SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Súd nesúhlasil s desaťročným trestom. Zoltán Andruskó si odsedí 15 rokov

Predsedníčke senátu sa navrhovaných desať rokov zdalo málo. Andruskó aj prokurátor súhlasili so zvýšením trestu.

Zoltán Andruskó na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Tmavomodrú kuklu mal na hlave na vlastnú žiadosť. Počas verejného zasadnutia si ju však dal dole. Nemohli ho však snímať kamery. Zoltán Andruskó na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Tmavomodrú kuklu mal na hlave na vlastnú žiadosť. Počas verejného zasadnutia si ju však dal dole. Nemohli ho však snímať kamery. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

PEZINOK - Špecializovaný trestný súd nepovažoval trest 10 rokov väzenia pre Zoltána Andruskóa v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za spravodlivý, navrhol preto preto trest vo výške 15 rokov. Aj prokurátor, aj Andruskó po porade so svojou obhajkyňou trest akceptovali.

Predsedníčka senátu Pamela Záleská uviedla, že 10-ročný trest by bol spravodlivý len pre obvineného.

Súd však podľa nej musí prihliadať na spravodlivosť pre všetky procesné strany. Zoltán Andruskó podľa sudkyne najskôr „zobchodoval“ ľudský život a následne aj svoj trest.

SkryťVypnúť reklamu

Desaťročný trest by bol v tomto prípade podľa nej zákonný, avšak spravodlivosť je podľa nej tou primeranou hodnotou, na ktorú musí súd prihliadať.

Predsedníčka senátu preto vyzvala prokuratúru aj obhajobu, aby sa vyjadrili, či by akceptovali dohodu s uložením 15-ročného trestu.

Prokurátor v tejto súvislosti pripomenul, že Zoltán Andruskó začal s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracovať okamžite po zadržaní.

Okrem vraždy Kuciaka vypovedal tiež k vražde podnikateľa Petra Molnára, exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka alebo v prípade prípravy vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Podľa vlastných slov by však prokurátor bol ochotný pristúpiť aj na dohodu o 15-ročnom treste.

Súd následne prerušil verejné zasadnutie, aby sa Zoltán A. poradil s advokátkou, či pristúpi aj na dohodu s vyšším trestom. Bežná trestná sadzba pri trestnom čine úkladnej vraždy je 25 rokov až doživotie. Pri uzatvorení dohody o vine a treste sa môže trest znížiť o tretinu pod dolnou hranicou trestnej sadzby. V tomto prípade však prokuratúra vzhľadom na okolnosti navrhla ešte nižší trest.

SkryťVypnúť reklamu

Po porade s právničkou Andruskó trest 15 rokov akceptoval.

Verdikt súdu je právoplatný, keďže súčasťou uzavretej dohody je záväzok, že sa odsúdený voči trestu neodvolá.

Podľa výsledkov vyšetrovania Andruskó na základe objednávky od Aleny Zsuzsovej s prísľubom odpustenia dlhu 20-tisíc eur a odmeny 50-tisíc eur kontaktoval Tomáša Szabóovi., ktorý sa spolu s Miroslavom M. podľa obžaloby podieľal na usmrtení Kuciaka. Tomášovi Szabóovi tiež Andruskó odovzdal mobilný telefón s údajmi o neskôr zavraždenom novinárovi.

Po svojom zadržaní v septembri minulého roku Andruskó spolupracoval s vyšetrovateľmi, preto dostal možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu, čo nakoniec viedlo k zníženému trestu.

V rámci hlavného procesu týkajúceho sa vraždy novinára a jeho priateľky by mal Andruskó vystupovať ako svedok.

Dozorový prokurátor po skončení verejného zasadnutia pre médiá povedal, že trest 10 rokov pre Andruskóa navrhoval aj preto, že je ešte stíhaný v iných prípadoch (napríklad príprava vrážd prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica, pozn. SITA).

SkryťVypnúť reklamu

„Tam bola určitá úvaha, aby sme si mohli za určitých okolností vytvoriť priestor postihovať ho ďalej,“ povedal s tým, že do úvahy bolo potrebné zobrať aj to, že odsúdený výrazne prispel k objasneniu rôznej trestnej činnosti.

Prokurátor doplnil, že rozumie, že sa niekomu mohol zdať pôvodne navrhovaný trest príliš nízky, prokuratúra však postupovala v rámci zákonom stanovených sadzieb. „Nemohli sme ukladať taký trest, ktorý by nám potom znemožnil ďalšiu spoluprácu,“ dodal.

Podľa obhajkyne odsúdeného Lívie Kňažíkovej Andruskóa nebolo treba veľmi presviedčať, aby prijal aj vyšší trest.

„Sám si uvedomil, čoho sa dopustil a počítal aj s touto alternatívou,“ uviedla.

Polícia Zoltána Andruskóa označila za sprostredkovateľa medzi Alenou Zsuzsovou, ktorá bola známou podnikateľa Mariana Kočnera, a vykonávateľmi dvojnásobnej vraždy Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóom. Obvinený je aj v kauze objednávok vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto na Okresnom súde Bratislava V čelí obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu, za čo mu hrozí sedem až 12 rokov odňatia slobody. Podľa portálu dlžník.sk má totiž Zoltán Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur.

V prípade vraždy novinára a jeho partnerky podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Jána Kuciaka a jeho partnerku zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom Kočnerom.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu