SME
Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita
ZAHRANIČIE

Útoky na Židov v New Yorku. Sú za nimi trochu nepohodlní páchatelia

"Najlepšie" by bolo, keby útočili bieli muži v Trumpovských šiltovkách. Čoraz častejšie však na Židov útočia iné menšiny.

Útok na kóšer obchod v New Jersey.Útok na kóšer obchod v New Jersey. (Zdroj: SITA/AP)

NEW YORK - Keby útočili "bieli nacionalisti", to by bola búrka hnevu. Ale keď to vykonávajú černosi?

Za útokmi v New Yorku a okolí nestoja "obvyklí páchatelia", ale príslušníci inej menšiny.

Politici, ktorí by za iných okolností predvádzali svoje rozhorčenie, sa teraz obmedzujú na prázdne slová. Útokov na Židov však rýchlo pribúda, píše Milan Vodička v článku uverejnenom v Mladej Fronte Dnes a na webe idnes.cz.

Keď počas sviatkov vnikol útočník do domu rabína v Monsey pri New Yorku a začal tam kosiť "nožom veľkým ako metla", boli s tým niektorí politici čoskoro hotoví.

Článok pokračuje pod video reklamou

Trebárs newyorský starosta Bill de Blasia to hodil na Donalda Trumpa s tým, že za to môže "atmosféra nenávisti, ktorú spustil". Lenže potom sa objavila fotka útočníka - bol to černoch.

Ako cez kopirák to pripomínalo situáciu po útoku na kóšer obchod v New Jersey, kde strelci zabili troch Židov a policajta.

"Biely nacionalizmus zabíja," písala demokratická kongresmanka Rashida Tlaibová.

Ukázalo sa, že strelci boli černosi. Potom všetci pozerali skôr inam.

Zrazu je zrejmé, že za vlnou útokov v New Yorku a okolia, o ktorej sa hovorí ako o plazivom pogrome, nie sú "obvyklí podozriví", ktorým oficiálna pokrokárska verzia podobné veci pripisuje, teda belosi, najlepšie v trumpovských šiltovkách.

Práve na Nový rok polícia v New Yorku dopadla pri čine páchateľov prepadnutia ortodoxného Žida, ktorý bol zrazený a okradnutý za neustáleho prúdu protižidovských nadávok. Urobili to dve černošky.

Rad amerických komentátorov napadol rovnaký autorský postup: Predstavte si, píšu, čo by nastalo, keby napríklad k rabínovi v Monsey vbehol beloch. Alebo keby strelci v New Jersey boli belosi. Konali by sa vigílie, pochody, politici by predvádzali svoje rozhorčenie.

Lenže ide o dosť nepohodlných páchateľov. Je to trápna situácia. Útočníci proti Židom sú sami príslušníkmi menšiny. Dokonca tej, ktorá je teraz americkou ľavicou líčená ako tá najviac na rane, najprenasledovanejšia, a teda hodná najväčších ohľadov.

Práve v tom je problém, ktorý bráni riešeniu.

Preto sa teraz politici a aktivisti obmedzujú len na všeobecné frázy, že nenávisti sa nesmie ustupovať, a podobne. Všetko teda vyznieva dosť hlucho.

Pritom útokov na Židov rýchlo pribúda. Americké médiá popisovali nárast antisemitizmu a útokov v Európe, ale nevšimli si, že niečo podobné akceleruje u nich doma.

Teraz sa píše, že antisemitské útoky na Židov sú v New Yorku na dennom poriadku. Minulý týždeň bol jeden skoro každý deň, pričom 26. decembra sa stali štyri.

Neznamená to, že všetky útoky spáchali černosi. Na internete sa nedajú nájsť nejaké smerodajné štatistiky, ale novinárka Laura Adkinsová uviedla, že v roku 2018 spáchali 40 útokov v New Yorku na Židov belosi a 25 černosi.

Ale pomer sa vyrovnáva: židovský magazín Tablet tvrdí, že páchatelia útokov v poslednej dobe, ako ich zachytili kamery, boli väčšinou černosi a Hispánci.

Veľmi aktívne si vedie radikálna sekta, ktorá si hovorí Čierni hebrejskí Izraeliti. Práve tí strieľali na zákazníkov supermarketu v New Jersey a odkazy na ne sa objavili aj v denníku muža útočiaceho u rabína v Monsey.

Členovia sekty veria, že sú skutočnými pokračovateľmi biblických Židov a tí dnešné sú falošní, keďže skutoční Židia môžu byť len z etnických menšín. Tvrdé jadro čiernych Hebrejov verí, že belosi sú zlo a zaslúžia si len smrť alebo otroctvo.

Ale sú aj širšie dôvody, prečo antisemitské útoky narastajú. Napríklad to, že niektorí černošskí vodcovia interpretujú, že Židia môžu za biedu černochov, sú to "brutovia mávajúci vrecami peňazí", povedané slovami jednej političky z New Jersey.

Okrem toho im nič nehrozí, pretože New York zmenil zákony pre väzbu, takže napríklad pani menom Tiffany Harrisová už dvakrát zmlátila židovské ženy a rasisticky ich urážala, ale po zatknutí bola prepustená.

Je to zvláštne v krajine, kde ide za mreže maratónec, ktorý v behu siahne na zadok televíznej reportérke.

Ale z nového prístupu okrem Harrisovej neťažia len rasisti a antisemiti: na slobode teraz zostal človek, ktorý zmlátil policajta, na Boží hod už bol vonku aj vodič bez vodičáku, ktorý na Štedrý deň zabil chodca a ušiel.

Ale hovorte to Židom ... Veľmi ich to asi neupokojí.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Matovičove vyhlásenia k „blackoutu“ potvrdili, že premiér je nepredvídateľný, hovorí politológ

Oslabuje to jeho pozíciu, tvrdí Eštok, ktorý Matovičove osobné úvahy o vypnutí Slovenska bez konzultácie s partnermi a odborníkmi považuje za prešľap.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Klus: Na repatriáciu čaká 3100 ľudí, musíme nájsť pre nich ubytovacie kapacity

Repatriácie sa nekončia, registrácia je iba pozastavená, informoval predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Juraj Blanár.

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady za stranu Smer Juraj Blanár.
Slovensko

Pribudlo ďalších 26 prípadov, celkovo je nakazených 426

Policajti oddnes evidujú každého, kto prichádza na Slovensko.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a vľavo jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Európska únia

Poľsko, Maďarsko a ČR porušili právo EÚ, keď odmietli prijať utečencov

"My sme síce spor prehrali, ale to nie je dôležité. Dôležité je, že žiadnych migrantov brať nebudeme a že tie kvóty medzičasom skončili. A to vďaka nám hlavne," povedal český premiér Babiš.

Zástup migrantov v Granade.