SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Pastor neoficiálnej protestantskej cirkvi dostal trest deväť rokov väzenia

Ateistická vláda v Pekingu sa obáva akýchkoľvek organizovaných hnutí, ktoré sú mimo jej kontrolu, vrátane tých náboženských.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

PEKING - Vedúceho predstaviteľa neoficiálnej čínskej protestantskej cirkvi odsúdili v pondelok za "podnecovanie k zvrhnutiu štátnej moci" na deväť rokov väzenia, píše agentúra AFP.

Wang I je zakladajúcim pastorom Cirkvi zmluvy včasného dažďa. Táto skupina sa vlani stala terčom zásahov vládnych orgánov.

Pastora podľa oznámenia na oficiálnej webovej stránke súdu v juhozápadnej Číne uznali taktiež za vinného z "nezákonnej obchodnej činnosti". Zatkli ho v decembri 2018 počas razií proti tejto cirkvi, počas ktorých zmizli desiatky jej členov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako doplnila agentúra AFP, oficiálne ateistická vláda v Pekingu sa obáva akýchkoľvek organizovaných hnutí, ktoré sú mimo jej kontrolu, vrátane tých náboženských.

Kresťania sa v Číne delia medzi stúpencov neoficiálnych "domových" alebo "ilegálnych" cirkví, akou je aj Cirkev zmluvy včasného dažďa, a štátom tolerovaných cirkví, v ktorých sú súčasťou bohoslužieb a obradov aj piesne vládnucej komunistickej strany.

Katolícki kresťania sa podobne delia medzi neoficiálne cirkvi vedené biskupmi uznávanými Vatikánom a tými, ktorí nasledujú oficiálnych prelátov.

Súd v meste Čcheng-tu, metropole provincie S"-čchuan, ďalej na webe uviedol, že pastora uznali za vinného počas verejného procesu.

Cirkev zmluvy včasného dažďa so sídlom v Čcheng-tu sa radí k mnohým významným ilegálnym cirkvám v Číne, ktoré v roku 2018 rozpustila čínska vláda počas zásahov zameraných predovšetkým proti moslimským a kresťanským veriacim.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu