SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Nová rakúska vláda: manželstvo z rozumu

Program Kurzovej vlády sa dosť drží pri stene.

Predseda konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a bývalý kancelár Sebastian Kurz a predseda strany Zelených Werner Kogler.Predseda konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a bývalý kancelár Sebastian Kurz a predseda strany Zelených Werner Kogler. (Zdroj: TASR/AP)

Niekoľko mesiacov po predčasných voľbách dobehli v Rakúsku rokovania o novej vláde. Jej členmi sú vôbec prvýkrát Zelení.

A keďže skoršia Kurzova vláda (ÖVP + FPÖ) prevádzkovala pomerne striktnú azylovú a migračnú politiku, veľa českých čitateľov sa zaujíma o to, ako bude fungovať vláda nová. Niektorí z nich pritom trochu panikária.

Preto som sa ponoril ako do zverejneného programu (PDF tu), tak do informácií o tom, ako rokovania prebiehali a kto obsadí ktorú pozíciu, pretože to je hocikedy o dosť dôležitejšie než to, čo stojí v programe, píše komentátor Marian Kechlibar v článku uverejnenom ne jeho webe kechlibar.net .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môj celkový stručný záver: všeobecne si myslím, že s novou rakúskou vládou nebudeme mať žiadne kritické problémy. Je očakávateľným spôsobom protijadrová, ale to je jav, ktorý u našich južných susedov postihuje všetky strany vrátane FPÖ.

Skôr sa čudujem Zeleným, že na takýto program pristúpili, pretože si toho presadili nápadne málo.

Najskôr ešte krátko k iným koaličným možnostiam. Víťazná ÖVP má v parlamente 71 poslancov, potrebuje teda ešte aspoň jednu stranu k väčšine.

Bezprostredne po voľbách nevylučoval ich víťaz Kurz žiadnu variantu. Možnosť veľkej koalície s SPÖ však bola považovaná za veľmi nepravdepodobnú; v Rakúsku bývala veľká koalícia pri moci historicky až príliš často a súčasná líderka SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová si s Kurzom veľmi nerozumie, aj keď nie sú vyslovene na nože.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie koalície s FPÖ stála ako jedna z možností, ale strana sama sa hneď po voľbách rozhodla, že radšej pôjde do opozície, a tento postoj opakovane potvrdila. Predsa len v nich nezožala veľmi dobrý výsledok.

FPÖ má vôbec opakovane dosť zvláštne politickú dynamiku, pri ktorej získava v opozícii celkom silnú podporu medzi voličmi, potom vstúpi do vlády a tam si pomerne rýchlo zamiesi na problémy, najčastejšie personálneho rázu.

Momentálne musí nový predseda Norbert Hofer (bývalý kandidát na prezidenta) zapracovať na imidži strany, značne pošramotenú rôznymi akciami bývalého vicekancelára Stracheho.

Aféra Ibiza, ktorá viedla k pádu vlády vlani v máji, dorazila aj do českých médií. Stručne: Stracheho protivníci na neho ušili búdu a tajne natočili ešte pred voľbami trochu pripitého politika, ako sa s nejakými rusky hovoriacimi dámami celé hodiny bavia o tom, aké kšefty by sa dali urobiť, napr. okolo novín Kronen Zeitung. O pár rokov neskôr video zverejnili.

SkryťVypnúť reklamu

Už len to by asi stačilo ku koncu kariéry, ale potom, čo vyšlo najavo aj to, že si predseda nosil podozrivé balíčky s hotovosťou, ho nakoniec strana v decembri 2019 vylúčila úplne. (Na rozdiel od Johanna Gudenusa, ktorý pri akcii tlmočil a po zverejnení videa odišiel z funkcií a zo strany sám.)

Norbert Hofer sa teraz snaží bývalých voličov uistiť o tom, že sa pomery v budúcnosti zlepšia.

Na túto úlohu sa celkom hodí. V prezidentských voľbách získal vyše dva milióny hlasov, na verejnosti sa chová slušne a nie je spájaný s korupciou. Ale nepochybne to bude práca na pár rokov a dovtedy nebude FPÖ takpovediac regierungstauglich.

No, a keďže NEOS, najmenšia strana rakúskeho parlamentu, nemá dosť poslancov, pri vytváraní vlády ostával ÖVP buď variant jednofarebnej menšinovej vlády, alebo koalícia so Zelenými.

SkryťVypnúť reklamu

Zelení si v roku 2017 prešli ťažkou krízou, keď sa od nich odštiepila nová strana pod vedením Petra Pilza. (Pozri článok o výsledkoch volieb pred dvoma rokmi.) Tá sa do parlamentu vtedy dostala, keď oni nie.

V pôvodnej strane došlo k zmene vedenia. Stereotypne pokrokárska Eva Glawischnig (článok o tom, čím sa preslávila) bola nahradená Wernerom Koglerom, ekonómom, ktorý sa veľmi zaujíma o životné prostredie, ale v témach ako migrácia a gender je nápadne vlažný.

Dobre, ako vyzerá program novej vlády?

Osemdesiat percent tvoria položky, ktoré nás z českej perspektívy nemusia veľmi zaujímať. Podobne ako všetci, aj nová rakúska vláda sa zaklína zvyšovaním transparentnosti a odbúravaním byrokracie. (Hergot, nemalo by byť už dávno po nej, mrche jednej?)

SkryťVypnúť reklamu

Medzi drobné zaujímavosti patrí napríklad zrušenie publikačnej povinnosti v štátom vlastnenom denníku Wiener Zeitung; v časoch internetu je vydávanie zákonov a vyhlášok v novinách anachronizmus. Všeobecne sa čaká, že pre Wiener Zeitung to bude ťažká až fatálne ekonomická rána.

Zelení dostali priestor pre sebarealizáciu v ekologickej oblasti, najmä v doprave, ktoré je venovaný celkom veľký kus programu. Aj tam je ale väčšina navrhovaných opatrení vcelku mäkká - obzvlášť ak ich porovnáme s radikálnymi požiadavkami až fantáziami, ktoré bežne zaznievajú od predstaviteľov pouličných hnutí.

K letenkám sa má platiť príplatok 12 euro za osobu, ale žiadna všeobecná daň z emisií CO2 zatiaľ zavedená nebude. Majú byť posilnené železnice a zavedené lacné ročné sieťové cestovné lístky v režime 1-2-3, čo znamená "1 euro denne za jazdenie po jednej spolkovej krajine, 2 po dvoch krajinách (napr. Viedeň a Dolné Rakúsko), 3 eurá po celom Rakúsku" .

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššia rýchlosť na diaľniciach má byť zredukovaná zo 140 km / h späť na 130 km / h. Štát má podporovať rekonštrukcie budov tak, aby boli energeticky šetrnejšie, pozvoľna obmedzovať vykurovanie fosílnymi palivami atď. Cieľom je CO2 neutralita do roku 2040.

V ďalších oblastiach, ktoré si zvyčajne spájame so zelenou politikou, je vládny program nápadne konzervatívny. Gender sa v 326 stranách texte vyskytuje len päťkrát a o woke témach typu transgenderových záchodov tam nie je ani slovo.

Ani protivná Gender-sternchen, ktorá v Nemecku ovláda čoraz väčší priestor v tlači, sa v texte nepoužíva, namiesto toho sú tu síce rozvláčne, ale aspoň gramaticky správne formulácie ako "Bürgerinnen und Bürger" (občianky a občania).

V migračných a azylových záležitostiach potom program novej vlády vôbec nedáva najavo, že by ho spoluvytvárali Zelení. V školách má byť zakázané nosenie hidžábu až do 14 rokov veku, čo sa zdôvodňuje nutnosťou zabrániť tomu, aby ho školáčky nosili z donútenia.

SkryťVypnúť reklamu

Štát vypracuje akčný plán proti prejavom náboženského extrémizmu a politického islamu, ktorý je v rámci vládneho programu postavený na rovnakú úroveň, ako extrémizmus politický. K skúmaniu politického islamu bude zriadené informačné stredisko.

Bude venovaná špeciálna pozornosť vzniku paralelných spoločností a segregovaných štvrtí.

Zďaleka najkontroverznejšie bezpečnostné opatrenie, ktoré sa na zjazde Zelených dosť pretriasalo, je tzv. Sicherungshaft zum Schutz der Allgemeinheit (zaisťovacia väzba pre ochranu spoločnosti), čo by však vyžadovalo zmenu ústavy, a tá sa skôr meniť nebude; opozičná FPÖ by síce bola pre, ale potrebnou väčšinou spolu s ÖVP nedisponujú, takže tento úmysel zrejme zostane len na papieri.

Osobne som v novom vládnom programe našiel len jedno miesto, ktoré ma vyslovene štve a považujem ho za rizikové, a to je štvrťstránka venovaná téme Verfolgung von "Hass im Netz", čiže Stíhanie "nenávisti na internete". To znie dosť orwellovsky, avšak program je v tomto mieste veľmi stručný a vágny.

SkryťVypnúť reklamu

Rozloženie kresiel v novom kabinete je tiež celkom podstatné. Tri ministerstvá získajú Zelení, deväť ÖVP, tri bezpartajní, každá strana bude mať ešte svojho štátneho tajomníka, plus samozrejme vicekancelára za Zelených a kancelára za ÖVP.

Pod Zelených spadnú ministerstvá spravodlivosti, infraštruktúry a životného prostredia, sociálnych vecí (nie však rodinných záležitostí). ÖVP si nechala ťažkotonážne rezorty typu financií, obrany a vnútra. Školstvo dostane na starosti bezpartajný vedec Heinz Fassmann.

Novinkou je ministerstvo pre integráciu, ktoré dostala na starosti Susanne Raab (ÖVP). To je autorka novelizácie zákona o islame (Islamgesetz) a zákazu zahaľovania tváre (Burkaverbot). Do jej agendy by mal patriť práve politický islam a boj proti vzniku paralelných spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

Toľko teda deklarácia úmyslov. Prax ešte len uvidíme. Za veľký zdroj trenice a ťahaníc v budúcej vláde považujem hlavne peniaze, pretože programové vyhlásenie sa zaväzuje k redukcii daňového zaťaženia a dlhu Rakúska, čo je s ekologickými projektmi skôr asi nezlučiteľné. Keďže ministerstvo financií si ponechala ÖVP, očakávajme každoročné boje o rozpočet, ktoré môžu vládu i položiť.

Ak to sčítam a podčiarknem: pre zelené hnutia Európy je táto vláda skôr problém než víťazstvo. Rakúski Zelení ustúpili Kurzovi v toľkých veciach, ktoré ich kolegovia považujú za kriticky dôležité, že možno budú za zradcov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu