SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Matovič by sa mal v parlamente ospravedlňovať, môže to trvať hodiny, myslí si Hrabko

Za rozumné považuje odsunutie siedmich slovenských vojakov z územia Iraku. "Bolo to urobené v koordinácii so všetkými zainteresovanými stranami. Nebol to samostatný krok, ani útek z bojiska."

Igor Matovič.Igor Matovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Mandátový a imunitný výbor Národnej rady (NR) SR odporučil Igorovi Matovičovi (OĽaNO), aby sa ospravedlnil za niektoré svoje výroky ešte zo septembra minulého roka.

Tým podľa publicistu Juraja Hrabka získal líder OĽaNO na zrejme poslednej parlamentnej schôdzi tohto volebného obdobia exkluzívny priestor na vystúpenie.

"Ospravedlňovať sa môžete aj hodinu, aj dve. Alebo vôbec. To záleží na rozhodnutí Igora Matoviča. V každom prípade, priestor bude mať. A ak sa už raz ujme slova, bude ho ťažko zastaviť," povedal v Tablet.tv Juraj Hrabko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paragraf 139 rokovacieho poriadku Národnej rady totiž podľa Hrabka hovorí o tom, že sa na odporúčanie výboru poslanec má ospravedlniť.

Ak tak neurobí, mandátový a imunitný výbor posunie vec plénu, ktoré ho môže potrestať až tisíceurovou pokutou. Žiadne časové limity na dĺžku ospravedlnenia však podľa Hrabka tento paragraf neuvádza.

Na parlamentnej schôdzi 21. januára by mali poslanci rokovať o zákone o pozemkových úpravách, ktorý vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda NR SR Andrej Danko (SNS) má v úmysle predložiť uznesenie parlamentu k útoku USA na iránskeho generála Kásema Solejmáního a opozícia chce opäť žiadať rokovanie o svojich návrhoch zákonov v prvom čítaní.

"Ak Andrej Danko chce ostať iniciátorom uznesenia, bude musieť pristúpiť na návrhy ostatných strán, ktoré ho určite budú chcieť pozmeniť," upozornil Hrabko.

SkryťVypnúť reklamu

Ak totiž má parlament schváliť uznesenie konsenzuálne alebo veľkou väčšinou, budú chcieť mať účasť na tvorbe jeho textu aj iné strany a nenechajú to iba na SNS.

"Zatiaľ ten návrh ešte neexistuje, alebo aspoň ešte nie je podaný v parlamente. Takže ani nevieme, či bude deklaratórny, alebo bude niekoho k niečomu zaväzovať," povedal Hrabko, podľa ktorého sa praktický význam uznesenia zatiaľ vôbec nedá odhadnúť.

Za rozumné však Hrabko považuje odsunutie siedmich slovenských vojakov z územia Iraku.

"Bolo to urobené v koordinácii so všetkými zainteresovanými stranami. Nebol to samostatný krok, ani útek z bojiska," povedal s tým, že argument o automatickom sťahovaní vojakov v prípade, že v oblasti hrozí nebezpečenstvo, neobstojí.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornenia Roberta Fica (Smer-SD) i Andreja Danka (SNS), podľa ktorých by v prípade eskalácie napätia na Blízkom východe hrozila ďalšia migračná vlna, môžu byť podľa Hrabka relevantné.

"Ak by sa nepodarilo znížiť napätie, tak by takáto hrozba bola, Európa by mohla byť terčom ďalšej vlny migrantov. Ale treba veriť, že sa to podarí. Zatiaľ to vyzerá, podľa verejných informácií, že situácia by už eskalovať nemala. Samozrejme, nedá sa vylúčiť, že sa niečo stane v budúcnosti," zhrnul Hrabko.

Opozičné návrhy zákonov v prvom čítaní môže parlament hlasovaním opäť odsunúť na ďalšiu schôdzu. Keďže tá v tomto volebnom období už nebude, reálne sa tento parlament k rokovaniu už nedostane a do nasledujúceho budú musieť byť predložené opäť.

SkryťVypnúť reklamu

"Robilo sa to aj v minulosti, aj niektoré dnes opozičné strany, keď boli v minulosti vo vláde, prekladali niektoré návrhy zo schôdze na schôdzu, až sa nestihli dorokovať. Ale nie je to správne," povedal Hrabko s tým, že ak koalícia s návrhmi nesúhlasí, môže ich zamietnuť v prvom čítaní, ale nemala by blokovať samotné rokovanie.

"Čo sa týka zákona, ktorý vetovala pani prezidentka, pokiaľ sa dobre pamätám, pôvodne zaň hlasovalo 73 poslancov a na prelomenie veta prezidentky treba nadpolovičnú väčšinu zo všetkých 150 poslancov," upozornil Hrabko, že osud zákona je stále otázny.

Krátko komentoval aj rokovanie opozičných strán na pozvanie lídra Za ľudí Andreja Kisku. Debatovali bez Igora Matoviča a Borisa Kollára (Sme rodina). Druhého menovaného sa Kiska rozhodol nepozvať.

SkryťVypnúť reklamu

"Stretli sa tie strany, ktoré už majú vzájomnú dohodu. To, že nepozvali Borisa Kollára, znamená, že od neho dávajú ruky preč. Pritom ak niekedy dostanú možnosť vládnuť, môžu ho k tomu potrebovať," poznamenal Hrabko.

Dodal, že Kollárovi to paradoxne umožní slobodnejšiu rétoriku, než keby bol viazaný dohodami so zvyškom opozície.

"Iná kapitola je Igor Matovič. Zachytil som, že dostal pozvánku neskoro, respektíve, že mu pán Kiska odkázal, že už je to pasé. Neviem to posúdiť, možno chcel ušetriť na jednom obede. Je to trochu rozbité. Je dôležité, aký signál to vysiela do spoločnosti a v tomto prípade nebol veľmi pozitívny. Samozrejme, predpokladám, že sa bavili o úplne iných veciach, než zverejnili," zhrnul Hrabko.

SkryťVypnúť reklamu

Výstupom z rokovania bolo totiž spoločné vyhlásenie, že prioritami Za ľudí, PS/Spolu, SaS a KDH budú rezorty spravodlivosti, školstva a zdravotníctva, pričom konkrétne riešenia predstavia po voľbách.

Podľa Hrabka to môže znamenať, že tieto opozičné strany zatiaľ k žiadnym spoločným riešeniam v týchto troch rezortoch nedospeli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu