SME
Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež František vydal posolstvo k Svetovému dňu pokoja

Odsúdil vojny a jadrové odstrašovanie, ale aj sociálnu nerovnosť. Vyzýva na vzájomné odpúšťanie, ale aj spravodlivejší ekonomický systém a „ekologické obrátenie“.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: TASR/AP)

Vatikán – Pokoj ako cesta nádeje, dialóg, zmierenie a ekologická konverzia, to je téma Svetového dňa pokoja, ktorý pripadá na 1. januára. Vatikán zverejnil posolstvo pápeža Františka už 12. decembra.

V posolstve sa hlava Cirkvi vrátila aj k odkazu odporu proti jadrovým zbraniam vyslovenom počas svojej nedávnej návštevy v Nagasaki a Hirošime.

„Pokoj je vzácnom darom, je predmetom našej nádeje, ku ktorému ašpiruje celé ľudstvo," napísal František v úvode dokumentu rozčleneného do piatich častí. Sú to:

Skryť Vypnúť reklamu

- Pokoj, cesta nádeje zoči-voči prekážkam a skúškam,

- Pokoj, cesta načúvania založeného na pamäti, solidarite a bratstve,

- Pokoj, cesta zmierenia v bratskom spoločenstve,

- Pokoj, cesta ekologického obrátenia,

- Získame toľko, koľko dúfame.

Pápež v prvej časti posolstva konštatuje: „Náš svet je poznamenaný zvrátenou dvojkoľajnosťou, ktorá sa pokúša brániť a zaisťovať stabilitu a pokoj prostredníctvom falošného pocitu bezpečia živeného mentalitou strachu a nedôvery, ktorej plodom sú otrávené medziľudské vzťahy a prekážky pre akúkoľvek formu dialógu.“

Na otázku, ako pretrhnúť dynamiku nedôvery, prevládajúcu v súčasnosti, sám pápež ponúkol odpoveď: „Musíme nasledovať skutočné bratstvo, založené na spoločnom pôvode od Boha a uplatňované v dialógu a vzájomnej dôvere. Túžba po pokoji je hlboko vpísaná do srdca človeka a nesmieme sa rezignovane uspokojiť s niečím, čo by bolo menej od tohto.“

Skryť Vypnúť reklamu

V sociálno-ekonomicky zameranej pasáži uvádza: „To, čo platí o mieri v sociálnom kontexte, platí aj v oblasti politiky a ekonomiky, pretože pokoj preniká všetky rozmery spoločenského života: nikdy nebude skutočný pokoj, ak nebudeme schopní vybudovať spravodlivejší ekonomický systém.“

V časti o ekologickom obrátení pápež konštatuje, že to je aj jednou z podmienok pokoja vo svete. Ide o transformáciu vzťahov medzi ľuďmi navzájom, ako aj vzťahov človeka s inými živými bytosťami, so stvorenstvom a so Stvoriteľom, ktorý je pôvodcom každého života, uviedol pápež.

Pritom sa odvolal aj na závery októbrovej Synody biskupov z Amazónie.

V piatej časti posolstva pápež vyzval na budovanie „kultúry stretnutia“, ktorá skoncuje s „kultúrou hrozby“.

Svetový deň pokoja vyhlásil 8. decembra 1967 pápež Pavol VI. Tento pápež sa mimoriadne zasadzoval za svetový mier, o. i. vo svojej apoštolskej exhortácii Evangelii nuntiandi.

Skryť Vypnúť reklamu

Pápež František podpísal svoje posolstvo 8. decembra 2019 vo Vatikáne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Kresťanstvo

Neprehliadnite tiež

Český premiér Andrej Babiš (ANO).

Cieľom útoku bol materiál bulharského obchodníka so zbraňami, ktorý nemal vybuchnúť v Česku. Podľa Babiša je neprijateľné, aby agenti vykonávali takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

2 h
Údajný sériový vrah zo Zliechova Miroslav (v červenom) s políciou v súčasnosti spolupracuje. Nedávno jej ukazoval ako miesta, kde nechal pozostatky svojich obetí.

Miroslav Lehotský na začiatku procesu prehlásil, že je nevinný a odmietol vypovedať. Spoluväzňovi sa vraj priznal, že ľudí zabil viac.

5 h
Záberu letu Ingenuity z rovera Perseverance. Helikoptéru môžete vidieť v strede záberu, ako sa vznáša nad povrchom Marsu.

Stala sa prvým strojom, ktorý vzlietol na inej planéte než Zem.

7 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

V rámci opatrení pre prípadnú tretiu vlnu pandémie by šéf liberálov uvítal kontrolu hraníc.

6 h