SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Súd nesúhlasil s desaťročným trestom. Zoltán Andruskó si odsedí 15 rokov

Predsedníčke senátu sa navrhovaných desať rokov zdalo málo. Andruskó aj prokurátor súhlasili so zvýšením trestu.

Zoltán Andruskó na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Tmavomodrú kuklu mal na hlave na vlastnú žiadosť. Počas verejného zasadnutia si ju však dal dole. Nemohli ho však snímať kamery. Zoltán Andruskó na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Tmavomodrú kuklu mal na hlave na vlastnú žiadosť. Počas verejného zasadnutia si ju však dal dole. Nemohli ho však snímať kamery. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

PEZINOK - Špecializovaný trestný súd nepovažoval trest 10 rokov väzenia pre Zoltána Andruskóa v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za spravodlivý, navrhol preto preto trest vo výške 15 rokov. Aj prokurátor, aj Andruskó po porade so svojou obhajkyňou trest akceptovali.

Predsedníčka senátu Pamela Záleská uviedla, že 10-ročný trest by bol spravodlivý len pre obvineného.

Súd však podľa nej musí prihliadať na spravodlivosť pre všetky procesné strany. Zoltán Andruskó podľa sudkyne najskôr „zobchodoval“ ľudský život a následne aj svoj trest.

Skryť Vypnúť reklamu

Desaťročný trest by bol v tomto prípade podľa nej zákonný, avšak spravodlivosť je podľa nej tou primeranou hodnotou, na ktorú musí súd prihliadať.

Predsedníčka senátu preto vyzvala prokuratúru aj obhajobu, aby sa vyjadrili, či by akceptovali dohodu s uložením 15-ročného trestu.

Prokurátor v tejto súvislosti pripomenul, že Zoltán Andruskó začal s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracovať okamžite po zadržaní.

Okrem vraždy Kuciaka vypovedal tiež k vražde podnikateľa Petra Molnára, exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka alebo v prípade prípravy vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Podľa vlastných slov by však prokurátor bol ochotný pristúpiť aj na dohodu o 15-ročnom treste.

Súd následne prerušil verejné zasadnutie, aby sa Zoltán A. poradil s advokátkou, či pristúpi aj na dohodu s vyšším trestom. Bežná trestná sadzba pri trestnom čine úkladnej vraždy je 25 rokov až doživotie. Pri uzatvorení dohody o vine a treste sa môže trest znížiť o tretinu pod dolnou hranicou trestnej sadzby. V tomto prípade však prokuratúra vzhľadom na okolnosti navrhla ešte nižší trest.

Skryť Vypnúť reklamu

Po porade s právničkou Andruskó trest 15 rokov akceptoval.

Verdikt súdu je právoplatný, keďže súčasťou uzavretej dohody je záväzok, že sa odsúdený voči trestu neodvolá.

Podľa výsledkov vyšetrovania Andruskó na základe objednávky od Aleny Zsuzsovej s prísľubom odpustenia dlhu 20-tisíc eur a odmeny 50-tisíc eur kontaktoval Tomáša Szabóovi., ktorý sa spolu s Miroslavom M. podľa obžaloby podieľal na usmrtení Kuciaka. Tomášovi Szabóovi tiež Andruskó odovzdal mobilný telefón s údajmi o neskôr zavraždenom novinárovi.

Po svojom zadržaní v septembri minulého roku Andruskó spolupracoval s vyšetrovateľmi, preto dostal možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu, čo nakoniec viedlo k zníženému trestu.

V rámci hlavného procesu týkajúceho sa vraždy novinára a jeho priateľky by mal Andruskó vystupovať ako svedok.

Dozorový prokurátor po skončení verejného zasadnutia pre médiá povedal, že trest 10 rokov pre Andruskóa navrhoval aj preto, že je ešte stíhaný v iných prípadoch (napríklad príprava vrážd prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica, pozn. SITA).

Skryť Vypnúť reklamu

„Tam bola určitá úvaha, aby sme si mohli za určitých okolností vytvoriť priestor postihovať ho ďalej,“ povedal s tým, že do úvahy bolo potrebné zobrať aj to, že odsúdený výrazne prispel k objasneniu rôznej trestnej činnosti.

Prokurátor doplnil, že rozumie, že sa niekomu mohol zdať pôvodne navrhovaný trest príliš nízky, prokuratúra však postupovala v rámci zákonom stanovených sadzieb. „Nemohli sme ukladať taký trest, ktorý by nám potom znemožnil ďalšiu spoluprácu,“ dodal.

Podľa obhajkyne odsúdeného Lívie Kňažíkovej Andruskóa nebolo treba veľmi presviedčať, aby prijal aj vyšší trest.

„Sám si uvedomil, čoho sa dopustil a počítal aj s touto alternatívou,“ uviedla.

Polícia Zoltána Andruskóa označila za sprostredkovateľa medzi Alenou Zsuzsovou, ktorá bola známou podnikateľa Mariana Kočnera, a vykonávateľmi dvojnásobnej vraždy Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóom. Obvinený je aj v kauze objednávok vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Skryť Vypnúť reklamu

Takisto na Okresnom súde Bratislava V čelí obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu, za čo mu hrozí sedem až 12 rokov odňatia slobody. Podľa portálu dlžník.sk má totiž Zoltán Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur.

V prípade vraždy novinára a jeho partnerky podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Jána Kuciaka a jeho partnerku zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom Kočnerom.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

"Žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

6 h
Boris Kollár.

Boris Kollár vylúčil alternatívu v podobe predčasných volieb. Podľa Remišovej si vážne diskusie vyžadujú čas.

10 h
Premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Priznal, že vakcínu nakúpil proti ich vôli, ale je presvedčený o tom, že ako predseda vlády mal "psiu povinnosť urobiť všetko preto, aby sme urobili maximum pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku".

12 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík, v pozadí podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková a minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) odchádzajú z Prezidentského paláca po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Predseda SaS odmietol predčasné voľby, zloženie Národnej rady (NR) SR považuje za dobré.

13 h