SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Hovoriť s Trumpom by bolo plytvanie mojim časom, povedala Greta

Novinári z BBC sa hanbili, že za ňou cestovali lietadlom, ale odpustila im. Potom rozprávali Timesom o tom, čo im povedala.

Greta Thunbergová.Greta Thunbergová. (Zdroj: SITA/AP - digitálne upravené)

Londýn, Bratislava – Každý, kto cestuje za Gretou Thunbergovou do Štokholmu, rieši podobnú dilemu. Ako má vycestovať za klimatickou aktivistkou tak, aby nepoužil lietadlo s veľkou uhlíkovou stopou?

Editorka relácie BBC Today Sarah Sandsová to uviedla pre denník Times, z ktorého citoval portál sme.sk.

Ako je známe, švédska aktivistka pred očami celého sveta dvakrát preplávala Atlantik a inak cestuje najmä vlakom. „Bol to zvláštny pocit, ale skrátka sme nemali čas na vlaky či lode,“ uviedla britská editorka. Za Thunbergovou, ktorá v piatok oslávi 17. narodeniny a v roku 2019 bola hlavnou tvárou protestov boja proti klimatickej zmene, tak nakoniec s kolegami novinári letela.

SkryťVypnúť reklamu

Na ľudí nechce mať priveľké nároky

„Greta v skutočnosti nehodnotí jednotlivcov, uznáva, že iní ľudia sa nemusia vyrovnať jej vysoko postaveným štandardom a žiada od nich len, aby robili to, čo môžu. Zmena musí byť kolektívna,“ povedala Sandsová.

Tínedžerka sa v pondelok ráno stala jednou z hosťujúcich editorov relácie.

V BBC priznala, že s niektorými politikmi by osobne ani nechcela hovoriť, keďže to nemá zmysel. Osobitne spomenula brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý podporuje klčovanie amazonského pralesa, a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ten jej odkázal, že by sa namiesto aktivizmu mala upokojiť a ísť s niekým do kina. A má vraj problémy so zvládaním hnevu.

Rozhovor s ním by bol podľa Thunbergovej plytvaním času. „Zjavne nepočúva vedcov ani odborníkov, prečo by mal počúvať mňa? Zrejme by som mu teda nič nepovedala, bolo by to plytvaním môjho času,“ poznamenala.

SkryťVypnúť reklamu

Thunbergová začala minulý rok s protestami pred švédskym parlamentom, z čoho sa postupne vyvinulo protestné hnutie Piatky za budúcnosť, v rámci ktorých študenti po celom svete nejdú do školy, ale žiadajú politikov, aby konali v boji proti klimatickej zmene.

Nebola psychicky v poriadku

Niekoľko rokov predtým trpela depresiami, priznáva otec tínedžerky Svante Thunberg. „Prestala rozprávať, prestala chodiť do školy,“ povedal pre BBC. Rodina preto hľadala pomoc u odborníkov, ktorí jej diagnostikovali Aspergerov syndróm, jednu z foriem autizmu.

Začali s ňou hovoriť o klimatickej zmene, študovali si k tejto téme podklady a zistili, že Grety sa táto téma osobitne dotýka.

Ona však aj vlastných rodičov raz označila za pokrytcov, lebo síce hovoria o ľudských právach, ale neberú dostatočne vážne klimatickú zmenu, ktorá v budúcnosti ovplyvní jej práva.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivizmus Thunbergovú podľa jej otca zmenil, je šťastná. „Možno si myslíte, že je v niečom odlišná, keďže je slávna, ale pre mňa je to normálne dieťa, ktoré robí všetky veci ako iné deti. Tancuje, veľa sa smeje, zažívame veľa zábavy,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu