BRATISLAVA - Zavedenie rovnej dane, ratifikácia Istanbulského dohovoru, ktorého cieľom je bojovať proti domácemu násiliu, či zrušenie zákazu predaja počas sviatkov.
To sú niektoré z opatrení volebného programu opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) s názvom Návod na lepšie Slovensko, ktoré na dnešnej programovej konferencii predstavil predseda SaS Richard Sulík.
Volebný program SaS obsahuje 1 144 opatrení pre rôzne oblasti. Pozostáva zo siedmich hlavných kapitol, z ktorých každá má päť častí.
Strana chce ďalej napríklad zrušiť koncesionárske poplatky, zaviesť voľnočasové poukazy, zabezpečiť odluku cirkvi od štátu, docieliť dekriminalizáciu marihuany, zaviesť Ministerstvo sociálne vylúčených spoločenstiev, povinnú škôlku od troch rokov či sprísniť pravidlá pre zdravotné poisťovne.
Strana SaS ponúka voličom vo volebnom programe 1144 riešení, ktoré sa dotýkajú siedmich oblastí. Vyše 600 z nich je podľa predsedu strany Richarda Sulíka bez nároku na štátny rozpočet.
Ide hlavne o návrhy, ktoré majú odbúrať byrokraciu a rušiť "nezmyselné" regulácie. Uviedol to v sobotu pri predstavení programu v Bratislave.
"Budeme preferovať všetky opatrenia, ktoré nastolia spravodlivosť, obmedzia byrokraciu a znížia korupciu," uviedol Sulík.
V prípade úspechu vo voľbách je však presvedčený, že väčšinu opatrení z ich programu by sa podarilo dostať do programového vyhlásenia vlády.
"Nebudeme rušiť sociálne opatrenia, ale tie najväčšie hlúposti nahradíme rozumnými vecami," povedal Sulík.
Šéf liberálov na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil, že SaS nebude rušiť sociálne opatrenia, ako sú napríklad vlaky zadarmo či obedy zadarmo.
„Upravíme ich tak, aby boli lepšími riešeniami. Pri vlakoch zadarmo zavedieme opatrenie súvisiace s 80-percentnými zľavami, ktoré by sa týkali tak vlakov, ako aj autobusov. Obedy zadarmo nahradíme vyšším daňovým bonusom na dieťa,“ priblížil Sulík.
Sulík zopakoval, že SaS si vie predstaviť spoluprácu so všetkými stranami okrem Smeru-SD, SNS a ĽSNS.
Od utorka chcú predstavitelia strany chodiť po Slovensku a konkrétne riešenia z programu s názvom Návod na lepšie Slovensko predstavovať voličom.
V polovici októbra opustilo SaS po nezhodách s jej predsedom Richardom Sulíkom niekoľko významných členov strany, ktorí následne vstúpili do Demokratickej strany. Od SaS odišli napríklad poslanci Národnej rady SR Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Jozef Rajtár či Natália Blahová.
Podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry AKO zo začiatku januára by stranu volilo 6,8 percenta voličov. Agentúra Polis Slovakia jej zasa začiatkom decembra namerala voličskú podporu na úrovni 5,2 percenta. Na vstup do parlamentu musí strana získať najmenej päť percent.
Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020, kandiduje v nich 25 politických subjektov. Voľby do Národnej rady SR budú stáť viac ako 12,6 milióna eur. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.