SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Vládny špeciál je pripravený kedykoľvek vyzdvihnúť siedmich slovenských vojakov v Iraku, tvrdí Pellegrini

Predseda parlamentu Danko ho označil za zbabelca a alibistu. Pellegrini si myslí, že za útokmi na jeho osobu je zastavenie miliardových nákupov v rezorte obrany.

Traja najvyšší ústavní činitelia. Traja najvyšší ústavní činitelia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Vládny špeciál je pripravený kedykoľvek vyzdvihnúť siedmich slovenských vojakov slúžiacich na misii v Iraku.

Vo svojom facebookovom profile to napísal predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v súvislosti s aktuálnou situáciou na Blízkom východe.

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) dnes informoval, že požiada predsedu vlády o zvolanie Bezpečnostnej rady SR pred rokovaním Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie (NATO).

„Bezpečnosť našich vojakov, ale aj všetkých občanov Slovenska, ktorí sa teraz nachádzajú v Iraku, je pre vládu prioritou číslo jeden. Všetky kroky budeme koordinovať s rezortmi obrany, vnútra a zahraničných vecí SR,“ priblížil premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Čaputová: O situácii som priebežne informovaná

V súčasnej situácii je dôležité, aby sa napätie na Blízkom východe nestupňovalo, každé ďalšie použitie sily ešte viac zhorší nepokojnú atmosféru v celom regióne. V súvislosti s piatkovými udalosťami v irackom Bagdade to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

V tomto zmysle nabáda hlava štátu i k uvážlivému hodnoteniu a komentovaniu udalostí.

"Bolo by veľmi nevhodné a nijako by neprispelo k upokojeniu ani riešeniu, ak by sa táto téma na Slovensku spolitizovala a prípadne bola zneužitá v rámci prebiehajúcej predvolebnej kampane," upozornila.

Čaputová uistila, že o aktuálnej situácii na Blízkom východe je priebežne informovaná.

"Príslušné rezorty situáciu monitorujú a analyzujú a očakávam, že spoločne v koordinácii a v spolupráci so spojencami navrhnú ďalší postup, najmä s ohľadom na bezpečnosť príslušníkov ozbrojených síl, ktorí sa v Iraku nachádzajú v rámci výcvikovej misie NATO," dodala slovenská prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Danko kritizuje premiéra i prezidentku

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ľutuje, že predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezidentka SR Zuzana Čaputová podcenili vzniknutú situáciu.

"Vyzýval som ich ešte dnes, aby reagovali, pričom obaja aj s prezidentkou SR zvolili len vlažné politické frázy alebo alibistický postup. Situácia na Blízkom východe sa stupňuje a životy našich vojakov môžu byť ohrozené a predseda vlády SR tak ako jemu je vlastné, zrazu zmení postoj. Hovorí, že je pripravený poslať špeciál pre našich vojakov. Je to pre neho typické, že sa Peter Pellegrini vždy zachová ako zbabelec a alibista," uviedol Danko vo svojom stanovisku.

Premiéra vyzval, aby vláda SR bezodkladne konala a nečakala na to, až Narodná rada SR prijme uznesenie o stiahnutí našich vojakov v Iraku.

SkryťVypnúť reklamu

"Vyzývam predsedu vládu SR, aby bol konečne chlap a konal tak, ako predseda vlády konať má a okamžite poslal vládny špeciál pre našich vojakov. Mrzí ma, že Peter Pellegrini vždy koná podľa toho ako mu poradia PR agentúry. Súčasne som požiadal ministra obrany SR, aby monitoroval situáciu, a aby požiadal predsedu vlády SR, a aby zvolal bezpečnostnú radu. Prosím nečakajme na to, kým sa stane väčšie nešťastie," píše Danko vo svojom vyhlásení.

Pellegrini: Dankove slovású nehodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa

Obsah statusu Andreja Danka zrejme zodpovedá nočnej hodine, v ktorej bol napísaný. Peter Pellegrini to uviedol na margo vyjadrení predsedu SNS , ktorý ho nazval zbabelcom.

Pellegrini vníma Dankove slová nielen ako nehodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa, ale aj ako súčasť urazenej reakcie na Pellegriniho rozhodnutie nepokračovať v miliardových nákupoch pre armádu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja vnímam, že asi dva mesiace trpí fetišom na moju osobu a že štartom bolo pravdepodobne moje rozhodnutie nepokračovať v miliardových nákupoch pre armádu. Odvtedy vnímam tento negatívny postoj k mojej osobe," okomentoval Pellegrini Danka.

Zároveň odmietol takéto správanie napodobňovať.

"Ja sa nikdy neznížim k takému jednoduchému, emocionálnemu a dakedy až primitívnemu spôsobu robenia politiky," dodal.

Dankovi odkázal, že nepotrebuje usmernenia, ako má postupovať a čo má robiť.

"Na rozdiel od pána predsedu Národnej rady, ktorý má viesť rokovania parlamentu, ja mám ďaleko vyššiu zodpovednosť. A budem si v tejto pozícii vždy zachovávať takú mieru profesionality a zodpovednosti, aby SR zachovala svoj kredit," dodal premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Americký prezident Donald Trump nariadil v piatok raketový útok na letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí. Zomrel aj zástupca šéfa irackej milície Abú Mahdí Muhandis, čo môže ohroziť vzťahy medzi USA a Irakom. Telo Sulejmáního identifikovali len podľa prsteňa. Rakety, ktoré boli vystrelené z dronu totiž vybuchli v momente, keď vystupoval z lietadla.

„Americké jednotky na pokyn prezidenta urobili obranný krok, aby ochránili amerických občanov v zahraničí, a zabili Kásima Sulejmáního. Cieľom útoku bolo zamedziť ďalším plánovaným útokom zo strany Iránu,“ píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva obrany.

Ozbrojený útok má veľkú odozvu aj v zahraničí, izraelská armáda je v bojovej pohotovosti. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzývajú na upokojenie situácie. USA vyzvalo svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky.

Slovenskí vojaci pôsobiaci v Iraku sú podľa Capákovej v bezpečí a ministerstvo obrany je o tamojšej situácii pravidelne informované. Vojaci sú v prípade potreby pripravení splniť evakuačné pokyny podľa rozhodnutia velenia NATO.

SkryťVypnúť reklamu

V nadväznosti na aktuálnu situáciu v Iraku po smrti iránskeho generála Kásima Sulejmáního, pozastavilo NATO výcvikovú misiu a plnenie operačných úloh.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu