SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Slovensko je 42 rokov samostatnou cirkevnou provinciou

Pavol VI. oddelil územie Trnavskej apoštolskej administratúry od Ostrihomskej arcidiecézy a povýšil ho na arcidiecézu. Dosiahlo sa úplné uznanie nezávislosti na cirkevnom poli.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Jano Štovka/KOCR Severovýchod Slovenska)

BRATISLAVA - Apoštolskými konštitúciami Praescriptionum sacrosancti a Qui divino vyhlásil pápež Pavol VI. 30. decembra 1977 samostatnú Slovenskú cirkevnú provinciu s arcibiskupským metropolitným sídlom v Trnave.

Deň vyhlásenia Slovenska za samostatnú cirkevnú provinciu, 30. december, je pamätným dňom Slovenskej republiky (SR), o čom rozhodli poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v októbri 1993 Zákonom 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

Prvú cirkevnú provinciu, ktorú tvorilo územie Slovenska (vtedy Nitrianskeho kniežatstva, ktoré bolo súčasťou Veľkej Moravy), Moravy a Panónie ustanovil na jeseň v roku 869 pápež Hadrián II.

Skryť Vypnúť reklamu

Tým bola založená moravsko-panónska samostatná cirkevná provincia (nazývaná aj veľkomoravská), ktorej prvým arcibiskupom bol svätý Metod.

V roku 880 ustanovil pápež Ján VIII. na žiadosť panovníka Svätopluka bulou štyri samostatné biskupstvá vo Veľkomoravskej ríši. Jedno z nich bolo aj v Nitrianskom kniežatstve, kde bolo ustanovené nitrianske biskupstvo so sídlom v Nitre.

Ďalším medzníkom sa stal rok 1776. Vtedy zásluhou cisárovnej Márie Terézie vzniklo 13. marca banskobystrické, spišské a rožňavské biskupstvo. Jeho utvorenie schválil pápež Pius VI. bulou Regalium principum. Predchádzal tomu akt, keď pápež Pius VI. bulou Romanus pontifex, pod vplyvom dvorného dekrétu Márie Terézie z 15. januára 1776, zriadil nové biskupstvá vyčlenením z Ostrihomskej arcidiecézy.

Skryť Vypnúť reklamu

Spišská diecéza bola vytvorená pripojením Liptova a Oravy k bývalému Spišskému prepošstvu (1198 - 1776) a stala sa sufragánom Ostrihomu.

Ďalším dôležitým prelomom v dejinách rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku bol rok 1918, keď bola zriadená Trnavská apoštolská administratíva.

Napokon, 30. decembra 1977, po rozsiahlych rokovaniach medzi Svätou stolicou a vládou bývalej Československej socialistickej republiky (ČSSR) pápež Pavol VI. oddelil v Ríme apoštolskou konštitúciou Praescriptionum sacrosancti územie Trnavskej administratúry od Ostrihomskej arcidiecézy, určil hranice biskupstiev na Slovensku, ako aj Olomouckého biskupstva.

Vznikla tak samostatná Slovenská cirkevná provincia, jej sídlom sa stala Trnava. Apoštolskou konštitúciou Qui divine povýšil apoštolskú administratúru v Trnave na arcibiskupstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia po novembri 1989 v mnohom upravila vzťah medzi cirkvou a štátom.

Kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, na Sviatok svätej rodiny 30. decembra 2007 v Trnave v homílii pri príležitosti 30. výročia vyhlásenia cirkevnej provincie Slovenska sumarizoval jej význam slovami:

"Pavol VI. oddelil územie Trnavskej apoštolskej administratúry od Ostrihomskej arcidiecézy a povýšil ho na arcidiecézu, pripojac k nej aj tri farnosti diecézy Györ a dve patriace opátstvu v Pannonhalme, všetky ležiace na území Slovenska. Vyňal Košickú a Rožňavskú diecézu zo zväzku Jágerskej cirkevnej provincie a pričlenil ich do slovenskej provincie, pripojac ku Košickej diecéze aj trinásť farností, ktoré dovtedy patrili do Satmárskej diecézy. Takto sa utvorila nová celoslovenská cirkevná jednotka, čiže provincia, na ktorej čelo pápež postavil trnavského arcibiskupa-metropolitu. Jej hranice súhlasili so štátnymi hranicami. Dosiahlo sa úplné uznanie nezávislosti na cirkevnom poli."

Skryť Vypnúť reklamu

Svätý Otec František 19. októbra 2014 počas eucharistickej slávnosti na Námestí sv. Petra vo Vatikáne za účasti emeritného pápeža Benedikta XVI. a synodálnych otcov slávnostne blahorečil Božieho služobníka pápeža Pavla VI. (*1897- +1978).

Cirkevný sviatok blahoslaveného Pavla VI. pripadá na 26. september, na dátum jeho narodenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.
Slovensko

Väčšina škôl sa zhodla na zavedení školského semafora a testovaní tam, kde vznikne problém

Minister školstva a samosprávy majú do 30. novembra vypracovať plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov a rodičov.

Niektoré kysucké školy zatvorili už v minulých dňoch.
Európska únia

Talianka, ktorej hral 81-ročný manžel na akordeóne pod oknom nemocnice, zomrela

Hoci Carla Sacchiová nebola infikovaná koronavírusom, nemocničné predpisy nedovoľovali, aby ju manžel navštívil.

Pán Bozzini manželku navštíviť nemohol, tak jej aspoň zahral pod oknami.
Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.