SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Autoritárske štáty väznia novinárov pre "fake news". Inšpirovalo ich Nemecko

Nemecký zákon proti nenávisti na internete núti sociálne siete ako Facebook a Twitter mazať "nenávistné" príspevky. Zákon bol kritizovaný z liberálnych aj konzervatívnych politických pozícií s tým, že príliš zaváňa cenzúrou.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)


Pojem "falošná správa" sa stal bežnou súčasťou politického slovníka. Spolu s jeho užívaním začal tiež rásť počet novinárov, ktorí sa pre šírenie takzvaných "fake news" ocitli vo väzení. V roku 2019 poslali mocenskej elity rôznych krajín za mreže tridsať žurnalistov.

Ide o značný nárast v porovnaní s rokom 2012, keď vo väzení pre údajné šírenie nepravdivých správ skončil iba jeden novinár, píše server idnes.cz.

Kým v roku 2014 štáty uväznili za "falošné správy" osem novinárov, v roku 2016 už to bol dvojnásobok. V roku 2018 sa vo väzení nachádzalo 28 ľudí, uvádza správa organizácie Committee to Protect Journalists (CPJ), ktorá sa zameriava na obranu novinárov.

Skryť Vypnúť reklamu

V rokoch 2012 až 2019 obvinili úrady z šírenia "falošných správ" 65 novinárov. Najviac ich uväznil Egypt, ktorý za mreže poslal 37 novinárov. V prvej päťke je ešte Turecko (6), Somálsko (5), Kamerun (5) Rwanda (3) a Irán (3).

Podľa CPJ tieto krajiny zneužívajú zákony proti falošným správam, aby potlačili disent a kritické hlasy proti tamojším vládam.

Napríklad egyptský prezident a bývalý generál Abdal Fattah Sisi necháva zatvoriť novinárov, ktorí píšu o armáde inak, než chce kabinet, uvádza denník The Washington Post.

Zákony kriminalizujúce falošné správy sa pokúša zaviesť čoraz väčší počet krajín, s väčším či menším úspechom. V Malajzii nakoniec v októbri parlament od zavedenia takéhoto zákona upustil, zatiaľ čo v blízkom Singapure bol v novembri prvýkrát uplatnený a donútil jedného občana, aby pozmenil svoj voči vláde kritický status na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákony proti falošným správam prijali aj Rusko a Vietnam, ktoré tvrdia, že sú nevyhnutné na ochranu verejného poriadku. Podľa ľudskoprávnych organizácií však ich cieľom nie je nič iné, než upevniť už tak silnú kontrolu vlády nad médiami a umlčať všetky opozičné hlasy.

Podľa magazínu Foreign Policy sa tieto štáty pri prijímaní drakonických opatrení, ktoré obmedzujú slobodu slova, inšpirujú nemeckým zákonom proti nenávisti na internete.

Ten núti sociálne siete ako Facebook a Twitter mazať "nenávistné" príspevky. Zákon bol kritizovaný z liberálnych aj konzervatívnych politických pozícií s tým, že príliš zaváňa cenzúrou.

"Najvplyvnejšou európska krajina prispela k erózii globálnej internetovej slobody tým, že vyvinula a legitimizovala prototyp online cenzúry, ktorý môže byť ľahko prepracovaný, aby slúžil cieľom autoritárskych štátov," kritizuje magazín nemecký zákon.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac novinárov väzní Čína


Aj bez zákonov proti falošným správam sú autoritárske štáty schopné poslať do väzenia novinárov, ktorí píšu o veciach, ktoré sú pre vlády týchto krajín nepríjemné. Celkovo je podľa dostupných údajov na svete zadržaných 256 novinárov.

Podľa CPJ je krajinou, ktorá momentálne väznia najviac novinárov na svete, Čína (48 uväznených novinárov), ktorá je zatýka v súvislosti so správami o demonštráciách v Hongkongu alebo o dianí v prevýchovných táboroch pre Ujgurov.

Čína tento rok prebehla Turecko, ktoré dlhodobo viedlo rebríček krajín, ktoré väzní novinárov. Podľa CPJ však fakt, že počet uväznených novinárov v krajine klesol z 68 na 47, nie je dôvod k oslavám. Naopak, podľa organizácie to dokazuje, ako úspešná bola "protinovinárska" kampaň tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá viedla k výraznému potlačeniu slobody slova v krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

CPJ uvádza, že 98% uväznených novinárov sú miestni, ktorí publikujú o ich vlastnej krajine. Tri zo štyroch novinárov s cudzím občianstvom sú uväznení v Saudskej Arábii, štvrtý je v Číne. Viac ako polovica uväznených novinárov publikuje online.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

1 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

3 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

7 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

9 h