SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Svet víta Nový rok 2020; tradične najskôr v Tichomorí

V Sydney sa nevzdali tradičného veľkého ohňostroja ani napriek požiarom.

Ohňostroj v Sydney. Ohňostroj v Sydney. (Zdroj: TASR/AP)

Sydney – Novoročné oslavy, ktoré sa začali na tichomorských ostrovoch, sa preliali do Austrálie a Ázie.

Tradičný veľkolepý ohňostroj v Sydney sledoval priamo na mieste viac ako milión ľudí, hoci radnica vopred čelila kritike za to, že pyrotechnickú show vzhľadom na rozsiahle lesné požiare nezrušila.

Na výzvy, aby bol ohňostroj v Sydney zrušený a peniaze boli radšej venované na pomoc regiónom postihnutým požiarmi, reagovala starostka Clover Moorová slovami, že plánovanie ohňostroja sa začalo už pred 15 mesiacmi a väčšina vyčlenených prostriedkov už bola použitá. Upozornila tiež, že toto podujatie podporuje ekonomiku Nového Južného Walesu, štátu najviac zasiahnutého požiarmi, ktorého je Sydney metropolou.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšia miliarda ľudí sledovala spektákel v Sydney po celom svete prostredníctvom prenosu. Moment príchodu roka 2020 v Sydney pripadol na 14.00 h SEČ.

Počas nasledujúcich hodín potom vrcholil Silvester v Ázii vrátane ruského Ďalekého Východu či Indonézie.

Prvé boli ostrovy

Tichomorské ostrovné štáty Samoa a Kiribati sú tradične prvými na svete, kde obyvatelia a návštevníci oslávia príchod Nového roka.

Tamojšia polnoc pripadá už na predpoludňajšiu 11. hodinu SEČ; ide o územia ležiace najbližšie k medzinárodnej dátumovej hranici zo západnej strany.

To opäť využili turisti, ktorí si načasovali návštevu Samoy tak, aby vstupovali do roka 2020 skôr ako ostatní ľudia na planéte.

Hongkong bez ohňostroja

Ohňostroj si tento rok neužije Hongkong, kde ho úrady zrušili pre pokračujúce protesty. Pritom to bývalo – aj vzhľadom na svoju koloniálnu minulosť – jedno z mála čínskych miest, kde sa Silvester slávil vo väčšej miere.

Skryť Vypnúť reklamu

Večierky a ohňostroje za celkovej účasti mnohých miliónov ľudí v ďalších hodinách najbližších hodinách nasledovali a budú nasledovať v ďalších častiach sveta.

Medzi poslednými bude Americká Samoa, ležiaca iba 220 kilometrov východne od Samoy na opačnej strane dátumovej hranice. Časový posun medzi nimi je až 25 hodín, keďže na Samoe v súčasnosti platí letný čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).