SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Súdny dvor Európskej únie obmedzuje slobodu prejavu

Budúcnosť slobody prejavu v Európe je zase o niečo pochmúrnejšia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: sloboda, slova, prejavu)

3. októbra 2019 rozhodol Súdny dvor Európskej únie (CJEU), že súdy členských štátov EÚ môžu požadovať po Facebooku odstránenie ohováračského materiálu kdekoľvek na svete:

"Právo Únie nebráni tomu, aby bola takému poskytovateľovi hostingu, ako je Facebook, uložená povinnosť odstrániť komentáre, ktoré sú rovnaké ako komentár, ktorý bol predtým vyhlásený za protiprávny, a za určitých podmienok aj komentáre jemu rovnocenné.

Právo Únie nebráni ani tomu, aby taký súdny príkaz vyvolával podľa relevantného medzinárodného práva, ktoré členské štáty musia zohľadňovať, účinky na celosvetovej úrovni. "

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K rozhodnutiu došlo potom, čo rakúska politička Eva Glawischnig-Piesczek, predsedníčka strany Die Grünen (Zelení), podala na rakúsky súd žalobu na spoločnosť Facebook Ireland Limited. Podľa Súdneho dvora Európskej únie:

"Eva Glawischnig-Piesczek, ktorá bola poslankyňou Nationalrat (Národná rada, Rakúsko), predsedníčkou poslaneckého klubu" die Grünen "(Zelení) a spolkovou hovoryňou tejto politickej strany, vedie u rakúskych súdov spor so spoločnosťou Facebook Ireland. Navrhuje, aby sa spoločnosti Facebook súdom nariadilo zmazať komentár, ktorý istý používateľ zverejnil na tejto sociálnej sieti a ktorý jej ubližuje na cti, ako aj totožné tvrdenia alebo tvrdenia rovnocenného obsahu. "

"Dotyčný používateľ Facebooku zdieľal na svojom súkromnom profile článok z rakúskeho informačného internetového portálu oe24.at nazvaný" Zelení: sme pre zachovanie minimálneho príjmu pre utečencov ". V dôsledku toho sa na tomto profile objavil" náhľad "pôvodnej stránky s názvom tohto článku, jeho stručným zhrnutím a fotografiou E. Glawischnig-Piesczek. Tento člen ďalej k uvedenému článku zverejnil komentár, ktorého znenie podľa rakúskych súdov mohlo Eve Glawischnig-Piesczek ublížiť na cti, uraziť ju a ohovoriť. Tento príspevok si mohol prezrieť každý užívateľ Facebooku. "

SkryťVypnúť reklamu

Rozsudok vyvolal obavy medzi organizáciami hájacim slobodu prejavu, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Thomas Hughes, výkonný riaditeľ neziskovej organizácie ARTICLE 19 (ČLÁNOK 19), ktorá "obhajuje právo na slobodu prejavu na celom svete," povedal:

"Tento rozsudok má pre slobodu prejavu online po celom svete závažné dôsledky."

"Vynucovanie automatického odstraňovania príspevkov po platformách sociálnych médií, ako je Facebook, bez ohľadu na ich kontext, bude porušením nášho práva na slobodu prejavu a obmedzí množstvo informácií, ku ktorým máme online prístup ..."

"Tento rozsudok tiež znamená, že súd v jednom členskom štáte EÚ bude môcť nariadiť odstránenie príspevkov na sociálnych sieťach v iných krajinách, aj keď tam nebudú považované za nezákonné. To, že by súdy jednej krajiny mohli kontrolovať to, k čomu majú prístup užívatelia internetu v inej krajine, by vytvorilo nebezpečný precedens. Mohlo by to byť zneužité, najmä režimami nedodržujúcimi ľudské práva. "

SkryťVypnúť reklamu

Podľa organizácie ARTICLE 19:

"Tento rozsudok znamená, že Facebook bude musieť na sociálnych médiách používať automatické filtre na identifikáciu príspevkov, ktoré sú považované za" identický obsah "alebo" ekvivalentný obsah ". Technológia sa používa na identifikáciu a odstránenie obsahu, ktorý je vo väčšine krajín považovaný za nezákonný , napríklad, fotografie zneužívania detí. Toto rozhodnutie by však mohlo viesť k tomu, že sa filtre budú používať na vyhľadávanie ohováračského obsahu v textových príspevkoch, čo je problematickejšie vzhľadom k tomu, že význam textu sa môže meniť v závislosti od kontextu. Hoci rozhodnutie uvádza iba povinnosť odstrániť obsah, ktorý je v podstate rovnaký ako pôvodný nezákonný príspevok, dá sa očakávať, že automatické filtre nebudú pracovať bezchybne. "

SkryťVypnúť reklamu

Rozsudok podľa Facebooku "podkopáva dlhodobú zásadu, že jedna krajina nemá právo uplatňovať svoje zákony týkajúce sa slobody prejavu v inej krajine."

"Tento rozsudok takisto presúva na internetové spoločnosti povinnosť aktívne monitorovať obsah a potom vyhodnotiť, či je 'rovnocenný' obsahu, ktorý bol uznaný nezákonným."

Tento rozsudok "v podstate umožňuje jednej krajine alebo regióne rozhodnúť, čo môžu užívatelia internetu po celom svete povedať a aké informácie môžu získať," povedala Victoria de Posson, senior manažérka pre Európu lobistickej asociácie Computer & Communications Industry Association, ktorej členmi sú aj Google a facebook.

Rozsudok Súdneho dvora Európskej únie by skutočne mohol otvoriť Pandorinu skrinku neustáleho obmedzovania slobody prejavu v Európe a potenciálne po celom svete, aj keď jeho celosvetový dopad na slobodu prejavu stále nie je jasný.

SkryťVypnúť reklamu

Vlády v Európe sa snažia obmedzovať slobodu prejavu už dlho: Napríklad v Nemecku vstúpil 1. októbra 2017 do platnosti zákon známy ako NetzDG, ktorý zaviedol povinnosť sociálnych médií, ako sú Facebook, Twitter a YouTube cenzurovať svojich užívateľov menom nemeckého štátu.

Spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá sú povinné do 24 hodín od doručenia sťažnosti ktoréhokoľvek užívateľa vymazať alebo zablokovať akékoľvek online "trestné činy", ako je urážka na cti, ohováranie, hanobenie alebo podnecovanie.

Na vyriešenie zložitejších prípadov majú spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá k dispozícii sedem dní. Ak zlyhajú, tak im nemecká vláda môže za nedodržanie zákona udeliť pokutu až 50 miliónov eur.

Nový rozsudok Súdneho dvora Európskej únie by mohol znamenať, že nemecký súd by mohol nariadiť, aby to, čo považuje na základe zákona NetzDG za nezákonný obsah alebo jeho ekvivalent, bolo odstránené aj v iných členských štátoch EÚ, ktoré podobne drakonický cenzúrny zákon nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko sa chystá prijať podobný zákon ako Nemecko: Začiatkom júla 2019 prijalo francúzske Národné zhromaždenie návrh zákona, ktorého cieľom je obmedziť prejavy nenávisti online.

Návrh zákona poskytuje platformám sociálnych médií 24 hodín na odstránenie "nenávistného obsahu", a ak tak neurobia, tak riskujú pokutu až do výšky 4% ich celosvetového príjmu. Návrh zákona teraz prerokúva francúzsky Senát. Pokiaľ bude zákon prijatý, mohol by nedávny rozsudok Súdneho dvora Európskej únie znamenať, že odstránenie toho, čo považujú za nezákonný obsah alebo jeho ekvivalent, budú môcť po Facebooku požadovať aj francúzske súdy.

Zdá sa, že nedávny rozsudok Súdneho dvora Európskej únie poskytuje členským štátom EÚ bezprecedentnú právomoc ovplyvňovať verejný diskurz online - určovať, čo občania môžu a nemôžu čítať.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, zatiaľ nevieme, ako budú tento rozsudok interpretovať súdy členských štátov EÚ, ale je isté, že budúcnosť slobody prejavu v Európe je zase o niečo pochmúrnejšia.

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu