SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Silvester bol pápež

Posledný deň roka nesie meno po pápežovi Silvestrovi I., ktorý zomrel 31. decembra 335. Na slovenskom vidieku sa na tento deň tradovali rôzne zvyky.

Sv. Silvester – oltárny obraz z r. 1727 v Sanktuáriu Svätých schodov v Ríme.Sv. Silvester – oltárny obraz z r. 1727 v Sanktuáriu Svätých schodov v Ríme. (Zdroj: Ökumenisches Heiligenlexikon / Joachim Schäfer)

Počas pontifikátu Silvestra I. sa skončilo prenasledovania kresťanov a začal sa zlatý vek cirkvi. Silvester sa stal jedným z prvých uctievaných svätých a jeho kult sa rozšíril do celej Európy.

Silvester bol patrónom domáceho zvieratstva a dobrej úrody a býval zobrazovaný v pápežskom ornáte, s knihou, mušľou alebo býkom.

Rozličné prístupy, rozličné kalendáre

Oslavy končiaceho a prichádzajúceho roku sa v stredoveku považovali za pohanský zvyk, a preto ich v roku 567 zakázali.

V predkresťanských časoch bol ročný cyklus spojený s rovnodennosťou a slnovratom. Starí Slovania napríklad Nový rok slávili 25. decembra počas zimného slnovratu a tento zvyk sa udržal ešte dlho po príchode kresťanských misionárov. Medzi ľudom sa na našom území 1. január ako začiatok nového roka výraznejšie rozšíril až v 15. a 16. storočí.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa väčšina krajín sveta vrátane Slovenska riadi gregoriánskym kalendárom, ktorý je aj celosvetovo používaným systémom merania času. Zaviedol ho v roku 1583 pápež Gregor XIII., aby korigoval nepresnosti prestupných rokov predtým používaného juliánskeho kalendára.

Pôvodným kalendárom sa však doteraz riadi napríklad pravoslávna cirkev a Nový rok v ňom pripadá na náš 14. január.

Viaceré krajiny popri oficiálnom používaní západného gregoriánskeho kalendára naďalej používajú aj svoje tradičné kalendáre a letopočty.

Slovenské ľudové zvyky na konci roka

Ešte v druhej polovici 20. storočia sa v niektorých regiónoch Slovenska udržiavali rôzne zvyky a tradície, ktoré však postupne zanikli.

Niekde sa poslednému dňu v roku hovorievalo aj „babí deň“. Na Silvestra chodili po dedine takzvané baby – dvaja muži prestrojení za ženy. Jeden so slameným vencom a zvoncom, druhý v kožuchu, na ktorom mal sukňu zo slamy, prepásanú povrieslom. Ženy z dediny mali za úlohu túto slamu trhať a vkladať sliepkam do kurína, aby aj v budúcom roku dobre znášali vajíčka.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším zvykom boli ometačky. Boli to chudobné ženy, ktoré chodili pred koncom roka symbolicky vymetať platne na pieckach, aby po celý rok dobre horeli.

Smeti sa v tomto čase roka zvykli zametať do kúta miestnosti, nie von, aby sa niekto „nevymietol“ z domu a nezomrel.

Tradovalo sa aj obradné umývanie a preobliekanie do čistých šiat. V domácnostiach sa napríklad nesmela prať ani vešať bielizeň, pretože ten, kto by ju vešal, by mohol ťažko zomierať alebo sa obesiť.

Silvestrovskej noci a príchodu Nového roku sa pripisovala zvláštnu moc. Verilo sa, že čo sa v tú noc bude snívať, to sa aj splní.

Tradície sa líšili podľa jednotlivých regiónov a odzrkadľovali vtedajší život aj dobu. Veselice sa na Silvestra začali konať až po 2. svetovej vojne, pretože dovtedy boli zábavy zakázané až do Troch kráľov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu