BRATISLAVA - V súvislosti s aktuálnym rozhodnutím irackého parlamentu o ukončení prítomnosti cudzích vojsk v krajine vydal predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) inštrukciu veľvyslancovi SR v NATO v Bruseli.
SR má podporiť návrh v prospech ukončenia výcvikovej misie v Iraku a návrat slovenských vojakov na Slovensko v prípade, ak na pondelkovom (6. 1.) rokovaní Rady NATO bude takýto návrh predložený. Informovala o tom premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.
Iracký parlament v nedeľu schválil uznesenie, ktoré žiada ukončenie prítomnosti zahraničných vojakov v krajine. Informovala o tom agentúra AP.
Uznesenie je reakciou na americký letecký útok v Iraku, pri ktorom v piatok prišiel o život iránsky generál Kásem Solejmání.
Zákonodarcovia irackú vládu žiadajú, aby zrušila platnosť dohody, na základe ktorej Washington od roku 2014 posiela do Iraku vojakov s cieľom pomáhať v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).
Pellegrini na nedeľňajšom tlačovom brífingu po stretnutí s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek, s ktorými hovoril o situácii v Iraku, avizoval, že ak iracké orgány rozhodnú o tom, že na ich území nemajú pôsobiť príslušníci cudzích armád, slovenskí vojaci v Iraku nebudú ostávať.
V Iraku pôsobí sedemčlenná skupina slovenských vojakov, ktorí plnia úlohy v rámci výcvikovej misie NATO. Otázka ich stiahnutia sa otvorila po vyostrení situácie v regióne, ku ktorému došlo po piatkovom incidente.
Zneužívanie témy bezpečnosti vojakov v Iraku považuje SaS za diletantstvo
Bezpečnosť slovenských vojakov v Iraku musí zostať prvoradá, no zneužívanie tejto témy na vnútropolitické účely je diletantstvo. Zdôraznila to strana SaS v reakcii na aktuálnu situáciu na Blízkom východe.
Podľa hovorkyne strany Márie Stracenskej sa SaS pripája k výzve na okamžitú deeskaláciu napätia v regióne, smerujúcu ku všetkým zainteresovaným stranám.
"Zároveň odmietame akékoľvek spájanie jednotiek misie NATO v Iraku, ktoré tam vykonávajú výcvik irackých vládnych bezpečnostných síl, vrátane siedmich slovenských vojakov, s útokom na Solejmáního," zdôraznila Stracenská.
Podľa experta mimoparlamentnej koalície PS-Spolu na bezpečnosť a obrannú politiku Pavla Macka sú úvahy o stiahnutí slovenských vojakov z Iraku na mieste.
"Rozhodnutie by malo byť prijaté po dôkladnom zvážení všetkých možností, v koordinácii so spojencami a po zohľadnení bezpečnosti našich vojakov počas jeho realizácie," uviedol Macko.
Na situáciu v Iraku reaguje aj novovzniknutá strana Socialisti.sk. Jej líder Eduard Chmelár organizuje v utorok o 16.30 h pred budovou veľvyslanectva USA v Bratislave demonštráciu s cieľom upozorniť a protestovať voči krokom USA, ktoré vyvolávajú hrozbu vojnového konfliktu.