SME
Streda, 23. september, 2020 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Kurz je optimistický. Verí, že nová koalícia vydrží celé funkčné obdobie

Sadenie stromov, tvrdo na politický islam. Kurzova vláda predstavila program.

Predseda Rakúskej ľudovej strany Sebastian Kurz a líder Zelených Werner Kogler sa dohodli na vládnej koalícii.Predseda Rakúskej ľudovej strany Sebastian Kurz a líder Zelených Werner Kogler sa dohodli na vládnej koalícii. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN - Líder rakúskych konzervatívcov Sebastian Kurz vyjadril optimizmus nad tým, že jeho nová koaličná vláda so Zelenými vydrží celé päťročné funkčné obdobie, čo sa dvom posledným rakúskym vládam nepodarilo.

Kurz pre televíznu stanicu ORF vo štvrtok v noci povedal, že je "veľmi optimistický, že táto vládna koalícia vydrží päť rokov" a chce spraviť "všetko pre to, aby sa to podarilo".

Dodal tiež, že bolo podľa neho správne ukončiť predchádzajúcu vládu s nacionalistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), ktorá sa po škandále okolo uniknutej nahrávky z Ibizy dostala "do slepej uličky".

Kurzova Rakúska ľudová strana (ÖVP) a strana Zelení - Zelená alternatíva sa v stredu dohodli na vytvorení koaličnej vlády. Nová vláda by mohla zložiť prísahu už budúci týždeň, no koaličnú dohodu musia ešte schváliť Zelení na straníckom zjazde, ktorý sa uskutoční v sobotu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa tak stane, vráti sa 33-ročný Kurz k moci len sedem mesiacov po tom, čo sa rozpadla jeho vláda s krajne pravicovou FPÖ.

Sadenie stromov, trvdá ruka na politický islam

Nová rakúska koaličná vláda počíta s dosiahnutím klimatické neutrality krajiny do roku 2040. Dôraz chce kabinet klásť aj na integráciu cudzincov. Stojí to v programovom vyhlásení vlády, ktorý bol zverejnený vo štvrtok, píše server idnes.cz.

Kurzova vláda v programovom vyhlásení vyhlásila cieľ do roku 2040 dosiahnuť klimatickú neutralitu, teda stav, keď budú všetky emisie oxidu uhličitého v Rakúsku vyvážené napríklad zasadenými stromami. Do roku 2030 sa bude takisto všetok elektrický prúd vyrábať z obnoviteľných zdrojov.

V klimatickom balíku opatrení sú pre každý sektor stanovené čiastkové ciele, ktoré bude potrebné dosiahnuť.

Skryť Vypnúť reklamu

Napríklad sa zvýši ekologický poplatok za letenky na krátkych a stredne dlhých trasách, podporí sa verejná doprava a zvýšia sa dotácie na solárne panely na strechách domov.

Kabinet si okrem toho vytýčil prioritu v integrácii cudzincov, ktorí sa v krajine zdržiavajú. Vláda ďalej chce presadiť, aby potenciálne nebezpeční jedinci mohli byť preventívne vzatí do väzby, bez toho, že spáchali trestný čin. Štát bude dôkladnejšie kontrolovať vzdelávacie zariadenia, predovšetkým tie islamské, a rovnako tak výučbu náboženstva na školách.

Nové povinnosti pribudnú rodičom detí, ktorí budú pod hrozbou administratívnych sankcií napríklad nútení chodiť na rodičovské schôdzky či spolupracovať so školami. Rozšíri sa aj zákaz nosenia šatiek na školách pre dievčatá do 14 rokov veku, ktorý doteraz platil pre školáčky do 11 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Prevaha žien vo vláde

V novej vláde budú mať prvýkrát početnú prevahu ženy - zo 17 vládnych postov ich zastanú deväť. Funkciu kancelára, jedného štátneho tajomníka a desať ministerstiev, vrátane financií, obrany, vnútra a zahraničia, budú mať v gescii ľudovci. Ministrom zahraničných vecí sa stane Alexander Schallenberg, ktorý tento post zastáva už v súčasnej úradníckej vláde.

Zeleným pripadnú štyri pozície ministrov a jedného štátneho tajomníka. Post vicekancelára obsadí šéf Zelených Werner Kogler, ministerkou pre životné prostredie a infraštruktúru sa stane Leonore Gewesslerová, niekdajší šéfka ekologického spolku, ktorý je súčasťou medzinárodnej organizácie Friends of the Earth (Priatelia Zeme).

Rezort sociálnych vecí bude mať na starosti Rudolf Anschober, ktorý predtým stál na čele ministerstva životného prostredia hornorakúskej regionálne vlády v Linzi a bol dlhodobo hlasným kritikom plánov českej vlády na rozvoj jadrovej energetiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Odporcom jadrovej energetiky je Rakúsko tradične. Nový vládny program upozorňuje, že krajina bude v tejto ceste dôsledne pokračovať.

Tridsaťtriročný ľudovec Kurz sa do úradu vráti po sedemmesačnej pauze zavinenej rozpadom predchádzajúcej vládnej koalície so slobodnými (FPÖ).

Staronový kancelár pri prezentácii vládneho programu podľa agentúry AP uviedol, že dohoda medzi ideologicky vzdialenými ľudovci a Zelenými ponúka "to najlepšie z oboch svetov" a obom stranám umožní dodržať volebné sľuby.

Strany o vytvorení koalície rokovali takmer tri mesiace od parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili 29. septembra.

Slávnostnú prísahu zloží nová vláda v utorok 7. januára. Predpokladom toho je, že vládnu koalíciu s ľudovcami schváli v sobotu zjazd Zelených.

Skryť Vypnúť reklamu

Kurzovi ľudovci získali v septembrových predčasných voľbách 37,5 percenta hlasov. V 183-člennom parlamente majú tieto dve strany spolu 97 kresiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Sulík odmietol úvahy o ďalšom vypnutí ekonomiky

Navrhol ochranu hraníc, pričom by presadzoval špeciálne výnimky pre pendlerov, obchodných zástupcov či šoférov kamiónov.

Hraničný priechod Rajka - Čunovo pri vstupe do Maďarska.
Slovensko

Pracovná skupina navrhla zvýšiť koncesionárky poplatok na 8,5 eur

Pracovnú skupinu pre finančnú stabilizáciu verejnoprávneho vysielateľa zriadilo Ministerstvo kultúry SR.

Ilustračné foto.
Európska únia

Von der Leyenová predstavila nový pakt o migrácii a azyle pre EÚ

Martin Klus (SaS) v tejto súvislosti upozornil, že Slovensko aj naďalej odmieta povinné relokácie žiadateľov o azyl, ale je v otázke migrácie ochotné rokovať o formách flexibilnej solidarity.

Ursula von der Leyenová.
Slovensko

Testy v utorok odhalili rekordný počet prípadov, pozitívny výsledok malo 338 ľudí

Laboratóriá otestovali 6 231 vzoriek. Takmer pätina nakazených je z jedného okresu, desať a viac prípadov má ďalších osem okresov.

Etickí hackeri sa dostali k osobným údajom 130-tisícov testovaných na nový koronavírus.