SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Únia musí v roku 2020 vstrebať bolestný brexit a vyriešiť rozpočet

S Britániou odchádza druhá najväčšia európska ekonomika, finančná križovatka, odporca ekonomických regulí.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. (Zdroj: TASR/AP)

Európa vykročila do zlomového roku. Vlani padlo pár európskych vlád, Boris Johnson dostal od voličov šancu dotiahnuť brexit a prvýkrát v histórii sa Európska únia zmenší.

Vlády sa tiež ujala nová Európska komisia a šestnásťročná Švédka Greta Thunbergová určila jej hlavnú agendu: klimatické zmeny.

Nebol to ľahký rok. Ale stále ešte celkom znesiteľný v porovnaní s tým, čo čaká Európu tento rok. Problémy, ktoré starý kontinent v roku 2019 dusili, jednoducho nemizne. Skôr sa zvýrazňujú. Tu sú tie hlavné z nich, píše server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Brexit


Britský rozvod s Úniou predstavuje pre európskych politikov hotový bolehlav. Už od roku 2016, ked pre neho Briti hlasovali.

Na ostrovoch sa vystriedali traja premiéri, prebehli dvoje parlamentné voľby a uplynulo 1 274 dní, než sa stal návrh brexitovej dohody prijateľný pre britských zákonodarcov.

Brexitová sága tým zďaleka nekončí.

Británia by mala opustiť Úniu najneskôr k dátumu 31. januára. Vyjednávanie o následnej obchodnej dohode zaberie prinajmenšom zvyšok roka. Bude tak menej času na iné podstatné veci.

"Som veľmi znepokojená tým, ako máme málo času," posťažovala sa šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Rozluka zanechá európsku dvadsaťsedmičku oslabenú. Prvýkrát od svojho vzniku sa európsky projekt drobí, namiesto aby posilňoval.

SkryťVypnúť reklamu

Straty budú hmatateľné. S Britániou odchádza druhá najväčšia európska ekonomika, finančná križovatka, odporca ekonomických regulí. Ľutovať budú teda liberálne orientované severské krajiny s Holandskom či trebárs i Českom. Ich hlas bude menej počuť. Tandem Berlín-Paríž stratí oponenta.

Škody budú zrejmé aj na diplomatickom poli. Briti držia jedno z piatich kresiel Bezpečnostnej rady OSN. Žiadna iná európska krajina si neuchovala tak silný globálny vplyv.

Máloktorá únijná krajina tiež prekračuje potrebné dve percentá výdavkov na obranu, ako to robí Británia.

Klimatická agenda


Úroveň škodlivých emisií v atmosfére mimo všetku pochybnosť dosiahne nových rekordných hodnôt. Prídu ďalšie alarmujúce správy o topiacich sa alpských ľadovcoch, rekordných horúčavách a ničivých požiaroch, od Škandinávie až po Grécko. Európski politici budú pod tlakom, aby začali rýchlo konať.

SkryťVypnúť reklamu

Agende európskych summitov bude dominovať Európska zelená dohoda, plán Európskej komisie, podľa ktorého by sa mala Únia stať do roku 2050 klimaticky neutrálna.

Napĺňať plány chce Komisia čo najrýchlejšie. Už v marci sa chystá navrhnúť prvý klimatický zákon, ktorý by mal zaniesť uhlíkovú neutralitu do únijnej legislatívy. Do októbra potom tím von der Leyenovej predstaví plán na zníženie emisií do roku 2030 o najmenej 50 percent oproti stavu z roku 1990.

Európska Zelená dohoda zahŕňa desiatky krokov, ktoré majú pomôcť cieľ dosiahnuť. Od finančných regulácií cez zdaňovanie leteckej dopravy až po prísne pravidlá pre automobily. Von der Leyenová prirovnala zmeny k pristátiu človeka na Mesiaci.

Kritici hovoria, že európske ekonomiky, zošnurované radom reguláciou, budú strácať v boji so zahraničnými konkurentmi. Prehĺbia sa tiež spory medzi "ekologickejším" západom Únie a východounijnými členmi, ako je Poľsko, ktorí sú závislí na ťažbe uhlia.

SkryťVypnúť reklamu

Spory o rozpočet


Úniu čaká tiež ťažké rokovania o viacročnom rozpočte na roky 2021 až 2027. Otázkou by sa mal zaoberať mimoriadny summit, ktorý chce šéf Európskej rady Charles Michel zvolať na február.

Čaká sa nezmieriteľná debata. Stretnú sa čistí platcovia do rozpočtu s krajinami východného a južného krídla Únie, ktoré z politiky súdržnosti profitujú. Návrh, ktorý pripravilo Fínsko, zožal značnú kritiku.

Chorvátsko, ktoré teraz prevzalo po Fínsku európske predsedníctvo, chce naopak zachovať čo najväčší objem peňazí pre kohéznu aj poľnohospodársku politiku.

Europarlament bude tiež žiadať výrazné sumy na boj proti globálnemu otepľovaniu. Do toho vstupuje prízrak novej finančnej krízy, ktorú predpovedajú niektorí ekonómovia. Nečaká sa ani trochu jednoduchá debata.

SkryťVypnúť reklamu

Imigrácia


Štatistiky o počte novo prichádzajúcich migrantov do Európy nevyzerali na prvý pohľad tak hrozivo ako v čase vrcholiacej utečenecké krízy, keď v roku 2015 pribudlo vyše milión ľudí.

Vlani prišlo podľa štatistík OSN do Európy 125-tisíc migrantov. Väčšina z nich, približne 75-tisíc, prišla obnovenou balkánskou trasou.

Tábory na gréckych ostrovoch sú preplnené migrantmi nad svoju kapacitu. Zosilnená prevádzka na pašeráckych trasách začne v apríli, príliv migrantov zosilnie a Európa nevie, čo s tým.

Hlavné krajiny, ktoré nesú záťaž, ako je Nemecko, preto zrejme zosilnia tlak na prerozdeľovanie migrantov.

Aj tu sa dajú čakať prudké debaty medzi západom Únie a odporcami z radov vyšegrádskych krajín či Rakúska.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu