SME
Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena
NÁZORY

Vďaka Trumpovi smeruje americká politika správnym smerom

Sulejmání bol "štátnickou verziou Usámu bin Ládina". Mal povesť najnebezpečnejšieho muža na Strednom východe.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Opäť sa ukázalo, že sa kritici iránskej politiky prezidenta Trumpa mýlia: Nielenže americké sankcie vyvinuli výrazný tlak na mulláhov vládnucich v Iráne a ich schopnosť financovať nimi sponzorované teroristické skupiny, ale navyše prezident Trump nedávno nariadil prekvapivý vojenský útok, pri ktorom boli neďaleko bagdadského letiska eliminovaní veliteľ iránskych elitných jednotiek Quds generálmajor Kásim Sulejmání a veliteľ irackej milície Abu Mahdi al-Muhandis.

Podľa amerického ministerstva obrany Sulejmání "aktívne plánoval útoky na amerických diplomatov a amerických vojakov v Iraku a v celom regióne."

Článok pokračuje pod video reklamou

Nečakaná Sulajmáního smrť je rozhodne ťažkou ranou uštedrenou vládnucim mulláhom, píše Majid Rafizadeh v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Sulejmání bol v mocenskej hierarchii Iránskej islamskej republiky považovaný za druhého najmocnejšieho muža po duchovnom vodcovi ajatolláhovi Alím Chameneím.

Kásim Sulejmání, neochvejne verný Chameneího dôverník, mal obrovský vplyv na tvorbu zahraničnej politiky iránskeho režimu. Sulejmání nepreháňal, keď v správe americkému generálovi Dávidovi Petraeusovi napísal:

"... mal by ste vedieť, že ja, Kásim Sulejmání, riadim politiku Iránu voči Iraku, Libanonu, Gaze a Afganistanu. Iránskym veľvyslancom v Bagdade je príslušník mojich jednotiek Quds. A príslušníkom jednotiek Quds bude aj jeho nástupca."

Iránsky duchovný vodca menoval Sulejmáního veliteľom jednotiek Quds už takmer pred dvadsiatimi rokmi. Jednotky Quds sú súčasťou Iránskych revolučných gárd (IRGC) a sú poverené exportom iránskych ideologických, náboženských a revolučných princípov do zahraničia.

Ako veliteľ jednotiek Quds mal Sulejmánín na starosti extrateritoriálne operácie, vrátane organizovania, podpory, výcviku, vyzbrojovania a financovania prevažne šiitských milícií; vyvolávanie vojen priamo alebo nepriamo prostredníctvom týchto iránskych predstaviteľov; vyvolávanie nepokojov v iných krajinách s cieľom presadzovať ideologické a hegemonické záujmy Iránu; a organizáciu atentátov na zahraničné politické osobnosti a vplyvných iránskych disidentov po celom svete.

Tým, že jednotky Quds poskytujú svojim proxy spojeneckým skupinám v Iraku smrtiace, sofistikované bomby, vrátane improvizovaných výbušných zariadení (IED), ktoré zabíjajú vojakov i civilistov - Iračanov a Američanov - spôsobujú v Iraku chronickú nestabilitu.

Pod jeho velením boli jednotky Quds tiež obvinené z neúspešných plánov na uskutočnenie bombových útokov proti saúdskému a izraelskému veľvyslanectvu na území USA a na zavraždenie vtedajšieho saudského veľvyslanca v USA Adela al-Džubajrá. Vyšetrovanie odhalilo, že jednotky Quds boli tiež za atentátom na libanonského sunnitského premiéra Rafíka Harírího.

Sulejmání tiež úspešne nadviazal spojenectvo s rôznymi teroristickými skupinami a ozbrojencami, vrátane nešíitských teroristických skupín, ako je Al-Kájda.

Pod Sulajmáního velením bola iránska armáda tiež zapojená do útokov z 11. septembra 2001. Federálny sudca USA George B. Daniels vydal súdny vyhlásenie, že za útokmi nesú spoločnú zodpovednosť Irán, jeho libanonský šiitský proxy spojenec Hizballáh a Al-Kájda.

Irán poskytol "bezpečný prístav pre niektorých vodcov al-Kájdy. Vedúci predstavitelia jednotiek Quds majú dlhodobé väzby na al-Kájdu a od pádu Afganistanu poskytli niektorým vodcom al-Kájdy cestovné doklady a bezpečné útočisko," uviedol analytik jednej európskej spravodajskej služby.

Vysoký dôstojník námorníctva USA vo výslužbe Christopher Harmer povedal denníku New York Times, že Sulejmání je "štátnickú verziou Usámu bin Ládina".

Sulejmání mal povesť najnebezpečnejšieho muža na Strednom východe. Uprednostňoval ofenzívne taktiky a operácie pred defenzívnymi a rád sa fotografoval so svojimi i spojeneckými vojakmi na bojových poliach Sýrie, Jemenu, Libanonu a Iraku.

Už skôr bol sankcionovaný Spojenými štátmi, Švajčiarskom a Bezpečnostnou radou OSN prostredníctvom rezolúcie č. 1747 a bol zapísaný na Špeciálny americký zoznam hlavných globálnych teroristov.

Velil zhruba 20 000 príslušníkov jednotiek Quds a v prípade núdze mohol nasadiť jednotky Iránskych revolučných gárd a milície Basídž. Sulejmání tiež velil bojovníkom milícií, ktoré Irán podporuje a ktoré pomohol vytvoriť, a najímal bojovníkov z iných krajín, napríklad z Afganistanu, aby za Irán bojovali v jeho zástupných (proxy) vojnách.

Sulajmáního modus operandi spočíval vo vyvolávaní nestability v iných krajinách v záujme Teheránu. Raz vyhlásil, že nepokoje a povstania na Strednom východe a v severnej Afrike "poskytujú našej (iránskej) revolúcii skvelé príležitosti ..."

"Dnes už sa o víťazstvo alebo porážke Iránu nerozhoduje v Mehrane a Chorramšahri. Naše hranice sa posunuli a my sa chystáme zvíťaziť v Egypte, Iraku, Libanone a Sýrii. Toto je ovocie našej islamskej revolúcie."

Nenávisť iránskej vlády voči USA sa zdá byť najdôležitejším dôvodom jej existencie. Kým zostanú vládnuci mulláhovia pri moci, bude Iránska islamská republika pokračovať vo svojich teroristických akciách a v hlbokom antagonizme proti Američanom, svojim sunnitským susedom, a krajinám, ktoré sa snažia ovládať - Iraku, Sýrii, Jemenu, Libanonu, Pásme Gazy a Venezuele - a samozrejme západu.

Vďaka prezidentovi Donaldovi J. Trumpovi zasadili Spojené štáty antisemitskému a protiamerickému režimu v Iráne ďalší významný úder. K zdeseniu kritikov z Washingtonu smeruje politika prezidenta Trumpa voči Iránu správnym smerom. Maximálny tlak je tou pravou stratégiou k skroteniu tohto predátorského režimu.

Dr. Majid Rafizadeh vyštudoval Harvard, je obchodný stratég a poradca, politológ, člen správnej rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Medzinárodnej americkej rady pre Blízky východ). Je autorom niekoľkých kníh o islame a americkej zahraničnej politike. Môžete mu napísať na Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.

Najčítanejšie články

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Odstrániť Konevovu sochu za núdzového stavu je drzé a zbabelé, myslí si Klaus

Rezolútne odmietame snahy a pokusy z vnútropolitických dôvodov vytvárať nepriateľstvo k niektorým cudzím krajinám, pestovať obrazy nepriateľa a hrať sa s umelo pestovaným pocitom ohrozenia našej krajiny zvonku.

Václav Klaus.
Názory

Sever proti juhu alebo "kto to zaplatí"?

Koronavírusová kríza znovu oživila spor "sporivých" a "zadĺžených" štátov o to, ako má fungovať eurozóna.

Ilustračné foto.
Slovensko

Vyšetrovacia kapacita súkromných laboratórií sa zdvojnásobila

V najbližších dňoch je naplánované otvorenie ďalších odberových miest v Bratislave, Poprade, Prešove, Púchove, Ilave a Kráľovskom Chlmci.

Masívne testovanie vzoriek je základ.
Kresťanstvo

Vatikán zriadil komisiu na preskúmanie možného diakonátu žien

Žena sa diakonkou nemôže stať, aj keď niektorí historici tvrdia, že v ranej kresťanskej cirkvi tento úrad zastávali.

Pápež František počas štvrtkovej omše.