SME
Piatok, 24. január, 2020 | Meniny má Timotej
EURÓPSKA ÚNIA

Ľavicoví extrémisti na Silvestra napadli policajtov, incident pobúril Nemcov

Minister vnútra Horst Seehofer vyhlásil, že lipský príklad ukazuje, že "neľudské násilie vychádza aj z ľavicového extrémizmu".

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: TASR/AP)

LIPSKO - Silvestrovské slávnosti v nemeckom Lipsku neprebiehali pokojne. V štvrti Connewitz, považovanej za stredisko ľavicovej scény, vypukli nepokoje, pri ktorých bol jeden zasahujúci policajt vážne zranený.

Podľa mnohých nemeckých politikov incident ukazuje nebezpečnosť ľavicového extrémizmu, píše server idnes.cz.

Asi o jednej hodine ráno pri oslavách konca roka, ktorých sa zúčastnilo asi 1 000 ľudí, v Connewitzi prepukli nepokoje. Polícia oblasť uzavrela. O druhej hodiny ráno, potom, čo sa situácia dostala späť do normálu, ju zase otvorila.

Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia, spájaný s extrémistickými ľavicovými kruhmi, na policajtov strieľali delobuchy a hádzali kamene a fľaše. Skupina ľudí sa pokúsila do stredu policajné jednotky poslať horiaci nákupný vozík, napísal denník Leipzig Volkszeitung.

Jeden z policajtov bol vážne zranený a musel podstúpiť pohotovostný chirurgický zákrok v nemocnici. Polícia vyšetruje jeho napadnutie ako pokus o vraždu. Ďalší traja členovia policajných síl boli ľahko zranení.

Polícia zadržala desať ľudí, z toho dve ženy. Väčšina z nich je obvinená z napadnutia policajtov. Podľa policajného hovorkyne však neexistuje medzi zatknutými a "masívnym útokom" na 38-ročného policajta spojenie, uvádza denník Die Welt.

Pobúrení politici

Incident odsúdil rad nemeckých politikov, napríklad saský minister vnútra Roland Woller (CDU) či Hans-Peter Friedrich, bývalý spolkový minister vnútra a člen CDU, podľa ktorého sa v Lipsku vylúpla "škaredá tvár ľavicového terorizmu".

Súčasný nemecký minister vnútra Horst Seehofer (CSU) vyhlásil, že lipský príklad ukazuje, že "neľudské násilie vychádza aj z ľavicového extrémizmu".

Lipské okresné združenie CDU skritizovalo starostu Lipska Burkharda Junga z ľavicovej SPD, že so svojou "koalíciou trivializácie" neurobil dostatočné opatrenia proti týmto "antidemokratickým štruktúram".

Obviňujú ho, že sa z Lipska stalo "ohnisko ľavicového extrémizmu". Ako "pevnosť ľavicových extrémistov" označil Lipsko aj hovorca Štátnej kriminálnej polície (LKA) Tom Bernhardt.

Kritika Junga a ľavice za údajné ignorovanie tejto hrozby znie aj od ostatných strán, napríklad z protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko, ale aj zo samotnej SPD, uvádza Leipzig Volkszeitung.

Sám Jung násilie ostro odsúdil.

"Nový rok bohužiaľ nezačal vo štvrti Connewitz pokojne, ale násilným vypuknutím kriminálneho násilia. Moje myšlienky sú so zranenými policajtmi a ich rodinami a prajem im skoré uzdravenie," napísal na Twitteri.

Niektorí ľavicoví politici naopak osočujú políciu, že postupovala úplne nevhodne a obviňujú ju, že práve ona bola iniciátorom násilností.

Ľavicová aktivistka Jutta Ditfurthová zo strany Ökologische Linke (Ekologická ľavica) hovorí o "policajnej eskalácii", zatiaľ čo saská poslankyňa Juliane Nagelová zo strany Die Linke (Ľavica) označila zásah za "nechutnú policajnú brutalitu" a "vypočítavú provokáciu".

Konzervatívna politická strana Mladá Únie Saska (Die Junge Union Sachsen) tvrdí, že "ak ľavica toleruje alebo dokonca schvaľuje násilnú rétoriku svojich aktérov, je to prípad pre Spolkový úrad pre ochranu ústavy a (taká strana) by mala byť zakázaná."

Podľa nemeckého týždenníka Focus ľavicoví extrémisti ohlasovali na internete násilie na policajtoch už niekoľko týždňov dopredu. O polícii mali hovoriť ako o "fašistoch", "okupačných silách" a "prasatách", proti ktorým možno bojovať násilím. Podľa magazínu to ukazuje, aké veľké nebezpečenstvo ľavicového extrémizmu v Nemecku je.

Die Zeit zmieňuje, že ľavicoví aktivisti vykonali v Lipsku počas októbra štyri podpaľačské útoky na stavenisko. Ich boj proti kapitalizmu spôsobil škody za desať miliónov eur.

V novembri boli zamestnanci realitnej spoločnosti napadnutí dvoma maskovanými mužmi. Podľa Junga útok prekročil všetky hranice.

"Rozprávka šírená extrémnou ľavicovou scénou, že človek pácha násilie iba voči veciam a štátnym inštitúciám, ale nie proti ľuďom, sa ukázala tým, čím vždy bola: klamstvom," povedal.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Ľudia pracujúci v Británii by si mali odkladať doklady o sociálnom zabezpečení

Tieto doklady môžu mať pre nich osobitný význam najmä v súvislosti s očakávaným vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Američanka odhalila prsia pred nevlastnými deťmi. Hrozí jej za to väzenie

Žena tvrdí, že zákony sú diskriminačné. "Môj manžel bol vedľa mňa (odhalený) úplne rovnako ako ja a stíhaný nie je," uviedla.

Tilli Buchananová so svojím právnikom na súde.
Slovensko

Ministerstvo vnútra dostalo zatiaľ 4 oznámenia pre chybné zásielky hlasovacích lístkov

Volič sa má v takomto prípade ihneď obrátiť na odosielateľa, aby mu bola zaslaná nová sada hlasovacích lístkov. Obce odoslali vyše 55-tisíc zásielok.

(ilustračné foto)
Analýza

V Nemecku vyčíňajú rodinné gangy

Po celé desaťročia zatvárala polícia oči nad kriminalitou rozvetvených zločineckých rodín, čiastočne preto, aby nebola obvinená z rasovej diskriminácie.

Ilustračné foto.