SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Havlova veľká amnestia: na Nový rok pred tridsiatimi rokmi prepustil dve tretiny väzňov

Svoj krok obhajoval aj po rokoch. Podľa výskumu Inštitútu pre kriminológiu a sociálnu prevenciu sa amnestovaní na celkovej kriminalite v Česku podieľali len ôsmimi percentami, na Slovensku siedmimi.

Prejav prezidenta Havla vo filme Amnestie.Prejav prezidenta Havla vo filme Amnestie. (Zdroj: CONINENTAL FILm)

PRAHA - Pred 30 rokmi vyhlásil novozvolený prezident Václav Havel amnestiu, pri ktorej sa dočkali slobody tisícky väzňov.

Na jednej strane čin symbolizoval humánnosť nového režimu, na druhej strane vyvolal obrovskú vlnu kritiky. Mnohí Havlovi ani dnes nemôžu zabudnúť, že dal slobodu odsúdeným zločincom, píše server idnes.cz.

V novembri 1989 padol komunistický režim. Z Východu sa mohlo cestovať na Západ a ľudia v Československu sa znovu učili chápať, čo znamená sloboda. Nebola to len možnosť slobodne vysloviť názor, demokraticky si zvoliť politických predstaviteľov štátu či môcť vycestovať za hranice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident amnestiu oznámil vo svojom prvom novoročnom prejave. Chcel dať najavo, že sa dištancuje od komunistického súdnictva.

"V našej krajine je veľa väzňov, ktorí sa síce vážne previnili a sú za to potrestaní, ktorí však museli prejsť - napriek dobrej vôli niektorých vyšetrovateľov, sudcov a predovšetkým advokátov - pokleslou justíciou, ktorá skracovala ich práva," vyhlásil Havel na Nový rok 1990 .

Zločinci i politickí


V československých väzniciach v tom čase sedelo 31-tisíc väzňov. Milosť dostali viac ako dve tretiny z nich. Vtedy sa len ťažko dalo odlíšiť, kto sa dopustil skutočného zločinu a kto sedel len preto, že sa znepáčil režimu.

Na slobodu prepustil všetkých, ktorí si mali odsedieť dva roky, v prípade neúmyselných trestných činov dokonca tri roky. Väzňom s vyššími trestami ich skrátil o tretinu až polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

Amnestia sa netýkala vrahov, nebezpečných recidivistov či páchateľov obzvlášť násilných trestných činov. Napriek tomu sa na slobodu dostali aj nebezpeční zločinci.

Asi najvýraznejším bol Jaroslav Oplištil odsúdený za pedofíliu. Krátko po prepustení získal prácu v pražskej Nemocnici Na Bulovce na detskom oddelení. Zamestnávatelia sa totiž amnestovaných väzňov nemohli pýtať, prečo boli potrestaní.

Hneď 30. apríla Oplištil odniesol sedemmesačné dievčatko. Znásilnil ju a následne udusil. K činu sa takmer okamžite priznal a do väzenia sa vrátil na ďalších 25 rokov. Trestu smrti unikol - bol zrušený deň po jeho čine.

Strach z kriminality


Medzi ľuďmi vzrástol strach zo stúpajúcej kriminality. Tá skutočne vzrástla. Avšak podľa výskumu Inštitútu pre kriminológiu a sociálnu prevenciu sa amnestovaní na celkovej kriminalite v Česku podieľali len ôsmimi percentami, na Slovensku siedmimi.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci roku 1991 potom predstavovali amnestovaní, ktorí sa vrátili do väzenia, štvrtinu zo všetkých trestancov. Inštitút preto dospel k záveru, že amnestie na rast kriminality vplyv nemala.

"Čítal som neskoršie štatistiky aj penologické analýzy tej amnestie a s obsahom výhrad príliš nekorešpondoval. Áno, bola naozaj veľkorysá. Bolo však potrebné dať jasne najavo, že sa zásadne mení pomery, "hodnotil svoje rozhodnutie Havel o 16 rokov neskôr v knihe Prosím stručne.

Vzbura v Leopoldove


V slovenskej väznici v Leopoldove vtedy rozpútali dve stovky mužov, na ktorých sa amnestia nevzťahovala, najväčšiu vzburu v histórii československého väzenstva. Väzni požadovali, aby im prezident trest taktiež odpustil.

V polovici marca 1990 títo trestanci vyhlásili hladovku a zavraždili niekoľkých dozorcov a vytlačili ich z ubytovacích priestorov. Zabrali zásoby potravín na niekoľko týždňov. Na obranu si nachystali fľaše s benzínom. V prípade potreby boli pripravení ich zapáliť, a vyrobili si dokonca aj plameňomet.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia potlačila vzburu až o 13 dní neskôr. Štát nasadil šesť obrnených transportérov a päť vrtuľníkov. Jeden väzeň pri zásahu prišiel o život, ďalších 29 bolo zranených. Hoci zahraniční odborníci potlačenie vzbury obdivovali, veliteľ zákroku a vtedajší námestník slovenského ministra vnútra Andrej Sámel bol z funkcie odvolaný. Vraj kvôli prílišnej brutalite.

Havlova porevolučná amnestia bola počtom prepustených väzňov najväčšia v našich porevolučných dejinách. Jeho ďalšia amnestia v roku 1993 sa týkala len asi 130 odsúdených, pri príležitosti Havlovho znovuzvolenia bolo v roku 1998 prepustených niečo vyše 930 ľudí.

Keď na Nový rok 2013 vyhlásil amnestiu Václav Klaus, väznice opustilo približne šesť a pol tisíc väzňov. Mnohí na slobode dlho nevydržali. Dva roky nato už polícia opäť stíhala cez polovicu oslobodených.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu