SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Švédska cena za migráciu

Jedným z hlavných dôvodov vysokej nezamestnanosti vo Švédsku je vysoký počet imigrantov, ktoré krajina prijala.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Nové údaje zo štatistického úradu Európskej únie, Eurostatu, ukazujú, že vo Švédsku rastie nezamestnanosť.

Podľa Eurostatu činila v auguste 2019 nezamestnanosť vo Švédsku 7,4%, zatiaľ čo priemerná nezamestnanosť v EÚ bola v tom istom období na úrovni 6,2%.

To znamená, že Švédsko sa radí medzi krajiny s vysokou nezamestnanosťou - v rámci EÚ je na 24. mieste z 28 krajín.

Podľa denníka Expressen je jedným z hlavných dôvodov vysokej nezamestnanosti vo Švédsku vysoký počet imigrantov, ktoré krajina prijala, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte vo februári 2019 sa švédsky minister spravodlivosti a migrácia Morgan Johansson posmieval tým, ktorí sa obávali, že migrácia povedie k hromadnej nezamestnanosti:

"Pamätáte si, ako pesimisti strašili, že migrácia povedie k hromadnej nezamestnanosti? ... Hovorím vám, že nezamestnanosť medzi ľuďmi narodenými v cudzine a medzi mladými ľuďmi naďalej klesá. A medzi ľuďmi narodenými vo Švédsku je rekordne nízka."

Teraz už sa však posmievať nikomu nemôže. V roku 2013 vyhlásil líder Sociálnych demokratov Stefan Löfven, ktorý je od roku 2014 predsedom vlády, že zabezpečí, aby do roku 2020 malo Švédsko najnižšiu nezamestnanosť v EÚ.

Teraz je už jasné, že sa mu to nepodarí.

Masívny príliv ľudí, ktorí nemajú príslušné vzdelanie a jazykové znalosti na to, aby mohli pracovať vo švédskej ekonomike, nikdy nemohol umožniť Švédsku dosiahnuť najnižšiu nezamestnanosti v EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Ako už skôr uviedol Gatestone Institute: Malé švédske mesto Filipstad je príkladom miesta, kam prišlo veľké množstvo migrantov z krajín mimo západnej civilizačné okruh, z ktorých mnohí sú negramotní, s malým alebo žiadnym vzdelaním, a v dôsledku toho je v tejto skupine približne 80% nezamestnanosť.

Títo ľudia sú úplne závislí na obecnom programe sociálneho zabezpečenia.

Podľa nedávnej správy denníka Aftonbladet dorazilo v roku 2015, počas európskej migračnej krízy, do Švédska takmer 163 000 žiadateľov o azyl - najmä zo Sýrie, Afganistanu a Iraku.

Z týchto 163 000 migrantov ich 60 000 získalo povolenie na pobyt. Podľa správy denníka Aftonbladet ich má v skupine osôb starších ako 15 rokov, ktorá má 40 019 osôb, zárobkové zamestnanie len 4 574. Z tejto kohorty žije 18 405 ľudí zo sociálnych dávok od miestneho úradu sociálneho zabezpečenia a 9 970 ľudí dostáva prostriedky na štúdium.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií v Aftonbladete má osem z desiatich municipalít, ktoré v roku 2015 prijali najviac žiadateľov o azyl, vyššiu nezamestnanosť, než je švédsky celoštátny priemer, a vo všetkých desiatich municipalitách je vyšší podiel obyvateľov závislých na sociálnych dávkach.

Aftonbladet zmieňuje Ljusnarsberg v regióne Örebro ako obec, ktorá prijala najvyšší počet žiadateľov o azyl - 230 na 1000 obyvateľov. Miera nezamestnanosti je tu viac ako 10% a podiel príjemcov sociálnych dávok je 22,9%.

V Norbergu, ktorý prijal druhý najvyšší počet azylantov vzhľadom k svojej veľkosti, je miera nezamestnanosti 8,6%.

"Miestny priemysel má veľmi obmedzenú potrebu ľudí bez skúseností a bez vzdelania," povedala miestna zastupitelka Johanna Odö.

SkryťVypnúť reklamu

"Aj keby sme mohli zamestnať viac ľudí, tak medzi tými, ktorí sú dnes v našej obci nezamestnaní, by sme vhodných ľudí nenašli."

Ekonóm a emeritný profesor Štokholmskej univerzity Per Lundborg povedal denníku Aftonbladet:

"Švédsko je jednou z technologicky najvyspelejších krajín na svete, kde je obmedzený počet jednoduchších pracovných miest. Preto mnoho ľudí z radov imigrantov zápasí s príliš veľkou vedomostnou medzerou."

V Malmö je nezamestnanosť 13,7%, čo je takmer dvojnásobok celoštátneho priemeru. Mesto sa potýka so schodkom rozpočtu vo výške 390 miliónov švédskych korún (40,2 milióna dolárov).

"Je to niečo, čo zdieľame s mnohými ďalšími municipalitami. Je to zavinené demografickým vývojom, keď klesajúci počet pracujúcich ľudí musí teraz vytvoriť prostriedky pre čoraz viac tých ostatných," povedala nedávno denníku Sydsvenskan vedúca finančného odboru mesta Malmö Anna Westerling.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa správy Švédskej asociácie miestnych samospráv a regiónov (SKL) vykázala každá štvrtá obec a tretí región v roku 2018 schodok rozpočtu. V roku 2019 sa očakáva schodok rozpočtu najmenej v 110 municipalitách. [1] (Vo Švédsku je 290 municipalít (komún, obcí) a 21 regiónov.)

Mnoho municipalít preto musí previesť rozpočtové škrty. V meste Ystad, na juhu Švédska, zaisťujú miestne sociálne služby starším ľuďom teplé jedlá a upratovaciu službu.

Aby sa ušetrili peniaze, tak miestne úrady už nebudú poskytovať teplé jedlá pre seniorov a upratovacie služby budú obmedzené na jedno upratovanie za tri týždne. A seniori si budú musieť kupovať hotové jedlá v supermarkete.

"Je to pokus o zefektívnenie našich pracovných procesov. Ale je to tiež prehodnotenie a nová inšpirácia," povedal manažér sociálnych služieb mesta Ystad Dan Kjellsson denníku Aftonbladet.

SkryťVypnúť reklamu

Článok však tiež citoval dcéru staršej osoby, ktorá je klientkou pomocnej služby:

"Predstavte si, že už sami toho veľa nemôžete doma urobiť, a preto vám obec pomáha s upratovaním. Predstavte si toaletu, ako bude vyzerať po troch týždňoch? Ako to bude vyzerať v kuchyni, aká to bude hygiena? Upratovanie je podľa mňa potrebné urobiť každé dva týždne," povedala.

Podľa správy v denníku Aftonbladet oznámil miestny úrad v meste Motala, že v snahe znížiť náklady na prevádzku svojich nehnuteľností, vrátane domovov dôchodcov, obmedzí ich vykurovanie.

"O seniorov sa postaráme; rozhodne nezmrznú, majú predsa k dispozícii deky," je v správe.

Kritika navrhovaných úspor na starostlivosť o seniorov v Motale však bola taká silná, že miestne zastupiteľstvo muselo ustúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Je dobre, že v Motale načúvali a zmenili svoje plány. Dúfame, že sa poučili a že starostlivosť o seniorov bude tou poslednou vecou, ​​na ktoré budú chcieť v budúcnosti ušetriť," povedala hovorkyňa organizácie švédskych dôchodcov SPF Seniorerna Eva Eriksson.

Motala tiež plánuje ušetriť výdavky za teplú stravu pre seniorov tým, že ich nahradí hotovými jedlami, ktorá sa ohrejú v mikrovlnke. Uvidíme, či si nerozmyslí aj tento plán.

Medzitým švédsky parlament schválil v júni 2019 zákon umožňujúci zlučovanie rodín, ktorý pravdepodobne opäť zvýši imigrácii do Švédska. Proti hlasovali len poslanci z Umiernené strany a Švédski demokrati.

"Vláda je pritom úplne v pohode a nič si nepripúšťa. Vôbec nepočítajú s tým, že sa zrejme bude opakovať situácia z roku 2015," povedala poslankyňa Umiernenej strany Maria Malmer Stenergard.

SkryťVypnúť reklamu

"V našich obciach aj mestách ešte stále panuje kríza. Hovoríme tomuto zákonu NIE, pretože to, čo potrebujeme, je prísna migračná politika."

[1] Švédsko má dva stupne miestnych úradov (vlád): lokálne (municipálne) a regionálne (krajské). Územie Švédska je rozdelené na 290 municipalít (komún, obcí) a 21 regiónov (krajov).

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu