TEHERÁN - Iránski vyšetrovatelia vo štvrtok oznámili, že posádka ukrajinského lietadla, ktoré v stredu havarovalo pri Teheráne, neuskutočnila volanie o pomoc a v momente, keď došlo k pádu stroja, sa snažila vrátiť naspäť na letisko. Informovala o tom agentúra AP.
Iránsky úrad civilného letectva to uviedol v predbežnej správe deň po tom, ako sa lietadlo leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines zrútilo krátko po štarte z letiska v Teheráne. Nehodu neprežil nikto zo 176 ľudí na palube.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v súvislosti s tragédiou vyhlásil štvrtok 9. januára za deň smútku, uvádza agentúra TASS.
Vyšetrovatelia podľa AP takisto uviedli, že lietadlo pred pádom pohltili plamene. Pád lietadla vyvolal obrovský výbuch, ktorý pravdepodobne zapríčinila skutočnosť, že bolo pred letom do Kyjeva plne natankované.
Správa takisto potvrdila, že sa podarilo získať obe čierne skrinky lietadla obsahujúce letové údaje a záznam komunikácie z kokpitu. Skrinky sú však poškodené a časť záznamov sa stratila.
Prezident Zelenskyj oznámil, že ukrajinskí vyšetrovatelia pricestovali do Iránu, aby pomohli pri zisťovaní príčin nešťastia. Na palube havarovaného stroja boli aj dvaja ukrajinskí pasažieri a deväť členov posádky.
Boeing typu 737-800 prešiel dva dni pred nešťastím plánovanou technickou kontrolou. Zelenskyj v dôsledku havárie nariadil preveriť technický stav všetkých civilných lietadiel na Ukrajine.
Agentúra Ukrinform v stredu informovala, že letecká spoločnosť Ukraine International Airlines pozastavuje lety do Teheránu.
Kamene a bahno ako dôkaz? Bellingcat varuje pred fotkami z pádu lietadla
Skupina investigatívnych novinárov Bellingcat po stredajšom páde ukrajinského lietadla v Iráne varuje pred unáhlenými závermi nad príčinami havárie.
Na Twitteri totiž kolujú fotografie, ktoré ukazujú "podozrivé" diery na trupe stroja. Tie v mnohých ľuďoch budí dojem, že civilné rokov sa 176 ľuďmi na palube niekto zostrelil, píš server idnes.cz.
"Hej všetci, buďte opatrní ohľadom analýz dier na rôznych častiach lietadla. Napríklad tieto obrázky ukazujú jeden kus s, dierami ', ktoré na fotkách s vyšším rozlíšením vyzerajú skôr ako malé kamene alebo ďalšie trosky," upozorňuje na Twitteri novinár Bellingcatu Nick Waters.
Vzhľadom k súčasnému napätiu medzi Spojenými štátmi a Iránom začali ľudia na sociálnych sieťach okamžite špekulovať o príčine nehody.
Slúžia im k tomu práve aj snímky deravého kusu trupu zrúteného lietadla, video s padajúcim lietadlom v plameňoch alebo napríklad to, že pád stroja po sebe nezanechal v poli žiadny kráter.
"Musím naozaj zdôrazniť, že to isté sme videli aj u lietadla MH17. Blato a kamene na fotkách s nízkym rozlíšením boli nesprávne identifikované ako rany po zásahu črepiny, čo viedlo niektorých ľudí k zlým predčasným záverom o vraku. A to isté sa deje aj teraz," napísal tiež zakladateľ skupiny Bellingcat Eliot Higgins.
Loading
...
U malajzijského lietadla MH17, ktorý sa s 298 ľuďmi na palube zrútil v roku 2014 na ukrajinskom území pri lete z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, však holandskí vyšetrovatelia nakoniec došli k záveru, že bol skutočne zostrelený proruskými separatistami na východe Ukrajiny.
"Nehovorím, či to lietadlo bolo zostrelené alebo nie. Hovorím, že ľudia hovoria, že tieto snímky ukazujú diery, aj keď to na diery nevyzerá," dodáva Waters s tým, že niektoré zábery naozaj vyvolávajú otázky.
Na závery stredajšej havárie si však verejnosť ešte bude musieť počkať. Čierne skrinky havarovaného lietadla Irán nechce odovzdať Boeingu a že zatiaľ ani nie je jasné, ktorá krajina by letový záznam mala skúmať.
"Nedáme čiernej skrinky staré výrobcovia a Amerike," uviedol šéf iránskej agentúry civilného letectva Ali Abedzadeh, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na iránsku pološtátnu agentúru Mehr.