

SkryťVypnúť reklamu

Ani dodatočné vysvetľovanie predstaviteľov WDR a nadriadenej ARD, že išlo o satiru, neprináša príliš veľkú úľavu. Urážlivé expresívne výrazy (kde „prasa“ je ten jemnejší preklad výrazu „sau“) adresované niektorej skupine v ľudskej spoločnosti totiž ešte donedávna nezvykli byť znakom kvalitnej satiry.

Počin tvorcov z WDR nezostal nepovšimnutý v nemeckých médiách (nehovoriac o sociálnych sieťach), ktoré v komentároch napospol dávajú za pravdu skôr tradičnému poňatiu úcty k starším. Dokonca veľké mainstreamové noviny sa prikláňajú aj k názoru, že ani boj za životné prostredie a klímu netreba preháňať, pokiaľ ide o používané prostriedky.

Gretina stopa

V tejto súvislosti pripomínajú aj niektoré prešľapy Grety Thunbergovej a jej organizácie Piatky pre budúcnosť, keď tieto príliš dehonestujúco obviňovali staršie generácie za zlý stav životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

V úplnom závere nahrávky sa totiž aj detský ansámbel WDR prihlási ku Gretinmu kultu, keď zaznie jej hlas a krátka veta z jej emotívnej reči v angličtine. „Nedovolíme vám vykrútiť sa z toho“ (We will not let you get away with this) – vyslovujú to aj dievčatá zo súboru, hoci počuť iba Gretu.

Pre objektivitu treba dodať, že posledná sloha inovovanej detskej pesničky o starej mame na motorke je už zmierlivá, pretože babka sa polepšila, prestala lietať lietadlom a desať razy za rok ide namiesto toho na výletnú loď, čo znamená, že predsa len nie je „Umweltsau“.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu