SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Kurz je optimistický. Verí, že nová koalícia vydrží celé funkčné obdobie

Sadenie stromov, tvrdo na politický islam. Kurzova vláda predstavila program.

Predseda Rakúskej ľudovej strany Sebastian Kurz a líder Zelených Werner Kogler sa dohodli na vládnej koalícii.Predseda Rakúskej ľudovej strany Sebastian Kurz a líder Zelených Werner Kogler sa dohodli na vládnej koalícii. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN - Líder rakúskych konzervatívcov Sebastian Kurz vyjadril optimizmus nad tým, že jeho nová koaličná vláda so Zelenými vydrží celé päťročné funkčné obdobie, čo sa dvom posledným rakúskym vládam nepodarilo.

Kurz pre televíznu stanicu ORF vo štvrtok v noci povedal, že je "veľmi optimistický, že táto vládna koalícia vydrží päť rokov" a chce spraviť "všetko pre to, aby sa to podarilo".

Dodal tiež, že bolo podľa neho správne ukončiť predchádzajúcu vládu s nacionalistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), ktorá sa po škandále okolo uniknutej nahrávky z Ibizy dostala "do slepej uličky".

Kurzova Rakúska ľudová strana (ÖVP) a strana Zelení - Zelená alternatíva sa v stredu dohodli na vytvorení koaličnej vlády. Nová vláda by mohla zložiť prísahu už budúci týždeň, no koaličnú dohodu musia ešte schváliť Zelení na straníckom zjazde, ktorý sa uskutoční v sobotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa tak stane, vráti sa 33-ročný Kurz k moci len sedem mesiacov po tom, čo sa rozpadla jeho vláda s krajne pravicovou FPÖ.

Sadenie stromov, trvdá ruka na politický islam

Nová rakúska koaličná vláda počíta s dosiahnutím klimatické neutrality krajiny do roku 2040. Dôraz chce kabinet klásť aj na integráciu cudzincov. Stojí to v programovom vyhlásení vlády, ktorý bol zverejnený vo štvrtok, píše server idnes.cz.

Kurzova vláda v programovom vyhlásení vyhlásila cieľ do roku 2040 dosiahnuť klimatickú neutralitu, teda stav, keď budú všetky emisie oxidu uhličitého v Rakúsku vyvážené napríklad zasadenými stromami. Do roku 2030 sa bude takisto všetok elektrický prúd vyrábať z obnoviteľných zdrojov.

V klimatickom balíku opatrení sú pre každý sektor stanovené čiastkové ciele, ktoré bude potrebné dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad sa zvýši ekologický poplatok za letenky na krátkych a stredne dlhých trasách, podporí sa verejná doprava a zvýšia sa dotácie na solárne panely na strechách domov.

Kabinet si okrem toho vytýčil prioritu v integrácii cudzincov, ktorí sa v krajine zdržiavajú. Vláda ďalej chce presadiť, aby potenciálne nebezpeční jedinci mohli byť preventívne vzatí do väzby, bez toho, že spáchali trestný čin. Štát bude dôkladnejšie kontrolovať vzdelávacie zariadenia, predovšetkým tie islamské, a rovnako tak výučbu náboženstva na školách.

Nové povinnosti pribudnú rodičom detí, ktorí budú pod hrozbou administratívnych sankcií napríklad nútení chodiť na rodičovské schôdzky či spolupracovať so školami. Rozšíri sa aj zákaz nosenia šatiek na školách pre dievčatá do 14 rokov veku, ktorý doteraz platil pre školáčky do 11 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Prevaha žien vo vláde

V novej vláde budú mať prvýkrát početnú prevahu ženy - zo 17 vládnych postov ich zastanú deväť. Funkciu kancelára, jedného štátneho tajomníka a desať ministerstiev, vrátane financií, obrany, vnútra a zahraničia, budú mať v gescii ľudovci. Ministrom zahraničných vecí sa stane Alexander Schallenberg, ktorý tento post zastáva už v súčasnej úradníckej vláde.

Zeleným pripadnú štyri pozície ministrov a jedného štátneho tajomníka. Post vicekancelára obsadí šéf Zelených Werner Kogler, ministerkou pre životné prostredie a infraštruktúru sa stane Leonore Gewesslerová, niekdajší šéfka ekologického spolku, ktorý je súčasťou medzinárodnej organizácie Friends of the Earth (Priatelia Zeme).

Rezort sociálnych vecí bude mať na starosti Rudolf Anschober, ktorý predtým stál na čele ministerstva životného prostredia hornorakúskej regionálne vlády v Linzi a bol dlhodobo hlasným kritikom plánov českej vlády na rozvoj jadrovej energetiky.

SkryťVypnúť reklamu

Odporcom jadrovej energetiky je Rakúsko tradične. Nový vládny program upozorňuje, že krajina bude v tejto ceste dôsledne pokračovať.

Tridsaťtriročný ľudovec Kurz sa do úradu vráti po sedemmesačnej pauze zavinenej rozpadom predchádzajúcej vládnej koalície so slobodnými (FPÖ).

Staronový kancelár pri prezentácii vládneho programu podľa agentúry AP uviedol, že dohoda medzi ideologicky vzdialenými ľudovci a Zelenými ponúka "to najlepšie z oboch svetov" a obom stranám umožní dodržať volebné sľuby.

Strany o vytvorení koalície rokovali takmer tri mesiace od parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili 29. septembra.

Slávnostnú prísahu zloží nová vláda v utorok 7. januára. Predpokladom toho je, že vládnu koalíciu s ľudovcami schváli v sobotu zjazd Zelených.

SkryťVypnúť reklamu

Kurzovi ľudovci získali v septembrových predčasných voľbách 37,5 percenta hlasov. V 183-člennom parlamente majú tieto dve strany spolu 97 kresiel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu