BRATISLAVA. Irán v noci zaútočil na iracké základne s americkými vojakmi. Podľa Pentagonu mal použiť viaceré balistické strely, tvrdí CNN.
Terčom útoku sa stala základňa Ajn al-Asad v centrálnej časti krajiny a základňa v kurdskom Irbíle na severe Iraku.
Iránsky raketový útok na iracké základne využívané americkými vojakmi si nevyžiadal žiadne obete na strane irackých vojakov. Oznámila to iracká armáda.
Podľa jej stanoviska, ktoré priniesla v stredu štátna tlačová agentúra, trval útok pol hodinu a začal sa o 1:45 miestneho času.
Irán vypálil celkovo 22 balistických rakiet. Sedemnásť rakiet zasiahlo leteckú základňu Ajn al-Asad v provincii Anbár. Dve z nich nevybuchli. Päť ďalších cielilo na základňu v kurdskom Irbíle na severe Iraku.
Americký prezident Donald Trump na Twitteri krátko po útoku uviedol, že "všetko je v poriadku". Dodal, že "zatiaľ je to dobré", čo sa týka obetí.
Loading
...
Iránska štátna televízia uviedla, že išlo o pomstu za smrť iránskeho generála Kásima Sulejmáního, ktorý prišiel o život minulý piatok pri americkom útoku neďaleko medzinárodného letiska v Bagdade, informuje AP.
"Je jasné, že tieto rakety boli odpálené z Iránu," uviedol v noci z utorka na stredu hovorca Pentagonu Jonathan Hoffman, píše server idnes.cz.
"Kým vyhodnocujeme situáciu a našu reakciu, podnikneme všetky potrebné kroky na ochranu a obranu amerických vojakov, partnerov a spojencov v regióne," uistila americká armáda.
Americká základňa bola úplne zničená, tvrdí Irán
Základňa Ajn al-Asad, na ktorej sú umiestnené aj americké sily, bola "úplne zničená", tvrdia iránske revolučné gardy. Podľa iránskej televízie Teherán hrozí "ešte ničivějšími odpoveďami" v prípade nového amerického útoku.
Raketové útoky, ktoré nasledovali po Sulejmáního pohrebe, vyvolali obavy, že obe znepriatelené krajiny by mohli byť bližšie k vojne.
Podľa agentúry AP sú však náznaky, že k ďalším odvetným akciám, minimálne v krátkom časovom horizonte, už nedôjde.
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf označil stredajší raketový útok iránskych revolučných gárd na dve iracké základne, na ktorých sú americkí a spojeneckí vojaci, za primerané sebaobranné opatrenie.
"Nemáme v úmysle vyvolať eskaláciu alebo (rozpútať) vojnu, proti akékoľvek agresii sa však budeme brániť," uviedol na Twitteri Zaríf.
Iránske revolučné gardy medzičasom podľa CNN pohrozili, že ak by USA podnikli odvetný útok na Irán, zaútočia iránske sily na ciele v Spojených štátoch, Dubaji a Izraeli.
Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v reakcii na iránsky útok vydal zákaz letov amerických dopravných lietadiel nad Irakom, Iránom a Perzským zálivom.
"FAA... vydal nariadenie, na základe ktorého platí pre letecké spoločnosti zákaz využívať vzdušný priestor nad Irakom, Iránom, ako aj Perzským a Ománskym zálivom. FAA bude situáciu na Blízkom východe aj naďalej pozorne sledovať," uvádza sa vo vyhlásení amerického Federálneho úradu pre letectvo.