SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Von der Leyenová má na krku veľký škandál kvôli vymazaným dátam z jej telefónu

Najprv ho mesiace nevedeli nájsť a keď ho našli, už bol kompletne vymazaný. Pochybné zákazky na ministerstve sa totiž riešili prostredníctvom sms.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. (Zdroj: TASR/AP)


BERLÍN - "Naozajstný škandál." Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen je opäť spájaná s kauzou pochybných zákaziek na nemeckom ministerstve obrany, ktoré donedávna viedla.

Môže za to zistenie, že potom, čo rezort opustila, bola z jej telefónu vymazaná kompletne všetky dáta. Zmizol tak dôkazový materiál. O prípade píše bruselský server politico.eu.

Členovia výboru nemeckého parlamentu, ktorý kauzu vyšetruje, sa po tomto zistení rozhorčili. Chceli totiž telefón exministerka von der Leyenovej preskúmať ako súčasť dôkazov, ktoré by dokazovali, že sa niektoré lukratívne kontrakty ministerstva obrany dostali do rúk vonkajších subjektov bez riadneho preskúmania a súťaže.

SkryťVypnúť reklamu

Predmetom vyšetrovania komisie je aj to, či za celou kauzou nestojí sieť osobných neformálnych kontaktov medzi jednotlivcami.

Zástupca ministerstva členom výboru vo štvrtok oznámil, že dáta boli z telefónu zmazané v auguste, teda v rovnaký mesiac, kedy von der Leyenová rezort opustila, píše server echo24.cz.

Podľa člena vyšetrovacieho výboru Spolkového snemu Alexandera Müllera bolo dôvodné podozrenie, že by v jej telefóne mohli byť kľúčové dáta, ktoré by poslúžili ako dôkazový materiál.

Išlo predovšetkým o to, aby si vyšetrovatelia mohli ujasniť, akú úlohu v kauze terajšia šéfka EK hrala. Výbor o vydanie telefónu k objavovaniu žiadal od februára.

"Nikde sme nemohli nájsť oficiálne dokumenty, ktoré by objasňovali, prečo ministerstvo najalo externých konzultantov, takže nám je jasné, že veľká časť, ak nie väčšina, konverzácie sa musela odohrávať prostredníctvom sms správ," vysvetlil Müller.

SkryťVypnúť reklamu

"Od februára sme opakovane žiadali o expertízu toho telefónu ako súčasť vyšetrovania a oni (zamestnanci ministerstva) nám opakovane tvrdili, že sa ho snažia nájsť, ale neúspešne," dodal.

Tlačový hovorca ministerstva obrany podľa serveru Politico uviedol, že von der Leyenová používala dva telefóny, z ktorých jeden používala do januára tohto roku.

Od februára potom používala iný kvôli veľkému úniku dát následkom hackerského útoku, ktorých súčasťou bolo aj jej telefónne číslo.

Pre vyšetrovateľa je tak dôležitejšie zariadenie, ktoré von der Leyenová používala do januára, pretože by mal obsahovať relevantné dáta k študovanému prípadu.

Ministerstvo však vymazanie dát obhajuje tým, že všetko bolo v súlade s vnútornými predpismi inštitúcie. Druhý telefón je vraj stále uložený na ministerstve.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca rezortu podľa Politico neokomentoval, prečo neboli telefóny už prv vydané vyšetrovateľom na preskúmanie. Uviedol však, že sa ministerstvo dlhodobo snaží s výborom spolupracovať a vyhľadávať všetky dokumenty potrebné k objasneniu prípadu.

Tlačový hovorca von der Leyenovej povedal, že súčasná šéfka Európskej komisie mala oba telefóny pri sebe do chvíle, než ministerstvo opustila. Potom ich mala odovzdať príslušným ľuďom v rámci inštitúcie tak, ako je zvykom. Nekomentoval však, či si von der Leyenová myslí, že by telefóny mohli obsahovať kľúčové dáta pre vyšetrovanie.

Poslanec za stranu Zelených a člen vyšetrovacej komisie Tobias Lindner si myslí, že vymazanie dát je "naozajstný škandál". Zvlášť potom, keď samotné ministerstvo vyhlásilo zákaz ničenia a mazania akéhokoľvek materiálu, ktorý by mohol byť nápomocný pri vyšetrovaní tejto kauzy, tvrdí Lindner.

SkryťVypnúť reklamu

"Musíme teraz počítať s tým, že úradníci mohli zničiť dôkazy. Podobné správanie môže pochopiteľne mať trestnoprávne dôsledky," povedal Lindner.

Podľa neho by mala zakročiť súčasná šéfka rezortu Annegret Kramp-Karrenbauerová.

"Mala by dôjsť k skutočne jednoznačným záverom, kto nesie vinu za tento absolútne neuveriteľný a nepochopiteľný proces, ktorý viedol k zničeniu dôkazov," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu