Sviatok Zjavenia Pána alebo Troch kráľov nám hovorí o tom ako sa Boží Syn ukázal mudrcom z východu a cez nich ho tak spoznali ostatné národy, keďže mudrci nemali židovský pôvod.
Na východe si pripomínajú v tento deň aj ďalšie dve zjavenia Pána a síce Ježišov krst, keď sa Duch Svätý v podobe holubice vzniesol nad Ježiša a z neba zaznelo Otcovo svedectvo o Ježišovi.
Hovorí sa tiež o prvom Ježišovom zázraku, keď premenil vodu na víno v Káne Galilejskej a zjavil tak svoju slávu.
Koľko ich bolo a ako sa volali?
Kto boli vlastne traja králi? V Biblii sa o nich píše ako o mudrcoch, ktorí prišli z východu. Zaoberali sa prírodnymi vedami, skúmaním hviezd. Boli zväčša radcami kráľov, veľmi vážené tak trochu tajomné osoby.
Nie je presne potvrdené, koľko ich prišlo pokloniť sa Ježiškovi. Číslo tri vychádza iba z tradície, možno na základe troch darov, ktoré sa v evanjeliu spomínajú – zlato, kadidlo a myrha.
Ani ich mená nie sú známe. To ako ich voláme – Gašpar, Melichar a Baltazár - takto ich pomenovali v 12-tom storočí, a to na parížskej univerzite.
Prišli vzdať úctu
Isté však je, že ich príchod do Jeruzalema spôsobil veľký rozruch, pretože sa vypytovali na novonarodeného židovského kráľa.
Nahnevalo to vtedajšieho kráľa Herodesa. Aj on sa začal vypytovať na toho Božieho Syna, ktorý sa mal narodiť v Betleheme. Vyzvedal, kde ho nájde, aby sa mu mohol pokloniť, no to bol len zámer ako sa k nemu dostať a zavraždiť ho, aby ho nepripravil o trón.
Mudrci dieťa – Božieho Syna - našli, no za Herodesom sa už naspäť nevrátili, varoval ich pred tým sen, ktorý sa im údajne prisnil.
Poklonili sa mu, vzdali mu úctu a boli šťastní, že našli Spasiteľa, ktorý mal prísť na svet.
Priniesli mu dary – zlato, kadidlo a myrhu a potom odišli.
Podľa kresťanskej symboliky, zlato hovorí o kráľovskom pôvode Krista, kadidlo znázorňuje jeho božský pôvod a podstatu a myrha, tá sa používa na balzamovanie a mala naznačiť to, že Kristus sa za nás obetuje.