SME
Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Deň požehnávania domov

Na sviatok Zjavenia Pána sa pri svätej omši požehnáva voda, soľ a krieda.

Na snímke príchod procesie veriacich na svätenie vody.Na snímke príchod procesie veriacich na svätenie vody. (Zdroj: TASR)

Svätenie vody a požehnávanie domov je prastarý zvyk. Ľudia si svätenú vodu môžu z kostola brať domov a posvätiť si tak vlastný príbytok alebo si ho nechať posvätiť farárom.

Kňazi vo svojej farnosti chodia na sviatok Troch kráľoch po rodinách, ktorí si chceli dať posvätiť dom. Spolu s domácimi v rodine sa modlia a so svätenou vodou pokropia ich príbytok.

Na veraje dverí kňaz požehnanou kriedou napíše nový letopočet a písmená C+M+B, čo značí Christus Mansionem Benedicat – Kristus nech žehná tento dom.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekde sa píšu písmená G+M+B - začiatočné písmená troch kráľov Gašpara, Melichara a Baltazára. Takéto požehnanie má chrániť rodinu a ich príbytok pred všetkým zlým.

Svätenú vodu mnohí veriaci používajú aj vtedy, keď je niekto z rodiny chorí, môže sa z nej napiť, aby sa mu polepšilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Český premiér Andrej Babiš (ANO).

Cieľom útoku bol materiál bulharského obchodníka so zbraňami, ktorý nemal vybuchnúť v Česku. Podľa Babiša je neprijateľné, aby agenti vykonávali takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

3 h
Údajný sériový vrah zo Zliechova Miroslav (v červenom) s políciou v súčasnosti spolupracuje. Nedávno jej ukazoval ako miesta, kde nechal pozostatky svojich obetí.

Miroslav Lehotský na začiatku procesu prehlásil, že je nevinný a odmietol vypovedať. Spoluväzňovi sa vraj priznal, že ľudí zabil viac.

7 h
Záberu letu Ingenuity z rovera Perseverance. Helikoptéru môžete vidieť v strede záberu, ako sa vznáša nad povrchom Marsu.

Stala sa prvým strojom, ktorý vzlietol na inej planéte než Zem.

8 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

V rámci opatrení pre prípadnú tretiu vlnu pandémie by šéf liberálov uvítal kontrolu hraníc.

8 h